Sarut pe gura?

Sarut pe gura? | Autor: clau07

Link direct la acest mesaj

Alexandra, fetita mea de trei ani a inceput sa vrea sa ma sarute pe gura. A vazut probabil la televizor si vrea si ea sa faca la fel. Am incercat sa ii spun sa nu mai faca dar nu vrea sa inteleaga. Am incercat sa ma feresc dar imi prinde capul in maini si ma tine strins ca sa ma pupe pe gura. Intorc capul sa nimereasca obrazul dar nu totdeauna merge. Si mie mi se pare ca nu e igienic. Nu stiu ce argument sa-i aduc, mai ales daca ma vede pe mine cu sotul ca ne sarutam.
Voi ce parere aveti? Ar trebui sa o las sa-si menifeste dragostea asa? Nu as vrea sa o faca si cu altii mai putin cunoscuti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Clau, eu zic sa nu o lasi, ca intr-adevar nu e prea igienic. Poate incercati, tu si sotul tau, cand este ea de fata sa va sarutati pe obraji (eu cu sotul meu asa facem, mai ales cand se uita curiosi cei mici la noi: ne imbratisam tandru si ne sarutam reciproc pe obraji). Si poate chiar ii atragi atentia: "vezi, si eu si tati ne dam pupici pe obraji, e mai bine asa...". Zic si eu, tu stii mai bine cum sa te porti cu ea.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Nu o lasa, nu e igienic, intr-adevar. Trebuie sa-i explicati cu rabdare, copiii sunt capabili sa inteleaga foarte multe lucruri, chiar daca unii cred ca "n-o sa tina". Si fetita mea a avut cateva incercari, la fel, acum cateva luni (are aproape 3 ani) din cauza televizorului, dar i-am explicat ca numai oamenii mari fac asta, mamicile cu taticii etc. etc. si a inteles, nu mai e interesata acum.

Lora, mami de IUSTINA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu i-am zis pur si simplu ca noi doo nu ne pupam pe buze. Punct. Asa ca ne pupam pe barbitza S-a multumit cu aceasta explicatie si optiune


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Explica-i cu frumosul ca nu se pupa copii pe gura ca patesc ceva rau, le cresc coarne, vezi tu. Spune-i ca numai adulti la TV se saruta pe gura si la o adica da-i un sarut de eschimos. Poate ii place sa va frecati nasurile unul de altul, ca eschimosii... Stiu ca mai prinde la copii chestia asta.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by Guguluff

Explica-i cu frumosul ca nu se pupa copii pe gura ca patesc ceva rau, le cresc coarne, vezi tu.



Ce tampenie! Asa iti educi tu copilul, inventand povesti horror de fiecare data cand vrei sa ii interzici ceva?

On-topic: eu imi pup copii pe buze si e alegerea mea! Alti copii ai cunoscutilor ii pup si ii las sa ma pupe numai pe obraz. Dar pe ai mei ii pup pe unde vreu. Mi's asa de dragi cand vin cu boticul intins, incat nu ma pot abtine (oricum ne pupam cu gura inchisa, nu facem schimb de fluide, cum fac cu taica'su) Ca e igienic, ca nu e ... Ma indoiesc ca sunt mai curate pietrele, nisipul sau betisoarele pe care si le mai scapa in gura prin parc.
Cu tot cu acest comportament "deplasat" si "neigienic", copii mei in 2 ani si 2 luni au luat o singura data antibiotic 5 zile pt o raceala mai serioasa si au facut o singura data, vara trecuta, o forma usora de enterocolita care a trecut in 3 zile. Acum dati cu rosii !

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

si eu imi pup progenitura pe guritza... mi-e asa de drag si e asa de dulce... nu fac abuz dar il pup, na! si si el ma mai pupa pe gura, daca asa ii vine si ii e drag de noi?

din ce in ce indepartam toate sentimentele naturale din noi... e trist!

ps.rosiile sa fie coapte, dulci acrisoare!

b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

le spui ca nu e frumos, ca nu e igienic si ca trebuie sa inceteze... cand incearca sa te sarute asa refuzi sarutul ei.

off topic: nu mi se pare normal, igienic sa saruti un copil pe gura, pe buze...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Pitzinuta, Laura, nu dau cu rosii( nici macar coapte , ca pe alea le mananc eu). Si mie mi-e draga cand vrea sa-mi arate cat de mult ma iubeste, dar mie imi vine sa o sarut pe frunte, pe obraz , pe nasuc... La gura sunt mai reticenta si binenteles ca strang buzele cand ma pup ea asa apasat cum vede la tele.

Guguluff, Chestia cu frecatul nasurilor ii place si ei , dar nu e suficient

O sa incerc sa-i gasesc o explicatie care sa fie pe placul ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Si mie mi-ar placea si probabil o sa-mi placa sa-i pup pe gurita, dar nu cred c-o s-o fac. Si nu ca nu ar fi igienic. Dar am vazut eu la cumnata mea, ca daca ea isi pupa copilul pe gurita asa s-a invatat el si ii pupa pe bunici tot pe gurita, pe veri, pe unchi, pe toata lumea. Si mie una nu-mi place sa fie pupat copilul meu pe gura de toata lumea.

Ioana
13+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

complet off topic...

e o moda care nu mai trece pe DC.. oricine crede ca postarea lui e mai cu mot scrie in josul ei ceva despre faimoasele rosii...

Mergi la inceput