pete rosii pe corpul lui bebe

pete rosii pe corpul lui bebe | Autor: f_loricica

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
e prima oara cand va scriu, pana acum multumindu-ma doar sa citesc mesajele voastre.
Am nevoie de un sfat de la voi, poate ati trecut prin asta
Am o fetita de 3 saptamani si 3 zile si am inceput sa ii dau lapte praf completare deoarece se pare ca nu se satura de la san. Astazi am observat ca i-au iesit pe piele niste pete rosii si dr mea zice ca sunt de la lapte, ca nu il tolereaza si ca ar trebui incercat si alt lapte. Voi ce parere aveti? Ati trecut prin asta? Este posibil asa ceva? si, inca ceva; se poate ca scaunele sa fie moi tot din acelasi motiv?
Astept raspunsurile voastre si va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

E posibil sa nu tolereze proteina din laptele de vaca si aunci ii trebuie un lapte de soia. Ce lapte bea acum?

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

E posibil.
Introdu-i laptele treptat. Adica azi 30 ml, maine mai mult si tot asa. Daca are intoleranta la lactoza exista pe piata formule speciale de lapte fara lactoza.
In general scaunele sunt moi la bebelusi. Si-au schimbat consistenta de cand ii dai si formula?

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Cel mai probabil este de la formula.
Dar in loc sa chinui copilul cu diverse formule speciale, extrem de scumpe si care nu iti garanteaza ca nu vor da aceeasi reactie nu mai bine o pui mai des la san (din 2 in 2 ore sau chiar si mai des), adica de cate ori vrea ea si sa o tii cat are nevoie?
Cel mai probabil trece printr-o perioada de crestere accelerata si atunci instinctiv vrea sa suga mai mult si mai des ca sa determine sanul tau sa produca mai mult laptic.
Daca a mers bine pana la varsta asta fii convinsa ca laptele tau e la fel de bun si de suficient pt ea si de aici inainte.
Da-o incolo de completare si de formule hipoalergenice (se pare ca au un gust mai prost decat cele normale si in consecinta bebeii le refuza) si alapteaza-ti fetitza in continuare!

Succes si multa sanatate!
Daca vrei mai multe raspunsuri la problemele prin care treci, poti oricand sa le postezi la Alaptatul-help line!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Continua sa o alaptezi,pune-o cat mai des la san,asa cum a spus si Sheannamp.Esti probabil obosita si asta se rasfrange si asupra lactatiei.Am trait aceeasi experienta cand puiul meu avea 3 saptamani,l-am pus de cate ori a cerut la san si dupa o saptamana am depasit momentul critic!La 4 luni aveam lapte cat pentru doi!Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns f_loricica spune:

va multumesc tuturor pentru mesaje.
din pacate, se pare ca era de la lapte, caci l-am schimbat si au disparut; dar acum, desi suntem la al treilea fel de lapte, avem alta problema: scaunele sunt foarte moi si cred ca o deranjeaza foarte tare la burtica; dr mi-a zis ca e posibil sa fie tot de la lapte, dar inainte sa-l schimb inca o data sa incerc cu apa de orez; voi ce parere aveti?
ii mai dau si san, dar in continuare nu se satura; oricum, dupa cum arata cantarul, mananca de la san mai mult decat inainte, ceea ce imi da sperante ca se va rezolva problema si vom reveni la alaptatul de la san exclusiv;
astept parerile voastre
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns f_loricica spune:

Ah, am uitat sa va spun ce lapte i-am dat: prima oara am inceput cu NAN 1 (de la care i-au iesit petele), apoi cu Milumil si apoi cu Humana hipoalergenic (de la care face scaunele moi; Toate le-am dat la sfatul medicului.
Acum incerc cu apa de orez si apoi, daca nu ii trece vom incerca NAN Hipoalergenic;
Imi doresc sa gasesc un lapte care sa-i faca bine, mi se pare ca testele astea ii fac numai rau si ma simt neputincioasa cand o vad prin ce trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Se pare ca nu m-am prea facut inteleasa!
Daca de la formula au aparut toate problemele iar fetitza maninca bine de la san de ce trebuie sa ii dai completare?
Oricum, daca vei continua cu supliment vei ajunge sa o intarci nu sa te intorci la alaptatul exclusiv.
Daca insa asta iti doresti atunci este clar ca vei avea nevoie de aici inainte de o formula hipoalergenica. Si asta pentru multi ani de aici inainte.
Intoleranta la laptele de vaca nu trece asa de repede. Iar de lapte are nevoie macar in primii 2-3 ani.
Asa ca ai doua posibilitati: fie te intorci la alaptatul exclusiv si ai rabadare sa treaca peste perioada asta de crestere in care fvrea sa suga tot timpul (e dificil stiu dar nu imposibil), fie ii dai doar formule hipoalergenice de aici inainte pentru ani buni.
Scaunele moi, daca nu sunt foarte numeroase (sub 4-6 pe zi) nu trebuie tratate.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput