Pentru cunoscatorii Bucurestiului

Pentru cunoscatorii Bucurestiului | Autor: silvana_salajan

Link direct la acest mesaj

Buna am si eu o intrebare. Am o cunostinta care va ateriza pe Otopeni si doreste sa ajunga la Gara de Nord. Stiti cumva cat costa taxiul sau un alt mijloc de transport mai ieftin? E complicat de ajuns fara taxi, in conditiile in care nu a mai fost in Bucuresti? Se uita la bani e student, deci cu banii numarati... Merci muuult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Taximetristii o sa-i ia pielea de pe el... Daca zici ca-i student, deci cu banii numarati, exista un autobuz, 783, care-l aduce in centru, in Piata Romana (merge si mai departe de Romana, dar nu stiu sa spun unde are capatul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Si din piata Romana? Cum ajunge la Gara de Nord?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

taxiul- daca il ia din parcarea aeroportului si nu ia fly taxi chiar de la sosiri - cam 40 de lei.
cu autobuzul - cumpara de la sosiri o cartela de 5 lei, 2 calatorii, ia 773 de acolo pana la Piata Victoriei si de acolo metroul -1 leu calatoria pana la Gara de Nord.
Daca nu as avea bagaj eu asa as face, e f simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Metroul poate sa-l ia si de la Piata Romana dar trebuie sa coboare la Piata Victoriei si sa schimbe metroul; sa ia unul de pe magistrala care merge la Gara de Nord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ia 783 pana la Piata Presei Libere si de acolo , din aceeasi statie ia autobuzul 205 ( 1,1 lei tichetul ) care il lasa exact in fata Garii de Nord.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Multumesc frumos de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

La ce ora vine? Daca nu e deschis la casa de bilete de la aeroport spune-i ca poate sa dea o atentie la sofer. Nu stiu de ce nu pun un automat acolo...

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Metroul poate sa-l ia si de la Piata Romana dar trebuie sa coboare la Piata Victoriei si sa schimbe metroul; sa ia unul de pe magistrala care merge la Gara de Nord.



Poate cobori din 783 direct la victoriei ca are statie si acolo.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Eu din cite stiu in aeroport nu sint decit astia de la fly taxi.Si sint extrem de scumpi.Au 30.000 pe km.Exagerati.Pe mine m-a costat 1.200.000 pina la Costin Georgian.Daca ai bagaj e destul de dificil sa te prinzi prin autobuze.
Crisa

Viata-i scurta daca nu o putem lungi s-o facem lata!!
http://tt.lilypie.com/5yfXm4.png
http://www.flickr.com/gp/10650554@N05/x96080

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns David_mami spune:

Eu nu recomand taxiul. Pentru ca nu stie Bucurestiul si taximetristul il va invarti prin oras, pe stradute pana o sa ia pielea de pe el...MAi bine cu RATB. Mai lung drumul, dar isi tine toti banii in buzunar!

Mergi la inceput