despre videocolposcopie

despre videocolposcopie | Autor: claudela

Link direct la acest mesaj

Am si eu o rugaminte...la fetele care cunosc mai multe despre videocolposcopie. In ce consta aceasta procedura...am cautat pe internet dar nu am gasit nimic concret...si daca e dureroasa...
Va multumesc...

http://tt.lilypie.com/qPhXp3.png


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Chiar nu e nimeni sa ma ajute si pe mine cu astfel de informatii? ...

http://tt.lilypie.com/qPhXp3.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Nu e dureroasa. Pur si simplu prin introducerea unei "sonde" (nu stiu cum se numeste exact) dotata cu o microcamera legata la un ecran, se vizualizeaza colul. Singurul lucru neplacut (doar neplacut, nu si dureros) este atunci cand se coloreaza colul cu un lichid asemanator cu iodul (poate asta si e) care evidentiaza celulele displazice (aceste celule raman necolorate). Nu ai de ce te teme.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Iti multumesc Miki...M-am mai imbarbatat putin...

http://tt.lilypie.com/qPhXp3.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu am facut de curand. nu e dureros, poate doar neplacut.
oricum, nu merita sa te sperii, vei vedea!

dr monteaza mai intai niste cleme departatoare, sunt metalice si reci dar nu doare.
apoi introduce camera video, vei vedea si tu pe monitor colul si eventual rana/ sau ce probleme ai tu (cel putin, la mine asa a fost).
apoi o sa aplice 2 solutii, pe rand. una dintre ele este ceva cu acid acetic, si cealalta cu iod.
aplicarea in sine nu e dureroasa, doar ustura un pic (furnicaturi).
dupa ce aplica fiecare solutie, se uita iar cu atentie, cu camera video.

mie mi-a si cauterizat rana pe care o aveam, la final.
mi-a explicat ca nu s-au observat nici un fel de 'complicatii' asa ca rana poate fi tratata prin cauterizare chimica.
pt asta, mi-a aplicat un fel de pasta/ gel. nu a durut si nici nu m-a jenat in nici un fel, decat ca atunci cand am ajuns acasa, peste vreo 30 de min, a inceput sa ma usture destul de rau vreo ora. dupa aia a fost ok...

multa sanatate si sa auzim de bine!

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Anamaria, multumesc...Sper sa fie ok...Desi eu sunt mai tematoare de felul meu... Pentru sanatate, orice!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Se pare ca temerile mele erau false...Intr-adevar a fost exact cum au spus fetele...o procedura neplacuta, dar deloc dureroasa..
Si sunt multumita de rezultat!
Imi pare o metoda de investigatie foarte buna...excelenta, as spune...Sunt multumita cat de mult a avansat medicina...
Doamne Ajuta de multa sanatate!




Mergi la inceput