Inel gastric - se poate face in tara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si eu vreau, dar balonul gastric.
Trebuie insa sa ma pun nitel pe picioare cu banii, dar este clar o optiune pt mine, pt ca nu stiu cum reusesc sa ma ingras de la an la an, putin si sigur (cam cu 5kg pe an).

O sa intru si eu pe celalalt topic, sa vad ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Fetelor am citit si eu ce au zis cele ce s-au operat.
Daca ati observat ce mananca dupa operatie si cat timp o sa realizati ca se poate slabi asa si fara operatie.
Eu una daca as rezista sa "mananc" lichide 10 zile sigur ca as slabi in timpul asta 7 kg.
Ca sa nu mai zic ca ceea ce se spune in diete (mananca des si bine mestecat) iti spun si chirurgii dupa operatie.
Haideti mai bine sa simulam sa vedem daca rezistam 10 zile doar cu lichide ... credeti ca nu o sa aveti pofte de tot felul si dupa operatie? Ma indoiesc , pentru ca din cate stiu eu nu stomacul cere la noi ... ci creierul , iar asta nu e o operatie pe creier.

Ce ziceti? Facem o incercare?



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Si inca ceva. Nu am gasit nicaieri cat costa o astfel de operatie

Cat costa?




Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Normal ca se poate slabi si fara operatie, asta ar fi culmea! Edit: cere creierul dar daca esti operat stomacul rejecteaza daca e prea mult. Ceea ce am putea simula foarte bine si noi, si gratis nu mai vorbesc, bagandu-ne degetele pe gat dupa fiecare masa care ne face sa ne simtitm vinovate
Revenind la cost, n-ai citit cu atentie, la cluj in jur de 1000 de euro, 17 mil capsele de titan + spagi la anestezist si ce-o mai fi pe-acolo alea doua zile cat se sta in spital, iar la bucuresti 4300 de euro. N-am retinut ce procedura se face la bucuresti.
Oricum mi-ati dat iar de lucru cu subiectul asta. Ultima data cand ma batea gandul aflasem de 4300 de euro si am zis ca de banii astia slabesc singura de ajung cum eram in liceu. Evident, dupa cum v-ati dat seama inca nu am reusit, da nici n-a venit nimeni cu euroii in dinti sa mi-i fluture pe la nas

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by Androix

Normal ca se poate slabi si fara operatie, asta ar fi culmea! Edit: cere creierul dar daca esti operat stomacul rejecteaza daca e prea mult. Ceea ce am putea simula foarte bine si noi, si gratis nu mai vorbesc, bagandu-ne degetele pe gat dupa fiecare masa care ne face sa ne simtitm vinovate
Revenind la cost, n-ai citit cu atentie, la cluj in jur de 1000 de euro, 17 mil capsele de titan + spagi la anestezist si ce-o mai fi pe-acolo alea doua zile cat se sta in spital, iar la bucuresti 4300 de euro. N-am retinut ce procedura se face la bucuresti.
Oricum mi-ati dat iar de lucru cu subiectul asta. Ultima data cand ma batea gandul aflasem de 4300 de euro si am zis ca de banii astia slabesc singura de ajung cum eram in liceu. Evident, dupa cum v-ati dat seama inca nu am reusit, da nici n-a venit nimeni cu euroii in dinti sa mi-i fluture pe la nas

Andreea



Bey Androixo, fi fata serioasa, unde esti tu grasa sa ai nevoi de asa ceva?Nu ai nici un an de cand ai dat nastere celui de-al doilea copil si tu te plangi ca esti grasa?
Vrei sa slabesti, las ca pun eu o vb buna la nenea Pane sa nu mai repeare liftul

si acum serios, bagati mintile in cap si nu te gandi la operatie ca nu e nevoie

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

quote:
Originally posted by Androix

Normal ca se poate slabi si fara operatie, asta ar fi culmea! Edit: cere creierul dar daca esti operat stomacul rejecteaza daca e prea mult. Ceea ce am putea simula foarte bine si noi, si gratis nu mai vorbesc, bagandu-ne degetele pe gat dupa fiecare masa care ne face sa ne simtitm vinovate
Revenind la cost, n-ai citit cu atentie, la cluj in jur de 1000 de euro, 17 mil capsele de titan + spagi la anestezist si ce-o mai fi pe-acolo alea doua zile cat se sta in spital, iar la bucuresti 4300 de euro. N-am retinut ce procedura se face la bucuresti.
Oricum mi-ati dat iar de lucru cu subiectul asta. Ultima data cand ma batea gandul aflasem de 4300 de euro si am zis ca de banii astia slabesc singura de ajung cum eram in liceu. Evident, dupa cum v-ati dat seama inca nu am reusit, da nici n-a venit nimeni cu euroii in dinti sa mi-i fluture pe la nas

Andreea



Androixo ma bucur tare ca nu te gandesti la procedura asta. Nici sa fi costat 1.000 euro nu as da pt asa ceva.

Pai tu de ce vrei sa faci operatia ca vad ca ai mai scapat de 5 kg si esti la greutatea la care vreau sa ajung eu pana la Craciun.
Aaaaa , daaaaa , daca este vorba de o persoana care nu se mai poate deplasa din cauza greutatii as mai intelege , dar asa ...

pt tine ... si pt mine ca nu ne tinem de treaba , dar lasa ca suntem iubite si asa



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Da' vad ca v-ati aprins!
Balonul eu nu il vad ca o solutie. Eu sunt mancacioasa. Dupa ce o sa-l scot o sa ma ingras la loc. Si o variatie fantastic de mare de greutate imi lipseste! Nu am chef sa motivez de ce m-am hotarat pe varianta asta; poate m-ar intelege un pic fumatorii inraiti care nu se pot lasa desi au sanse maxime sa faca cancer sau alcoolocii care dorm prin santuri dar nu se pot lasa sau drogatii care vor muri in final dar nu se pot lasa, deasemenea. Nu am ajuns asa ca nu mananc. Eu manac. Mult. Si nu ma pot lasa. Mancarea eu mananc mai intai cu ochii, apoi cu nasul apoi o gust... Imi plac culorile, aranjamentele farfuriei, izurile combinate ale ingredientelor, etc, etc. Nu cer sa ma creada sau inteleaga nimeni. Dar am incercat ani in sir si acum stiu ca nu o sa pot avea o viata (nu cumpatata) de regim continuu. Am tinut luni de zile regim, am rezistat, cum am reinceput sa mananc... Am tratamente, cure, facute sub supravegherea endocrinologului si dieteticianului... In fine... M-am saturat si stiu ca nu o sa am rezultate.
Costa 3000-3500 de euro, depinde de comisionul doctorului. Inelul costa 1800-2000. Se monteaza usor cam intr-o ora. Se poate duce o sarcina , se poate face sport, duci o viata normala, nu ca cea la peste 100 de kg.
Eu vreau sa stiu cum e dupa, daca mai ai dorinta de a manca sau daca odata creata senzatia de satietate din acel putin pe care il poti inghiti e suficient sa te opresti.

GOGOSICA EMI
LALI, O COMOARA DE FETITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

mamiFlori eu nu vreau sa te conving sa nu faci. Dar sunt foarte curioasa din fire si te intreb 'ce te faci daca o sa vrei sa mananci si atunci asa cum mananci acum?'. Presupun ca nu se va schimba nimic din gandirea ta si din poftele tale.
Si eu sunt f pofticioasa si imi place sa mananc si cele ca noi cand se apuca sa manance nu stiu sa se opreasca ... ca sa nu mai zic de pofta cu care mancam
Din cate am vazut , cele care s-au operat mananca foarte putin si chiar si chirurgul recomanda asta ca sa aibe efect.

Multa sanatate si mult noroc! Si sa ne spui cum te simti dupa operatie



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

MamiFlori, asa si eu. Mancarea e drogul meu.
Daca ai citit pe linkul in engleza pe care l-am dat eu, acolo scrie ca nu se scoate nimic peste 6 luni ci ca poate fi scos daca se doreste asta. In rest cantitatea de ser fiziologic este reglabila in functie de rezultate. Nu cred ca ma insel dar este vorba de aceeasi operatie pe care noi o numim "balon". Nu stiu cum arata in schimb chestia aia subcutanata prin care se injecteaza serul si care va ramane undeva in zona abdomenului dar dupa cum v-am zis mi-ati dat de lucru, scot imediat cazmaua si incep sa sap netul dupa niste poze ceva.
Daca ar fi sa ma retina ceva de la "capsarea stomacului" sau gastroplastie, in primul rand ar fi riscul de infectie in timp si in al doilea rand costurile. Asta cu infectia tot de pe linkul cu pricina l-am cules. Nu am prea studiat amanuntit despre operatiile astea decat de-acolo si ce am mai prins pe dicovery.
Afara de astea doua ar mai fi bypass-ul gastric, la randul lui de doua feluri, la unul se taie mai mult la altul mai putin din intestin. Oricum are riscurile cele mai mari si mai urate, lipsa de vitamine, dieta post operatie trebuie foarte bine gestionata pentru ca in cazuri extreme se poate si muri.
Pe acelasi site mai este descrisa inca o procedura prin care se taie un sfert din stomac si in plus de asta se schimba anatomia intestinului subtire astfel incat sucurile secretate de bila si pancreas sa se combine cu mancarea oriunde incepand cu jumatatea intestinului, ceea ce duce la malabsorbtie si la pierderea in greutate.
Din ce am citit eu balonul cu ser fiziologic este cea mai simpla si cu riscurile cele mai mici. Eu cu asta votez
Cred ca tot pe culinar intrebi mai bine, aici nu am vazut prea multa lume care sa fi facut operatia, in afara de Adina1 de care pomeneai si tu si care s-a operat in Belgia unde si traieste din cate am vazut. Si tot acolo sunt fete operate si la cluj dar si la bucuresti de catre dr. iordache. Eu mor de curiozitate de unde diferenta asta gigantica intre cluj si bucuresti?

Tumpi, esti o draguta, dar asa cum ma cunosc eu pe mine nu tine faza cu liftul: as fi capabila sa-mi construiesc un cotetz in fata blocului Si comenzile la pizza tot acolo as cere sa fie livrate!

Aida, ba cum sa nu ma gandesc, si inca cum nu da prea tare. Daca as avea finantele necesare IERI! mi l-as fi pus.

Nu pot sa spun ce ma deranjeaza mai tare: lipsa de ambitie si perseverenta sau faptul ca nu-mi gasesc haine care sa-mi placa si sa fie masura mea. Sau ca la planificarea unei vacante marea iese din discutie deseori si incerc sentimentul ala stupid pe care il ai cand inventezi scuze ca sa nu mergi la mare, numai cel real nu-l spui

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by aidaciolac

Si inca ceva. Nu am gasit nicaieri cat costa o astfel de operatie

Cat costa?




Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune


Vecina mea s-a operat saptamana trecuta la Cluj si a costat-o 1000 euro cu tot cu spaga. Ea are 110 kg si 168 inaltime, si-a pus inel gastric nu balon. Recuperarea e destul de dificila, mananca doar supa strecurata mai putin de 100 ml la o masa, peste 1 luna va incepe cu legume pasate ca la bebelusi, medicul i-a zis ca la inceput poate manca si mancare de bebelusi din borcanele, dupa cateva luni va putea manca mancare mai solida. Mai multe amanunte nu stiu...


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput