Despre sterilet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Cat este de sigur steriletul?
Stiu 2 persoane care au ramas insarcinate la scurt timp dupa montarea unui asemenea dispozitiv, una cu chiar are gemeni. Drept urmare, mi-a cam trecut cheful... numai ca nu mai stiu ce metoda sa aplic dupa nasterea celui de-al doilea copil, ce va avea loc in cateva luni... ??

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:


Sunt purtatoare de sterilet de aprope 2 ani!
Este un mijloc contraceptiv extrem de eficient, foarte comod, chiar deloc deranjant, pe care l-am ales impreuna cu medicul meu ginecolog, ca alternativa a pilulelor contraceptive. Mi-a fost inserat la 4 luni de la nastere, si desi are termen de valabilitate 5 ani, mi s-a spus ca nu trebuie tinut mai mult de 4 ani si poate fi extras fara probleme, in cazul in care ne hotaram sa mai avem un copil.
Se merge la control la 1 luna de la inserare, pentru a vedea cum s-a adaptat la cavitatea uterina si eventual pentru a scurta firul. Cu un sterilet bine pus nu se poate sa ai probleme, poate doar sa te urmareasca ghinionul cu orice pret!
Dar inainte de a pune un sterilet, am facut investigatii : examen de secretie vaginala, examen citologic si examen clinic. Steriletul se pune numai la femeile care au cel putin o nastere la activ si pe un aparat genital sanatos tun (se insereaza de regula imediat dupa ciclul menstrual!. In cazul in care exista cea mai mica problema si totusi steriletul a fost pus, complicatiile ulterioare pot fi foarte periculoase!
Asa ca dragele mele prietene, viitoare purtatoare de sterilet, consultati-va medicii ginecologi si decideti ce e mai bine pentru voi!
Cu prietenie,
Denisa

denisa

Mergi la inceput