Inel gastric - se poate face in tara

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna dimineata fetelor! Si eu sunt operata la dl. Galea, am deja 5 luni de la operatie. Prima sclipire am avut-o aici, in urma postarii Adinei1, apoi am gasit subiectul de pe culinar. Eu aveam un BMI de 41, obezitate morbida. Am ales Clujul pentru ca asta mi-am permis, acum as alege sa fac interventia laparoscopic pentru ca intr-adevar taietura de pe burtica este destul de inestetica.

Am slabit in astea 5 luni 30 de kg, n-am absolut nicio deficienta de vitamine sau minerale, tot organismul s-a inviorat. Si da, este o solutie pentru gurmanzi. Eu sunt o "emotional eater", mancam pe fond nervos, de stres, ca recompensa, mult, bun, stiti voi. Recunosc cu mana pe inima ca nici mama motivatiei sau a vointei nu m-ar fi putut face sa mananc atat de putin pe termen lung.

Ma simt minunat, arat bine, imi iau haine marimi normale dar va marturisesc ca tanjesc dupa o farfurie de mancare, nici macar plina ochi, dar sa fie o farfurie normala cu mincare (daca se poate spaghetti carbonara) O sa-mi treaca. Schimbarea cea mai mare prin care trec acum de exemplu este ca stomacul meu mic ma educa, deja nu mai privesc mincarea ca un premiu, incep sa nu mai fiu atat de pofticioasa, dar vad ca-mi ia ceva timp.

Nu scriu aici ca sa incurajez sau sa descurajez pe cineva, va scriu doar despre alegerea mea, una dintre cele mai intelepte de pina acum din toata viata mea.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Boticelina, n-as putea decat sa copiez la indigo ce ai scris in ceea ce ma priveste. Daca n-as fi facut aceasta operatie ar fi trebuit sa ma resemnez ca de acum incolo sa fiu grasa(am 35 ani)si sa ma simt obosita, cu dureri de spate si picioare, inghitind zilnic medicamente pt. calmare.
MamiFlori, costul total la Galea a fost de 1000 euro cu tot cu spagi(medic secundar, anestezist), diferenta e ca Galea n-a cerut comision, dar ca orice om am dat si eu asa cum se da in general insa nici pe departe sumele pe care le spui tu ca ti-au fost cerute in fata. Intr-adevar si eu am ezitat daca sa-mi fac aceasta op. cu taietaura clasica insa nu m-a tinut buzunarul sa merg altundeva unde as fi platit mai mult. Si asa m-am imprumutat.
Operatia cu inel simplu care se face la Cluj la dr. Puia este reversibila, iti scoti cand vrei inelul, insa asa cum am spus, costa 1800 euro plus cat te lasa buzunarul sa dai la doctori(eu cred ca inca 500 (300+100+100) este suficient).


Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

tocmai ce m-a chemat sotul sa ma uit pe Antena2 cred, era prezentata operatia aia cu capse de titan, vorbea din studio un medic barbos si tanar dar nu stiu cine ca am vazut fff putin. aratau jumate cadru cu el discutand, jumate de cadru operatia in sine, in interior asa...doamne cata grasime era pe organe...m-am cutremurat gandindu-ma ca asa e si la mine. dar raman la parerea ca nu m-as putea autoeduca sa nu mai mananc 30 de ani de acum incolo dulciuri, sincer. si chiar a subliniat medicul asta ca se recomanda asa cum spuneti, 2-3 saptamani dieta lichida, inteleg de ce, cum spun si fetele pt cicatrizare, dar si in continuare pt toata viata trebuie atentie la ce mancam, mai ales la dulciuri care patrund rapid nu stiu ce strat si se depun, deci te ingrasi. sincer si cu mana pe inima, poate as rezista cateva luni dar toata viata...nu cred. si daca gust odata, la fel ca la dieta, am "scapat" iar in ele.
va admir insa nespus si pt mine ramane inca un vis sa slabesc...si sa ajung vreodata la masuri normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Contrar a ceea ce s-ar putea crede eu nu mi-am schimbat radical stilul de viata. Adica maninc in continuare dulciuri, nu foarte multe, dar nici inainte nu exageram, mai bag botul la fast food, de vreo 2-3 saptamani pot din nou sa beau bauturi acidulate sau apa minerala. Carne nu prea pot minca si din cauza ca trebuie mestecate foarte bine alimentele unele isi schimba gustul si pur si simplu nu-mi mai plac.

Singura diferenta, uriasa, fata de "inainte" este cantitatea. Pina si orele la care maninc sau numarul de mese pe zi au ramas la fel. Doar ca nu mai ingurgitez trei kile de mincare ci doar 0,5 kg. Si-mi merge foarte bine.

Am observat inca un lucru, acum imi vine sa ma duc la fiecare persoana obeza pe care o vad pe strada sa-i spun ca poate sa scape de asta, dar mi-e jena, as fi privita ca un fel de misionar nebun, dar sunt convinsa ca este o solutie, o solutie care te fereste de multe framantari psihice, de mustrarile de constiinta care vin odata ce ai depasit 2 bucatele de ciocolata, de impulsul de a te duce sa vomiti dupa ce ai mincat o masa mai consistenta, de vinovatia pe care o simti cand ai inceput "cura de slabire" luni si miercuri deja iti vine sa te urci pe pereti.

Eu sunt o persoana dezordonata, cu un stil de viata haotic, dar care imi place, asa ma simt bine, pentru mine o frunza de salata in farfurie nu era o solutie; am incercat si am esuat de mai multe ori lamentabil. Va spun sincer, prefer de o mie de ori sa maninc doua linguri de salata de boeuf sau trei muscaturi de pizza (ca atata intra) decat sa privesc o farfurie garnisita cu telina rasa sau alte "delicii" de regim.

pisici si floricele
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Fetelor, fetelor, ce mare bucurie mi-ati facut cu subiectul asta!
Va doresc in primul rand sanatate si as avea si eu cateva intrebari.
Eu vreau s-o conving pe mama, are 1.63cm si 110kg, are diabet, o gramada de operatii si plasa pe burtica pentru ca a avut niste hernii urate.
Ia in schimb foarte multe medicamente pentru inima, diabet, circulatie si nici eu nu mai stiu ce.
As opta pentru inserarea unui balon gastric si ma intereseaza pretul in mod deosebit si cam cat se slabeste cu acest balon.
Sunt convinsa ca merita, dar oare va putea continua medicatia pentru probl ei vechi de sanatate?
Stiti cumva cat costa montarea unui balon?
Merci si sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Eu una nu cred ca daca nu suferi de obezitate morbida este cazul sa faci asa ceva.
Si eu sunt grasa. M-am gandit la varianta aceasta.M-am gandit si la varianta balon gastric.
Ce trebuie sa ai in vedere sunt urmatoarele:
- orice operatie implica niste riscuri; anestezie, recuperare, iesi din circuit de acasa si de la serviciu etc etc;
- daca reusesti sa slabesti prin aceasta metoda inseamna ca este un om sanatos... nu ai pb cu glanda sau altceva...;
- sa fim serioase .. noi nu avem pb cu slabitul ci cu mentinerea si ... continuarea dietei;
- daca iti pui balon, dupa 6 luni se scoate si ajungi iar la faza de autoeducatie;
- daca iti pui inel si poti manca doar 100 g/,asa si mananci doar ciocolata ce te faci?


Acestea sunt intrebarile care mi le-am pus mie insami.
Si indarjita, am inceput o noua dieta, cu gimnastica !!!!

Am vazut destule prin spitale si vreau sa stau cat mai departe de ele cat pot de mult.

Si DA OBEZITATEA ESTE O BOALA SI UN MARE RISC!

Parerea mea este ca DA- trebuie sa luptam cu ea prin orice mijloace.

Incepe de ai o luna sa ti impui sa mananci doar lichide (si tot ce ziceau fetele mai sus), obisnuieste te sa mananci 5 mese pe zi in cantitati mici, nu manca dulciuri DELOC si sa vezi intr-un an ca vei avea cu 20 kg mai putin.
Dupa 1 luna de regim echilibrat sau chiar restricitv (doar lichide, na) veui vedea ca nu mai intra nimic...

Daca vei face ce ti-am sugerat eu, desi poate fi a 1000 incercare (stiu ce spun ... sunt patita), si nu iese ...in disperare de cauza ... opereaza te... dar altfel tine te departe de necazuri.

Eu asa vad lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Boticelina
Eu una as prefera operatia si sa mananc o patratica de cioco decat o dieta vesnica.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

adi_dalma si eu sunt la dieta si mama pofticioaselor ... si da , imi rezerv si placerea de a manca ceva dulce macar o data pe saptamana . Ca sa nu mai spun ca inainte de CM intrerup dieta ca am prea multe de mancat si cu toate astea vad ca nu mai pun kg inapoi.
Asa ca ... 3-4kg/luna in minus este suficient si eu sunt multumita. Sper pana in vara sa ajung la un IMC 27-28.

Pe mine ma sperie groaznic o asemenea operatie ... ca sa nu mai spun de spitale ... asa ca incerc acum sa mai fac ceva pt mine.

Multa sanatate!



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Aida, dar implanturile de san cu silicon nu te sperie?
Cine a facut o operarie bariatrica n-a facut-o de moft ci pt. ca asta ii ameninta sanatatea si chiar viata. Obezitatea e o boala foarte serioasa .
Eu consider ca n-am facut altceva decat sa-mi adaug zile, sincer.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Aida, asa si eu inainte si in timpul CM fac o mare pauza. Daca iti reuseste figura cu alea 3-4 pe luna esti tare. Eu pana si pe montignac l-am parasit nu cred ca definitiv da acum este la coltz pe coji de nuca cand de fapt EU ar trebui sa fiu.
M-am saturat pana peste cap si de diete si de pauze si de grasimea de pe burta si de sentimentul de vinovatie cand mananc ca in seara asta spaghete. Macar daca tot nu reusesc sa tin dieta si sa slabesc as vrea macar sa ma pot bucura de ceea ce mananc. Dar nu pot frate! Cred ca e buba la mansarda...

Andreea

Mergi la inceput