Alaptez, cum slabesc?

Alaptez, cum slabesc? | Autor: Vivela

Link direct la acest mesaj

Am nascut acum 7 saptamani si il alaptez pe David. Am luat in timpul sarcinii 15 kg, nici foarte mult nici foarte putin, de la 52 de kg am ajuns la 67. Dupa nastere, am ramas cu 8 kg in plus, alimentate intr-o prima faza de dulciurile pe care le-am consumat (am avut o pofta nebuna de dulce imediat dupa nastere). De vreo 3-4 saptamani am renuntat aproape de tot la dulciuri, dar nu scad deloc cele 8 kg, desi nu mananc mult (ca inainte de a ramane insarcinata).
Mi-e teama ca daca tin un regim hipocaloric o sa scada si cantitatea de lapte. Dar nici n-as vrea sa se obisnuiasca organismul cu o astfel de greutate (60kg), ca ar fi mult mai greu sa-mi revin atunci.
Ce ma sfatuiti, cum sa revin la greutatea de dinainte (sau pe-aproape) fara sa risc sa pierd lactatia?

Gabi, fericita de David scump
Asa crestem noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Pe mine m-a ajutat foarte mult sa slabesc chiar alaptatul. Organismul consuma grasimi pentru producerea laptelui. Nu te sfatuiesc sa adopti o dieta hipercalorica pentru ca bebe va avea de suferit, laptele va fi si mai putin si mai slab. Daca organismul iti permite incearca iti faci timp pentru miscare.


Fiecare zi are doza ei de amaraciune. Nu iti amari si mai tare ziua de azi, gandindu-te si la amaraciunea zilei de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Nici eu nu te sfatuiesc sa tii regim cat timp alaptezi; si eu tot cu 8 kg am ramas in plus dupa ce am nacut, dar dupa ce am scapat de alaptat am mers la sala, la electrostimulare si vaccum si am dat jos nu 8 ci 10 kg.
Stiu ca e greu, dar mai ai un pic de rabdare.
Bafta multa

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Sunt off topic dar se pare ca ai avut un cabinet bun Unde e si cum se numeste ?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

stai calma.inca bb-ul consuma o cantitate minima de lapte.mai vorbim in citeva luni.



monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

daca ai pus acele kg in 9 luni, bine ar fi sa le dai jos in acelasi timp. asa ca...relaxeaza te...aproape sigur se vor da singure...dar in timp. dupa 9 luni poti sa incepi sa te stresezi

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

repet ce au spus fetele ca o confirmare, nu mai stiu exact in cat timp am ajuns la greutatea care o aveam inainte de sarcina, dar am alaptat 13 luni. asa ca bucura=te de puil tau, ofere-i cei mai bun, lapticul tau, si nici no sa observi cand trece timpul si esti la fel ca inaite.

numai bine!

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Vivela inca e devreme sa vorbesti de slabit. depinde foarte mult de organismul tau. cunosc mamici care au slabit alaptand, la fel cum altele s-au ingrasat alaptand.

eu cand am ramas insarcinata aveam 60 kg. inainte sa nasc aveam 77.
dupa ce am nascut aveam 69. pana la 4 luni am ajuns la 65 kg, fara sa fac nici un efort. treptat m-am ingrasat. acum am 67.
pana sa faca andrei 9 luni, nu am facut decat miscare. dupa ce a implinit 9 luni am inceput sa mananc mai putin si sa merg la sala. inca alaptez, dar cantitatea de lapte a scazut, idem si calitatea. noi oricum ne apropiem de intarcat.


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Eu m-am ingrasat 15 kg si dupa nastere am ramas cu 8 kg in plus.Acum au trecut aproape trei luni si au mai ramas doar 5 kg fara sa fac nici un efort.Dimineata mananc un bol de cereale cu lapte,la pranz supa este nelipsita iar carnea o mananc doar fiarta sau la cuptor si seara beau o cana de suc proaspat de mere si morcovi.
Atata vreme cat alaptezi nu poti sa te apuci de o cura de slabit pentru a nu-ti influenta calitatea si cantitatea laptelui.Asa ca o sa ai nevoie de putintica rabdare inainte de a reveni la forma pe care ti-o doresti.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Va multumesc tuturor ca mi-ati raspuns . Mi-ati confirmat de fapt ceea ce stiam (si de ce mi-era frica). Bineinteles ca bebe e pe primul plan si n-o sa fac nimic sa-l afecteze, chiar daca as ramane eu cu cele 8 kg pe vecie!
Sa inteleg ca mai am o speranta ca alaptatul ma va ajuta sa dau jos si surplusul si ca stagnarea de acum e doar o perioada trecatoare.
Cu rabdarea stau eu cam prost, in conditiile in care din adolescenta am fost obsedata de greutate si de diete.

Gabi, fericita de David scump
Asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am ramas cu 14 in plus, m-am ingrasat 23........
e sinistru, la prima sarcina am luat doar 13, si am mai ramas cu 5 de slabit dupa 3 luni.Dupa inca 3 aveam numai 3 kile de dat jos, pe care le-am dat cu montignac, in 3 sapt, dar mi-a scazut nitel lactatia....deci bb avea 6 luni cand am facut o cura.
Acuma sunt absolut terminata, mi-e sila de mine cand ma uit in oglinda( am 73 de kg), n-am ce imbraca, arat infiorator si ma simt infiorator. Am facut cezariana, deci nu ma pot apuca de sport acuma:(
deci plang si eu pe umerii cui vrea sa ma asculte




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput