Intrebare pentru cofetaresele iscusite

Intrebare pentru cofetaresele iscusite | Autor: Bianca_C79

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

am si eu o intrebare pentru bucataresele iscusite....Vreau sa fac si eu un tort diplomat (cu indulcitor) si as vrea sa stiu daca e OK sa pun in compozitie fructe de padure congelate (de-congelate si scurse bineinteles)???? Mi-e ca nu mi se incheaga spuma. Tortul il voi face cu frisca lichida si gelatina.
Astept raspunsul vostru.

V-am pupat.

Bi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Acuma eu nu ma consider o cofetareasa iscusita dar iti spun din ce-am vazut la televizor.La Euforia,este o emisiune,in care prezinta o americanca,si chiar intr-o zi am nimerit-o cind facea un tort cu fructe descongelate,de alea din punga si ia iesit super(nici nu se putea altfel,binenteles!). Dar eu cred ca atita timp cit le scurgi bine,folosesti intaritorul si gelatina n-are cum sa se lase.
Dupa ce-l termini sa ne inviti si pe noi la o felie!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Daca la mine a mers si cu mandarine si piersici din compot,nu vad de ce sa nu mearga cu fructe decongelate si scurse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Din propia mea experienta de incepator in tainele bucatariei:
- am facut diplomat cu fructe puse in straturi(un strat fructe, un strat compozitie): nu a fost o idee buna. Datorita straturilor de fructe, tortul s-a desfacut, parca venise de pe front
- diplomat cu fructe ici colea(din loc in loc): ok, fara probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Multumesc mult de sfaturi....am sa incerc cu jumatate punga de fructe...sa vedem ce iese...Cine vrea...sa vina la o felie...

Numai bine.

Bi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bianca, vin si eu cam tirziu cu parerea: da, asa cum au zis si fetele, e ok sa pui fructe decongelate si scurse in crema, sigur se va prinde, numai sa folosesti cantitatea corespunzatoare de gelatina pentru volumul de crema cu tot cu fructe.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

nu mai vin cu sfaruri,ca-ti prisosesc deacum ,dar la o felie de tort vin incintata

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Fetelor,
mersi mult de sugestii....l-am facut....dar am pus capsuni proaspeti...si i-am amestecat cu putin pesmet (sfatul lui mama) si bine am facut....ca a iesit o minune de tort....s-a inchegat, la gust a fost bun (poate trebuia putin mai dulce)si am bucurat familia aseara....V-am pupat ca sunteti tare dragute si saritoare la ajutor.

Multa sanatate.
Bi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mmmm, cu capsuni? Si proaspete? Pacat ca stai atat de departe ca veneam si eu... Vad ca de sfaturi nu mai ai nevoie.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

na,bine Bianca ca nu mai chemat la tort

Mergi la inceput