CUM SE "TAIE" MUSTUL DIN STRUGURI?

CUM SE "TAIE" MUSTUL DIN STRUGURI? | Autor: elyda

Link direct la acest mesaj

am la tara o bolta de vie si vreau sa fac must am auzit ca exista o metoda de a se" taia" mustul ,adica de a ramane asa,fara fermentatia care il transforma in vin,dar nimeni nu mi-a putut spune exact ce sa fac sa-l pastrez in stadiul de must .stie cineva?

dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

eu stiu ca se fierbe mustul si ramine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

se pune aspirina.

31s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catymiky spune:

se fierbe ff bine pana nu mai face spuma si se pune aspirina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

mama mea nu pune nici o aspirina
Cand e potrivit de dulce, il fierbe nu ft mult, cateva clocote, si il pune dupa asta in borcane bine sterilizate
Sta ani de zile asa.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da, asa este se fierbe si se pune in sticle bine inchise(si sta asa mult si bine...la noi nu rezista decat de pe un an pe altul...dar nu pentru ca nu este bun ci pentru ca il bem) ...insa sa aveti grija ca printre sticle mai sunt si "rateuri" eu am patit-o intr-un an, unul se facuse shampanie...cand am incercat sa deschid dopul si a sarit pe toti peretii din bucatarie de am muncit o zi intreaga sa o scot la lumina

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

pai cica daca sticla sau borcanul nu e bine sterilizat inainte sau are vre-un pic de apa pe el se poate intampla si mai rau: sa sara capacul de te baga in sperieti.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

probabil ca asa a fost...
desi noi spalam f bine sticlele si apoi le punem la uscat klumea in usa cuptorului...

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Si noi pastram mustul tot asa. Metoda originala:
- in ziua cand se storc strugurii, seara se da un prim clocot, se aduna spuma si se arunca.
- se repeta operatiunea a doua zi dimineata; se lasa la racit. Seara se mai da un clocot si apoi se pune in sticle sterilizate (spalate apoi puse in cuptor) si se inchide ermetic.
In ultima vreme am incercat si cu un singur clocot sau maxim 2 si a fost ok...

Alta metoda, in caz ca tolerati chimicalele: la mustul proaspat stors se adauga benzoat de sodiu (de la farmacie, tot acolo va spune exact proportia). Nu modifica gustul, vitaminele raman intacte, dar e cu e-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Mama il face exact ca pe sucul de rosii. Adica il fierbe, il spumeaza si il pune in sticle curate si uscate. Apoi la racit intr-un "pat" special in care sa se raceasca incet pana a doua zi. Apoi in pivnita. Fara aspirina sau alt conservant.

Mergi la inceput