ce sa cumpar ptr bebe

ce sa cumpar ptr bebe | Autor: velenamaria

Link direct la acest mesaj

salutari mamici si tatici, sunt insarcinata in 37 sapt..deci mai am foarte putin pana la nastere. am primit lucruri ptr bebe cum ar fi patut, carucior, premergator, ham, suzete si sticlute. dar ce hainute sa-i cumpar? de ce as avea nevoie? pe langa hainute ce altceva mi-ar mai trebui? please help. m-am dus prin magazine (sunt din cluj napoca) si sunt atatea chestii....nu stiu ce sa cumpar, ce e folositor .
multumesc anticipat .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pai cred ca gasesti zeci de liste daca cauti la Odiseea sarcinii... sau la Clubul scutecelor... dar una peste alta ar trebui sa iei lucruri de baza - body-uri (cu mineca lunga si scurta), costumase intregi (usor de imbracat copilul), pantalonasi, caciulite, ciorapei...
Nastere usoara iti doresc!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

vreo 4-5 body-uri cu maneca scurta/ lunga.
costumase cu totul (cu maneci si pantaloni), in locul pantalonilor care mie mi se pareau incomozi.
pampersi, servetele umede, ulei de dupa baie, sampon si sapun de bebe.
cadita speciala pt baie.
prosop mare si pufos, in care sa invelesti pe bebe duopa baie.
comprese sterile, talc, ser fiziologic, crema de iritatii la funduletz (nivea/ sanosan au game speciale pt bebe,daca nu poti folosi crema de galbenele).
1-2 caciulite subtiri, pt in casa dupa baie (sa fie, eu nu i-am pus decat foarte rar caciulita in casa).
1-2 caciulite mai groase si salopeta groasa, cu tot cu botosei, pt iesit la plimbare.
tampoane de san, pt tine.

nu lua prea multe lucrusoare, decat ce ti se pare strict necesar. bebe creste repede, plus ca vei primi si cadouri dupa ce apare bebe...
ei cresc foarte repede si o sa vezi ca ramai cu o multime de hainute nepurtate.

in rest, nu stiu ce ar mai fi super-urgent... daca imi mai amintesc ceva, o sa revin.
(dar sigur vor mai scrie si alte mamici, nu ramane bebe fara trusou, stai linistita!)

NASTERE USOARA SI UN BEBE SANATOS!!!


_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

valenamaria, cred ca anamaria a cuprins cam tot ce e strict necesar pentru un bebe mic, cel putin mie nu imi vine altceva in minte. Am intrat doar pentru a-ti ura nastere usoara si un bebe voinic si sanatos!
Sa auzim numai de bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

...si un cantar pentru copii ti-ar prinde tare bine, un scaun de masina ( in cazul in care aveti ), iar in cazul in care nu vei putea alapta din diverse motive, ti-ar mai folosi si un aparat de incalzit biberonul ( nu stiu exact cum se numeste ) sau chiar si o pompita de san.
Nastere usoara si un bb sanatos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

-scutece - nr.2 pentru inceput, dar nu foarte multe - cresc atat de repede la nr3...
-sapun/sampon/crema de corp - eu am folosit Sanosan, dar sunt o gramada de alte firme
-garmastan - unguent pt mami (pt o alpatare mai "placuta" in primele zile)
-alcool (nu spirt) si baneocin pt buricut
-in loc de ser fiziologic poti lua apa de mare - exista diverse denumiri comerciale, intreaba la farmacie

nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Sa fii atenta la hainute, chiar daca pe ele scrie 0-3 luni te pomenesti ca sunt mari de bebe si nu ai cu ce sa-l imbraci in prima saptamana. Eu am patit-o, pana am descoperit ca cele mai mici body-uri sunt cele Bambi, ei chiar fac pt nou-nascuti, sunt perfecte pentru primele zile. Costumasele cele mai mici le-am gasit pe cele de la H&M. Hainutele turcesti mi se par f mari chiar daca scriu marimea 50 pe ele.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

pe mine sterilizatorul pt biberoane m-a ajutat enorm
vanita ai?


http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)
http://b1.lilypie.com/3yvUp3.png

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pentru tine, un sutien de alaptat sa nu-ti lipseasca! Pentru bebe, si eu te sfatuiesc sa nu cumperi foarte multe de imbracat, pt ca o sa ramana mici si nou-noute!!

Anamaria, super semnatura ta!!

Ioana
20+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

lenjerie patut bb, paturica
pompita de nas
si cu siguranta mi au usurat viata, suportul de pus in cadita ptr bb, sta f confortabil bb acolo si nu te mai chinui sa il speli cu o mana, cu una sa il tii...
si bouncer ul, astfel incat l am putut lua pe bb cu mine prin toata casa...ai mei nu au stat deloc singuri in camera nici ziua...iar sa folosesti scaunul de masina ptr asta mi se pare f incomod

Nastere usoara si un bb sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

velenamaria, neaparat mameloane din silicon, creme ptr ragade,bepanthen, sampon de la Nivea, ai grija cand am nascut eu erau f multi copii internati cu probleme dermatologice de la johnson sau cum s-o scrie. Bonisan, mie mi-a trebuit din prima noapte a avut colici,suzeta, in caz ca nu poate suge sa se linisteasca,al meu a lasat-o singur la 8 luni.
Servetele umede, vata de la farmacie!, multa 2-3 pachete, camasi de noapte mai multe, prosoape de bucatarie din hartie, sunt mai rezistente nu te poti duce la Wc cu hartie igienica findca sunt prea multe scurgeri, niste cearceafuri ca pampersul, se gasesc de la happy, sa pui sub tine poate te patezi, forfecutza ptr bb-i,al meu avea niste gheare...sa te uiti la bb sa nu faca kk, al meu a stat o zii intreaga cu meconiu la fundulet ca eu asteptam asistenta sa se uite...
caciulite mici de tot au aia niste caciuli mari,salopete cu totul sa nu il deranjeze la buricut,daca imi mai aduc aminte iti mai scriu!
Nastere usoara sa ne spui cum a fost,
Pupici

Mergi la inceput