Savarina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Merci de reteta da acu`ma intreb de unde fac eu rost de aceste forme,tu de unde le-ai luat ?





Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Iata si reteta:
Blatul: 6 oua, 6 linguri de zahar tos (150g), 2 linguri de faina (50g), 4 linguri de pesmet (100g).
Siropul: 500ml apa, 300g zahar, rom, vanilie
Umplutura: 500 g frisca, gem de caise sau de zmeura

Se ung formele de savarina cu unt sau margarina si se presara cu pesmet.Se bat albusurile spuma, se adauga zaharul tos tot deodata si o lingurita zeama de lamaie, ca sa se topeasca mai repede zaharul.Se bat iar pana se intareste bine, compozitia, se adauga galbenusurile toate deodata si se mai bate putin sa se amestece.Se pune pesmetul amestecat cu faina, se amesteca usor si se imparte in formele tapetate.Se coc la foc potrivit.Coapte, se rastoarna si se aseaza pe baza lor.Se lasa sa se raceasca.Se prepara siropul din apa si zahar (fiert un minut), adaugand apoi vanilia si, cand este rece, romul.Se taie din fiecare savarina un capac (cam un sfert din ea) si se insiropeaza totul abundent.Capacul se unge cu gem.Pe fiecare savarina se pune un strat de frisca, apoi capacul si peste capac un mot de frisca.
De regula, eu le coc si le insiropez cu o zi inainte ca sa se intrepatrunda bine siropul iar frisca o pun proaspata, atunci cand papam savarinele.
Din compozitie rezulta 12 bucati.Cum eu am o singura tava a cate 6 forme de savarina, impart compozitia in doua si pregatesc blatul de doua ori.
Sunt extrem de simplu de facut si sunt excelente la gust!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.



Merci de reteta, arata superrrr savarinele tale. Problema e ca nu am forme si nici nu stiu unde as putea gasi.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Alba, eu am luat formele de la Kaufland.Se cheama"6er Gugelhupf-Backblech "Se gaseste si www.zenker-backformen.de/produkte/produkte.php?id=2" target="_blank">aici.
Saptamana asta am vazut unele asemanatoare la Aldi, insa erau de silicon.Cred ca-s bune si alea.
Cris, in Ro nu stiu unde le gasesti.Incearca tot la Kaufland.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Super,Danke




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Camelia, super savarinele tale, imi ploua si mie in gura chiar acum cand m-am hotarat sa slabesc!!! dar notez reteta, pe viitor am sa o fac si eu!

Alba, la Lidl de joi saptamana viitoare , apar forme diverse... alea de muffins sunt bune pentru savarine???

Claudia






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Claudia, n-am incercat niciodata sa fac savarine in forma de muffins.O prietena de-a mea a incercat si zice ca n-au iesit prea grozave.Eu sunt de parere ca n-ar trebui sa fie nici o problema.Doar forma difera.
Daca va cumparati formele de la Zencker (cele din link-ul de mai sus), va sfatuiesc sa mariti cantitatile la 8 oua (cate 4 oua la 6 savarine).Formele sunt maricele si ies savarinele pitice din doar 6 oua.
Spor la treaba! O sa vedeti ca sunt excelente!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Camelia, multumesc!

Claudia






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Mie cine imi trimete forme ca imi ploua in gura dar asa vrea sa fie pline cu savarine va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Dragele mele,
Puteti coace prajitura in tava de cuptor, apoi o portionati cum doriti. Gustul ramane acelasi, difera doar forma.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Claudia, cu multa placere!
Lemoni, formele nu le putem trimite pline cu savarine ca se altereaza frisca pe drum, dar promitem sa te asteptam cu niste savarine proaspete cand vii in Germania!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput