Somn cu mami si tati

Somn cu mami si tati | Autor: CataDariRodi

Link direct la acest mesaj

Salut!!

De cateva zile avem o nelamurire...tocmai ne-am mutat intr-un apartament de 3 camere. Pana acum am locuit intr-o garsoneira. Patututl Dariei (1 an si 3 luni acum) l-am tinut firesc langa patul nostru... DE cand are camera ei doarme decat jumatate de noapte dupa care incepe sa se jeleasca in somn ( nu sa planga).. si nu se lasa pana cand nu o luam cu noi in pat... Chiar tin sa va spun ca nu avem obiceiul sa dormim cu ea in pat. De cateva nopti ne-a disperat.. nu mai stim ce sa facem..
Noaptea trecuta s-a intamplat acelasi lucru, am lasat-o sa planga .... si a plans si a plans..Pana la urma am dat-o jos din patut a venit in dormitor, m-a luat de mana si m-a dus la ea in camera sa ne jucam.... nu m-am jucat cu ea( am facut-o pe suparatul),,, pana la urma s-a cerut in patut si a adormit pana dimineata...
Aveti vreo solutie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

tot ce pot sa iti spun este ca micuta este la varsta cand te santaseaza intentionat si de cele mai multe ori obtine (noi, parintii suntem mai slabi de inger.. ). Ce am facut noi cand ne-am mutat intr-o casa mai mare si ii era teama sa doarma singur - a stat cineva (eu sau tati) pe fotoliu langa patutul lui pana a adormit. Apoi in serile urmatoare eu i-am spus ca ii las un pic usa deschisa si eu merg sa mananc - ca eu nu am mancat ca si el si apoi merg sa ma culc in camera mea. Nu stiu cum a acceptat si este ok acum, insa de fiecare data cand tati este acasa - neaparat trebuie sa stea langa el pe fotoliu. Apoi mai sunt cartile cu tematica - in care parintii citesc copiilor si apoi copii dorm singurei (cu catelusul, ursuletul etc, etc.. ) si poti sa faci asa si tu iar el sa faca ca personajul din poveste. Noi avem niste desene foarte educative si asa cum fac copii acolo trebuie sa faca si el. Si in 90% din cazuri functioneaza la noi. Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si noi avem o problema similara desi puiul nostru ne-a invatat ca vrea singur in pat/camera inca de un an.
Dar ne-a trebuit noua sa plecam in concediu o saptamana, fara comoara noastra de baiat si uite ca l-a palit asa o disperare dupa mami si tati de numa numa (am scris si la subforumul "cabinerul psi"). Pana la urma se va linisti si va invata ca acolo e camera ei, dar cu multa rabdare si intelegere din partea voastra. De cate ori jeleste fiti acolo langa ea, asigurati-o ca o iubiti, ca dormiti in aceeasi casa, dar fiecare are camera lui. Intr-o atmosfera calma, fara lumina aprinsa, luat copilu in brate si linistit. Oricum e o schimbare pentru ea, tot universul i s-a schimbat, de unde era mereu langa voi a ajuns stapana pe camera ei ... e un dar complicat :).
Succes, nu va pierdeti rabdarea si va fi bine.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

un ritual - acelasi - in fiecare seara ar putea ajuta; multa rabdare - sa o faceti sa perceapa faptul ca are camera ei ca pe un drept, nu ca pe o pedeapsa (lucru valabil mai ales cand va fi mai mare).
parerea mea e ca nu trebuie lasata sa planga.

atmosfera linistita, eventual un sistem de supraveghere pt copii cu proiector...

o masa de seara usoara...

mult succes!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

si piciu meu face la fel de cateva nopti..el vine direct in camera/patul nostru...si acum sa dus acolo direct sa faca nani....bine ca e si un pic bolnavior,dar cred ca o sa-l mut in camera lui

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu cred ca de vina e stresul mutarii. Ei resimt mult mai puternic toate schimbarile de genul asta. Si in mod sigur s-a obisnuit sa doarma langa voi chiar daca in alt pat. Dar cu putintica rabdare o sa treaca faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Eu ce sa zic, al meu are aproape 10 luni si doarme cu noi in pat. Doar vara a dormit in patutul lui.
El nu prea doarme bine noaptea nici acum, se trezeste des, ori pentru a-l alapta, ori se trezeste pur si simplu. De aceea, inca de la inceput, l-am asezat cu noi in pat, primele 4 luni nu a dormit aproape deloc pentru ca a avut niste colici ingrozitoare.
Iar acum l-am adus iar langa noi pentru ca e frig noaptea, el se dezveleste si am zis ca e mai bine sa stea la caldurica cu noi.
Asta este.
Felicitari parintilor care au reusit ca puiul lor sa le doarma in patut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Daca te hotarasti sa lasi copilul sa planga, fa-o pana la capat!!! Daca cedezi, va intelege ca daca plange, oricat de mult, la un moment dat vine mami si o ia in patul mare. Eu cand am dezvatat-o pe Tea de plans noaptea (avea doua luni), am fost foarte hotarata, pentru ca stiam ca asta e singura solutie pentru a avea nopti linistite (si ea, si noi). Asa ca am lasat-o doua nopti sa planga (cateva minute in fiecare noapte, nu-ti imagina ca a plans toata noaptea), timp in care eu plangeam in patul meu si muscam la propriu din plapuma, imi sfasia sufletul. Dar stiam ca nu trebuie sa cedez. Metoda a functioant si din a treia noapte copilul meu doarme 10 ore pe noapte. Fetita ta are trei luni, deja poate intelege ca e mai bine sa doarma singurica daca i se explica in mod corect si cu tact. Spui ca pana la urma a cerut singurica in pat, ceea ce inseamna ca nu are o problema cu noua camera, asa ca vei reusi in curand sa o obisnuiesti acolo. Trebuie sa aveti rabdare, cand se trezeste sa mergi la ea, sa o alinti in liniste, pe intuneric, sa o mangai, sa ii dai o jucarie draga langa ea etc. si sa aplici metoda "parasirii treptate" a copilului adica: pleci din camera spunand "vin imediat" si te intorci dupa numai cateva secunde spunand "gata, am venit", dupa care mai stai cu ea pana adoarme. Treptat, maresti timpul de cateva secunde pana la un minut, doua, trei, si tot asa pana adoarme singura. Metoda dureaza cam o saptamana, dar e garantata. Mult succes!

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (20+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

quote:
Originally posted by Medeea76
sa aplici metoda "parasirii treptate" a copilului adica: pleci din camera spunand "vin imediat" si te intorci dupa numai cateva secunde spunand "gata, am venit", dupa care mai stai cu ea pana adoarme. Treptat, maresti timpul de cateva secunde pana la un minut, doua, trei, si tot asa pana adoarme singura. Metoda dureaza cam o saptamana, dar e garantata. Mult succes!

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (20+)



aceasta metoda a functionat si la noi...inca o mai aplic la cea mica.

diana, denisa (06.07.2003) si raisa (05.03.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataDariRodi spune:

Cu siguranta ea stie cel mai bine ce avea... si anume...
i-au dat 2 maselutze si un dintishor.... pai cum sa n planga noaptea!? Sper ca asta sa fi fost cauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

la noi e invers.... adik bblisa doarme in patutul ei de la bun inceput, da' mai nou m-a palit pe mine asha dupa un an sa ii desfac o latura a patului (are fermoar) ca sa poata sa vina la mine in pat.
A, si eu dorm in camera ei, ca n-am chef sa plec.... ma foiesc prin dormitorul nostru, si tot in camera ei ajung.

Deci, m-am gindit eu sa nu o invatz sa doarma chiar cu mine, da' nici prea separat, asa ca i-am lipit patul de al meu, ca o extensie.
Sa poata trece dintr-unul in altul.

Ei...si rezultatul (dupa ce toata lumea mi-a reproshat ca invatz kupilul razgaiat) a fost ca s-a trezit de citeva ori noaptea si s-a uitat la mine intrebator, de ce o deranjez (eram prea aproape), dupa care s-a refugiat in cel mai indepartat coltz si a adormit acolo.
Dimineatza la 6 bineinteles ca a fost calare pe mine, da' pina atunci m-a pus la respect.
Adica ma invatza kupilul ca atunci cind vrea sa doarma, dormim, sa imi vad de treaba mea.... ce o inghesui?



Elise & BBLisa

Mergi la inceput