Rezultat la ANALIZE !

Rezultat la ANALIZE ! | Autor: annaa

Link direct la acest mesaj


Buna!
Am o fetita de 1an si 1luna, si am primit recomandarea sa ii fac unele analize.
Iata ce rezultate au iesit:

Calciu seric ..........13.87...val. normale 8.4-10.4
Calciu ionic............5.82...val. normale 4.2-5.2
Fosfataza alcalina.......311...val. normale <281
Magneziu seric...........2.96...val. normale1.58-2.55

Hemograma
Hematocrit................41.2% ...val. normale 32-40%
Concentratie medie
de HB/eritocrit...........31.6...val. normale32-38
Monocit...................10.3% ...val. normale <10%


Am primit trimitere la Dr. endocrinolog sa nu aiba ceva la tiroida.
Ca si o observatie ar mai fi si faptul ca si sani i sau mai dezvoltat sunt mai unflatei, (analizele hormonale sunt normale)

Eu ii dau cate trei picaturi de vigantol, si in rest mananca normal, sanatos, fructe, legume, lapte de vaca -la punga -Bucovina-, pui (din comert ce e drept) ou de tara.
Mai mancam si san dimineata, si ar mai fi si faptul ca refuza sa bea apa, si lichide bea foarte putine , si cand doarme transpira foarte mult.
Nu a luat suplimente de vitamine sau fier si calciu a luat prin mai CIPcal, 10zile pe luna cate o lingurita .

Saptamana viitoare o sa mai repet oricum analizele la alt laborator.

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, daca a mai patit cineva, ce e de facut?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

buna,
calciul crescut poate sa se datoreze Cipcal-ului, am inteles ca 10 zile pe luna, dar cate luni i-ai dat? fosfataza alcalina e mai mare in perioadele de crestere a organismului si in unele boli ca rahitismul (avand in vedere calcemia, nu cred ca se pune problema)
daca ti s-au recomandat analizele, ce simptome mai are fetita? ca asa e mai greu de interpretat
valorile hemogramei nu indica nimic special/grav.
in ceea ce priveste dezvoltarea sanilor, nu zic ca ar fi vreo legatura, doar asa ca fapt divers, un medic din Tg.Mures povestea ca a patit la fel cu fetita lui (de vreo 5 anisori), ei, pustoaica manca f multi struguri din aceia...turcesti sau cum o fi, si dupa muuulte investigatii, a ajuns la concluzia ca erau tratati cu hormoni...uff...de nu mai stim ce sa le dam copiilor sa manance!
am vazut ca esti din SV, la ce laborator i-ai facut analizele? (eu am in general incredere in Synevo de la spital, cu Biotestul am avut ceva surprize)

http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

E posibil si sa fi fost putin deshidratata!
Cel putin asta indica acel hematocrit crescut.


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Multumesc de raspuns
Analizele le-am facut la Synevo, stiu ca e un laborator bun, dar din pacate personalul lor nu e chiar grozav (la recoltare), ca a fost un intreg circ, au luat sange din vena, au spart fiola , dupa care nu au mai reusit sa ii ia din vena si sau chinuit 15 minute din degetele -si asta doua asistente, pana au umplut 1 fiola mare si alte doua mai mici.

Cipcal a luat doar doua luni in aprilie si mai ca medicului de familia i sa parut ca ii pocenesc oasele.
In rest nu a mai luat nici un supliment.
Ma gendesc ca sani se poate sa fei si de la carnea de pui din comert plus fructele -mere, pere, banana,portocala, care toate sunt din strainatate si cine stie cum sunt.
O sa trec pe mere romanesti si eventual o sa mai pastram banana, si in rest o sa merg pe tot ce e natural.
Si o sa incerc sa ii dau mai multa apa, vad eu cum reusesc.

Calciul ma ingrijoreaza cel mai mult.
E un copil normal , are 9800g, si 76cm, si e foarte vioaie, merge in picioruse de 2sapt. si vorbeste si cateva cuvinte, mama, tata, au, papa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Ce cantitate de lichid bea intr-o zi (lapte+apa+suc+ceai+supa)?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (14+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

quote:
Originally posted by Medeea76

Ce cantitate de lichid bea intr-o zi (lapte+apa+suc+ceai+supa)?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (14+)


Lapte(dimineata+seara)~500ml, supa ~150ml, suc sau compot~150ml, apa,ceai ~50-100ml [trist]=850-900ml.

Am incercat si cu compot sau ceia mai dulce, dar tot nu vrea.
Singurul lichid pe care il bea cu placere este laptele, si ala sa nu fie prea mult.
Acum pe deasupra a mai si racit si abia pe miercuri o sa merg sa repetam analizele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

E posibil si sa fi fost putin deshidratata!
Cel putin asta indica acel hematocrit crescut.


sau...acum dupa ce-ai povestit tot chinul...
se poate sa fie si de la modul de recoltare! in primul rand ca nu era sange venos, ci capilar, si in al doilea rand, ca a fost efectiv "stors" din degetel; corect ar fi sa nu se "stoarca" asa brutal, pentru ca poate da eroare, mai ales in ceea ce priveste hematocritul (concentratia globulelor rosii); evident fetele n-au mai tinut cont, trebuia sa faca ceva sa "iasa" cantitatea necesara!
m-ai cam speriat cu personalul de la Synevo, eu acolo ma gandeam s-o duc pe micuta mea la recoltare...brrr...nici nu mai stiu ce sa fac, unde s-o duc...

PS. Sfatul meu: schimba laptele, daca ii dai din cel la punga incearca de ex. cel in punga verde (de la Nathanael, nu stiu exact cum se numeste, e tot sucevean) sau alta varianta...STIU de la cineva ca Bucovina e cu muuult lapte praf (de altfel are si un gust ), iar iaurturile lor sunt pline de gelatina, amidon modificat (nu stiu in ce fel modificat, sper ca nu "modificat genetic"!) s.a., scrie pe cutie...mie-mi placeau la gust dar m-am lecuit!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Noi am mai facut analize pe la 6 luni la Bethesda si acolo era o asistenta in varsta si parca nici nu a simtit ca ii ia sange- din degetel, ca a intepat-o si a lasat sa curga in eprubeta picatura cu picatura doar mai presa usor
De la Synevo fetita mea are si acum doua din cele trei degetele intepate vinete, ca imi venea sa le , si am plecat de acolo si eu si copilul tot stropite.
La Synevo, am facut tot timpul analize, ca au un laborator bun si eu tot timpul cand am avut nevoie am apelat la ei, dar la capitolul recoltat -cel putin la copii-lasa de dorit.
Acum suntem tare racite (si eu si ea) si poate pe joi o sa merg la Bethesda sau am inteles ca mai este un laborator pe G.Enescu care recolteaza din degetel si sa repetam calciu si magneziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Ce cantitate de lichide ar trebui sa bea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

TEORETIC: copilul de 1 an ar trebui sa consume 120-135 ml/kgc/zi
la 2 ani 115-125 ml/kgc/zi
asa scrie la carte; aici intra apa si toate lichidele, inclusiv ciorbitze, apa din alte alimente...si nevoile de lichide depind si de continutul caloric al alimentelor consumate, temperatura ambianta, ma rog, cat de activ e copilul, transpiratie etc.
evident, necesarul de lichide difera de la un copil la altul...fetita mea de exemplu bea ff putin (are 2 ani, 14-15kg, si bea cam 5-600ml lapte, un bol de ciorbitza - dar nu e numai zeama, si cam 300 ml apa, rer ceai sau suc, dar ma bucur ca mananca fructe cu placere...deci cu greu depasim 1 litru...doar in vara am reusit performanta!) la inceput mi-am facut griji, dar e ok, n-are deloc probleme, urina normala, asa ca...ce sa fac, ma straduiesc s-o conving sa mai bea cate ceva, dar nu prea vrea...cred ca bea atat cat ii trebuie, ca vad ca cere daca ii e sete!

http://www.pagina-mirunei.piczo.com

Mergi la inceput