Anemie dupa tratament. Ce sa mai fac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Doamne imi vine sa-i omor pe pediatrii astia care isi dau cu parerea fara sa stapaneasca domeniul!!! parerea ei este ca se exclude o talasemie la hb 10g...o fi citit in cafea ca altfel nu-mi explic.

Electroforeza hemoglobinei este relevanta dupa varsta de 1,5 - 2 ani, pana atunci poate sa dea valori fals pozitive/fals negative.

Daca vreti un diagnostic corect si complet, luati o trimitere de la medicul pediatru pentru Institutul national de hematologie transfuziunala Bucuresti, faceti o programare telefonica (pentru electroforeza se ia sange din vena si se ia pe stomacul gol, deci nu are sens sa chinui copilul pe drum fara programare) si va vor face ei analizele care trebuie ca sa ii dea de cap.

Nu mai dati fier daca nu stiti sigur ca nu e talasemie, daca e talasemie se incarca organismul complet aiurea de fier care nu poate fi utilizat. Daca e copilul prea mic se iau analize de la parinti. Multa sanatate va doresc.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Tea are un an si trei luni, deci ar fi mai bine sa facem noi electroforeza din cate inteleg. Andries, asa am sa fac, multumesc inca o data.

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (21+)

Mergi la inceput