BARTHOLINITA ACUTA

BARTHOLINITA ACUTA | Autor: G.AURA

Link direct la acest mesaj

Cine a mai avut aceasta afectiune,rog din tot sufletul sa ma ajute!Am fost deja la 3 medici ginecologi.Dupa ce mi-a facut o incizie acum 3 saptamani,pe viu fara anestezie;tot fac infectie;saptamanal ma duc la curatat si de fiecare data mai gaseste cate un pic de infectie,nu mai spun cat este de dureros.Este normal?Cat timp fac infectie?Eu cred ca nu sunt ustensilele desinfectate cum trebuie.Va rog recomandati-mi un medic bun sa fie specializat si in chirurgie.Poate sa fie si din bucuresti(eu sunt din ploiesti).Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

mama mea a avutr asa ceva dupa s-a chinuit asa ca tine intr-o noaptea afacut temperatura ff mare si i-a fost rau am chemat salvarea si a fost operata dupa ce au tratat-o cu antibiotivc inainte. operatia consta in extirparea glandelor bartoniene!

nu stiu ce varsta ai dar dupa aceasta operatie mama a intrat la menopauza, care o cam incercase si cu ceva timp inainte!

in cazul tau daca esti tanara cred ca ar trebui sa incerci si alt tratament1

multa sanatate, imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

AM 26 DE ANI,ASA A DEBUTAT SI LA MINE CU FEBRA ,FRISOANE,DURERI DE OASE.MULTUMESC PENTU RASPUNS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Fetelor,nu e vorba de varsta...e o boala feminina,orice femeie o poate face...eu am 40 ani acum si am avut aceasta problema anul trecut...vai de sufletul meu...vai dev altceva...dar nu pot scrie...
Am fost la un medic si mi-a dat diagnostice fanteziste doar sa ma duc la el la cabinet...eu ma dusesem acolo unde am asigurare,gratis...am sunat atunci la varul sotului cu care am si nascut si el mi-a zis ca nu am nimic din ce imi zisese ala...de condiloame ma amenintase...ci ca am probleme cu Bartholini...si ca trebuie neaparat sa imi golesc glanda...cum el lucreaza la un spital privat si fiind foarte scump sa merg acolo sa ma intrnez pt chir si o zi...am gasit alt medic,de la un spital de stat,gratuit...cu care nascuse cumnata mea...e profeson universitar si directorul spitalului...
In 10 minute ma facut ca noua...e adevarat ca si acum cand imi amintesc prin ce dureri am trecut cand imi extragea lichidul...ametesc...dar era bland,imi vorbea frumos si parca mi-era si rusine sa tip...am tipat oricum ca asa ma eliberam de durere...
Apoi cand m-am sculat de pe masa,eram ca noua...nici o durere...nimic...mi-a dat niste pastile pt cateva zile si mi-a zis ca pot si seara aceea sa am contact cu sotul,ca nu o sa mai am nimic...nu am avut...ca mi-era frica de muream...dar nu am mai avut de atunci nimic...

Parerea mea e sa schimbi dr..cred ca e prea mult sa fi facut de trei ori operatia asta si inca sa nu fii curatata...nu stiu sigur insa daca e posibil...
Iti doresc putere sa treci peste aceasta durere si sa fii iar vesela in curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

stiu ca e o boala feminina dar ma gandeam ca daca e tanara e greu sa ajungi la extirpare de glande, de aceea m-am gandit ca trebuie sa mai fie o alternativa nu operatia sa fie ce mai buna metoda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

In fond nu e o "operatie"...e o extragere de lichid cu o seringa...greu de explicat cat doare...dar e rapid si nu raman urme...
Cand glanda e plina,totul jos e umflat,dureros,nu poti nici sta pe scaun...si toaleta e un chin...numai bine va doresc.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Eu am descoperit-o la 2 saptamani dupa nasterea prin cezariana. Am luat oxacilina parca 5 zile si am scapat. Din ce scrieti voi se pare ca am fost tare norocoasa.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Ce seringa!Ma taiat cu o lama,fara anestezie ca oricum dupa spusele medicilor nu prindea anestezia ca era infectie;in maternitatea ploiesti pentru ca era intr-o duminica si nu aveam unde sa ma duc,medicul la care mai fusesem era in concediu si pur si simplu a lasat infectia sa curga mai ma chinuit un pic ca sa scoata infectia toata si de atuncea in fiecare saptamana alt chin.Acum mi-am facut programare la Al medica la doctorul Bratila Petre dar i-mi vine randul tocmai pe 5 octombrie.Ce fac pana atunci?Specific ca am bagat bani in buzunar de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Aura, esti in Ploiesti, la doi pasi de Bucuresti. De ce nu tragi o fuga la o clinica privata din Bucuresti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.AURA spune:

Unde?Banuiesc ca toti doctorii buni sunt ocupati cel putin luna asta.Aici cand am sunat pe la medici asti normali,fara doctorate si alte diplome tot erau ocupati pentru o saptamana.Doctorul la care m-am programat peste o luna lucreaza la spitalul militar am citit pe net ca si la clinica euroline dar acolo este foarte scump.In primul rand am nevoie de un medic ginecolog chirurg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Este o afectiune care apare din cauza ca glanda respectiva nu mai poate deversa produsul , se formeaza un chist care se infecteaza si trebuie drenat.
In mod normal se face drenarea , se dau antibiotice si antiinflamatoare , se meseaza zilnic zona respectiva , iar operatia se face atunci cand boala e in stare cronica.
Partea proasta este ca de obicei daca apare la o labie va aparea si la alta , asa ca cele care ati avut sau aveti ar trebui sa va palpati si in partea cealalta ca sa prindeti Bartholinita cand e la inceput , atunci se poate opera fara probleme.

Si da , daca este puroi nu prinde anestezia dar poate incerca doctorul sa faca.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput