Salata coleslaw

Salata coleslaw | Autor: Leah

Link direct la acest mesaj

Dragelor,
Mi s-a pus pata pe salata coleslaw de la kfc si as vrea sa incerc sa fac si eu acasa. Pana la un punct m-am prins eu ce si cum, adica varza, morcov, dar nu stiu sosul cum e facut, ca pare prea subtire sa fie maioneza, dar nici de iaurt sau smantana nu pare.
Stie cineva reteta?

Multumesc,

Leah

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

E maioneza dar poate o lungesc ei cu ceva.
Noi facem frecvent, reteta de la ei mi se pare ca mai are si zahar in ea insa eu nu pun ca nu-mi place.
Varza, morcov (de obicei cumpar pungi cu ele gata amestecate) si mai pun doar sare, piper, otet si un pic da maioneza.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

despre zahar nu stiu, dar are cu siguranta mar ras in ea, pe langa ce ati scris voi deja.

in principiu, daca pui maioneza si o lasi vreo ora la frigider, legumele rase isi lasa ele zeama, de-aia pare mai subtire sosul decat maioneza obisnuita.

eu folosesc ca dressing maioneza amestecata cu crema de iaurt, jumi-juma. iese foarte gustos!

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Uite aici o reteta, de obicei se pune si zahar:

All-American Cole Slaw

1 ½ lb green cabbage, quartered, cored and shredded
3 tablespoon cider or malt vinegar
2/3 cup mayonnaise
1 small onion grated (optional)
2 medium carrot grated
¼ teaspoon salt or to taste
sau

Cabbage Salad

4 cups shredded or thinly sliced cabbage
1/4 cup grated or finely sliced carrots
1/4 cup thinly sliced celery
1/4 cup chopped green pepper
1 teaspoon finely chopped onion
1/2 teaspoon dill or basil or parsley
1/2 cup mayonnaise, light or low-fat
1/2 cup yogurt, plain nonfat
1 teaspoon mustard
1/2 teaspoon lemon juice
1/2 teaspoon sugar

Eu o folosesc pe a doua de obicei, imi place mai mult.



“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_cat.asp?numeX=miereamara
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ame-mih spune:

Eu am postat cu ceva timp in urma o reteta de salata coleslaw pe culinar.ro
Am facut-o de mai multe ori si este extraordinar de buna. Poti intra pe culinar sa vezi si comentariile.
Amelia

Salata Coleslow

Ingrediente:
6 linguri otet, 1 lingura faina, 1 lingurita mustar, 1 lingurita zahar, 1 lingurita sare, 6 linguri smintina, 20 gr. unt sau margarina, 300 gr. varza alba, 150 gr. morcovi, 2 tulpini telina, 2 linguri seminte de floarea soarelui

Mod de preparare
Se pun intr-o cratita 6 linguri apa, otetul, faina, zaharul, sarea si mustarul si se lasa la foc mic pina ce dau in clocot (amestecind intruna). Se adauga smintina si untul si se amesteca pina se topesc. Se toarna sosul intr-un castron, se incorporeaza legumele taiate fisii subtiri si se lasa cel putin 2 ore.

Mod de servire
Salata se serveste dupa ce s-a presarat deasupra miez de seminte de floarea soarelui prajite


Mergi la inceput