Sa ne bucuram de vinete!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mariana,tu cum le folosesti dupa aceea ca si garnitura?? pur si simplu asa de la borcan sau le mai prelucrezi??

suna interesant ce ai spus tu si as fi tentata sa incerc.

svetlana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Pur si simplu, le scot din borcan si le pun pe un platou si isi ia fiecare cat doreste.
Soacra mea mai are o reteta de asemenea garnitura: vinete rondele prajite, feliute de gogosari, telina (frunze), catei de usturoi. Se asaza in borcane iar deasupra se toarna ulei si otet, se leaga si se fierbe 15-20 min. Ea foloseste borcane de 400ml, problema e ca nu stiu exact cat ulei si cat otet trebuie pt. un borcan. Azi sau maine o sa aflu si o sa-ti spun. Este foarte buna aceasta garnitura! Mie imi place sa mananc si goala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CHIFTELE DIN VINETE
Ingrediente: 3 vinete, 80g paine, 2 linguri de faina, 1 ceapa, 100g telemea sau cascaval ras, 1 ou, marar-piper-usturoi dupa gust, ulei.
Vinetele se coc, se curata, se scurg de zeama si apoi se toaca impreuna cu franzela inmuiata si bine stoarsa. In acest amestec se adauga ceapa tocata marunt si calita 1 min. in putin ulei, oul, usturoiul pisat, sare, marar, piper. Omogenizati foarte bine. Luati cate o lingurita din tocatura, treceti-o prin faina si apoi puneti in uleiul incins la prajit. Se servesc calde cu telemea sau cascaval ras si cu sos de rosii.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by Marianar

CHIFTELE DIN VINETE

Mariana & Vladutz


As fi incercat reteta, dar nu mai sunt vinete bune ....
Ce pacat !
Oricum am salvat-o in fisier.

Multumim Mariana !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Ce te face sa crezi ca nu sunt bune? Din contra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:


Soacra mea mai are o reteta de asemenea garnitura: vinete rondele prajite, feliute de gogosari, telina (frunze), catei de usturoi. Se asaza in borcane iar deasupra se toarna ulei si otet, se leaga si se fierbe 15-20 min. Ea foloseste borcane de 400ml, problema e ca nu stiu exact cat ulei si cat otet trebuie pt. un borcan. Azi sau maine o sa aflu si o sa-ti spun. Este foarte buna aceasta garnitura! Mie imi place sa mananc si goala


[/quote]
Vinetele se prajesc in ulei, gogosarii taiati feliute se oparesc in otet (o parte otet, o parte apa, 1 lingura de sare la litru de lichid, o lingurita de zahar), apoi se asaza in borcane (de 400g) rondele de vinete, feliute de gogosari, telina, 1-2 catei de ustoroi. Deasupra se toarna otet ( in care au fost opariti gogosarii) cat cuprinde. Se leaga cu celofan si se fierb 15-20 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

VINETE IRLANDEZE
Ingrediente:
600g vinete
350g amestec de legume (ceapa, morcov, telina, mar)
300g cascaval ras
150g sos tomat
50ml ulei
sare, piper
Vinetele se curata de coaja si se taie felii pe lungime. Se pudreaza cu sare si se lasa sa se scurga, apoi se prajesc in unt. Cand sunt inmuiate, se scot pe un servetel absorbant sa se scurga. Separat, se calesc in ulei legumele date pe razatoare. Se adauga sare si piper si la sfarsit cascavalul ras. Cu acest amestec se umplu feliile de vinete, se ruleaza, apoi se adauga sosul tomat deasupra si se gratineaza 20 min. la cuptor. Se servesc calde.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Mancare de vinete. (de post)

Cam 1 kg vinete mai mici se curata dungat ( nu de tot, o fasie da una ba)se taie felii groase cam de 1 cm -1,5,se sareaza si se lasa la inmuiat. Dupa cca 30 minute se storc in mana se tavalesc prin faina si se prajesc in ulei. Separat calesc o ceapa mare, eventual si un ardei gras, sting cu 1-2 rosii decojite si tocate sau rase. mai pun apa si feliutele de vinete prajite astfel incat sa fie acoperite de sos. Se fierbe cca 15 minute, apoi se pun cativa catei de usturoi pisati si sare dupa gust. Incercati sa nu prea amestecati ca se farama.
Poate fi facuta si cu carne, se innabusa carnea, apoi se pune ceapa si in rest la fel.

pofta buna!

P.S. Vinetele sunt foarte bune acum, stiu ca vinete se gasesc pana spre inceputul iernii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Conserve de vinete pentru musaca
Ingrediente: 7-8 vinete mari, 3 litri suc de rosii, sare.
Vinetele se taie rondele, se pudreaza cu sare si se lasa 30 min. apoi se tamponeaza cu un prosop curat si se asaza in borcane. Se acopera cu sucul de rosii, se leaga cu celofan sau se pun capace si se fierb 20-30 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de flower

VINETE PRAJITE

Ma bag si io - pentru prima data , ca nu-s o experta - c-o reteta super simpla de vinete. Io zic ca e si super gustoasa , da' vorba aia , fiecare cu gusturile ei !

Sa-i zic VINETE PRAJITE .
Aveti nevoie de : vinete , usturoi , otet , sare si ulei. Vinetele se taie rondele , se lasa la scurs pe un servet ( de hartie , de panza , indiferent de care ). Se sareaza si se pun la prajit. Usturoiul se taie feliute. Dupa ce vinetele au fost prajite ( pe ambele parti ) , din uleiul ramas de la prajit si otet se face un fel de sos ( maroniu )acrisor care se toarna peste vinetele pe care se pusesera feliute de usturoi - cateva linguri , sa nu le "innecati" .
Se servesc reci. Se aseaza pe un platou si se orneaza si cu rondele de ardei gras .
Dupa , merge si-o !
Kestia rezultata e acrisoara , asa ca doar daca va place genul asta de mancare , incercati si reteta asta ! Altfel ma ! Ouch ! Astept parerea voastra ! Chiar am emotii !
Pofta buna celor care au curaj sa incerce !

Mergi la inceput