Parinti si copii vegetarieni

Parinti si copii vegetarieni | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

Deschid acest topic pentru a discuta despre urmatoarea problema:

Eu si iubitul meu suntem vegetarieni, eu, de vreo 2-3 ani, el, de 15. Ne dorim tare mult un bebe si am hotarat, de pe acum, ca il vom creste vegetarian.

As dori sa stiu, daca sunt mamici / femei insarcinate care au optat pentru acest regim de viata, ce alimente au consumat / consuma pe perioada graviditatii, pentru a suplini proteinele din carne, si ce alimente le dau bebelusilor, pentru ca acestia sa creasca sanatosi, bine dezvoltati, fara probleme.

Multumesc.

PS. Sper ca nu mai exista subiectul asta. Daca mai e pe undeva, poate se pot comasa cele doua...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

mame lacto vegetariene
Vegetarieni
A deveni vegetarian si implicatiile acestui lucru - stiu ca esti deja vegetariana... dar poate toate aceste subiecte iti vor fi de folos...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

buna nu vreau sa comentez alegerea voastra dar nici unul din voi nu a fost vegetarian de la inceput eu zic ca un bebe are nevoie de o alimentatie echilibrata (vezi piramida alimentelor)iar in timpul sarcinii nevoile cresc ;ma gandesc pe urma la copil cand va creste mare si nu va avea enzime sa digere carnea daca i-o fi si lui pofta e o fripturica zic ca e prea drastica alegerea pt el carnea are rolul ei in crestere: ouale dezvolta fibra musculara de exemplu ar trebui sa consulti si un pediatru cand o sa fie bebe pe urma sa nu bagi in el vitamine sintetice .cat despre ce mananci pe timpul sarcinii cred ca tu decizi ,cunosc mamici care nu au putut manca timp de 9luni decat ceapa prajita cu rosii si au facut bebey perfecti sanatosi corpul adult are resurse pe cand la copii totul se cladeste in timp pas cu pas alimentatia din copilarie are rol pe tot parcursul vietii e temelia .
multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Selene, noi sintem o familie de vegetarieni (ovo-lacto), eu, sotul, baiatul de 21 de ani si fetita noastra Maia de 14 luni. Pot sa-ti spun ca Maia e veg inca din burtica si tocmai i-am facut analizele, inclusiv Fe si B12 si totul a iesit f bine.
ce e important in timpul sarcinii este sa iei acid folic si Fe si sa-ti urmaresti nivelul de b12.cea mai la indemina sursa de vit b o repr cerealele ptr micul dejun, care sint imbunatatite cu vit b. si o alimentatie f variata.surse de proteine - soia, inclusiv tofu,lactate, oua, pastele din faina integrala, lintea, fasolea...
sint multe de spus la ac subiect, dar daca ma intrebi ceva anume, iti raspund cu placere...
si nu-ti face griji, cu o alimentatie bogata si echilibrata, copii veg cresc sanatosi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc pentru raspunsurile primite.

Avem cativa prieteni care sunt si ei vegetarieni (ovo-lacto). Printre ei, si o fetita de 13 ani, perfect sanatoasa si f. desteapta...

Normal ca rudele noastre deja fac ochii mari cand aud de alegerea aceasta... Am citit despre uleiul de in, ca sursa de omega3, am citit si despre retete, si despre faptul ca unii bebelusi pur si simplu nu suporta carnea... Asa ca incep sa-mi formez baza de date...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am si eu o intrebare. Cum se descurca cu mancarea copiii vegetarieni cand merg la gradinita. Nu cred ca le face cineva meniu special (poate doar la vre-o particulara mai scumpa). Intreb pt ca ma gandesc la integrarea mai tarziu in societate a copilului respectiv. Sau cand va fi invitat la onomastici..sau in tabara..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

quote:
Originally posted by anya

Am si eu o intrebare. Cum se descurca cu mancarea copiii vegetarieni cand merg la gradinita. Nu cred ca le face cineva meniu special (poate doar la vre-o particulara mai scumpa). Intreb pt ca ma gandesc la integrarea mai tarziu in societate a copilului respectiv. Sau cand va fi invitat la onomastici..sau in tabara..

Anya



E frumos ca te gindesti tu la integrarea in societate a copiilor vegetarieni...nu cred insa ca e cazul...lasa-i pe parintii lor sa o faca.Si ca sa-ti raspund, totusi, in Israel exista gradinite unde se consuma carne, altele unde se comsuma lactate, asa ca nu e o problema. In plus sint convinsa ca exista variante ptr copii vegetarieni oriunde daca parintele o cere...si nu cred ca faptul ca nu maninca , carne impiedica un copil sa se integreze in societate.poate in societatea oamenilor ingusti la minte, societate care oricum, nu-i aduce nimic pozitiv...
uiti ca exista si copii cu diverse alergii care au nevoie de regimuri alimentare speciale...cu ei ce facem? sau pe ei ii intelegem si pe altii care au ales sa nu manince un aliment ii izolam?





Make love, not processed foods

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adyya spune:

Felicitari pentru topic!
Eu sunt noua pe aici, desi de mult mai trag cu ochiul..Pana acum nu am indraznit sa scriu, dar subiectul asta ma intereseaza. Si eu sunt o viitoare mamica de decembrie si vegetariana de cativa ani buni.
Despre alimentatia copilului nu ma simt in masura sa scriu, suntem abia in faza de documentare, dar stiu sigur ca il vom creste vegetarian. Sunt convinsa ce a cel mai sanatos si mai bine pentru el.
Iar pentru perioada sarcinii nu cred ca trebuie sa-si faca cineva probleme. Cat mai multe fructe si legume proaspete (suntem in sezon), iar pentru proteine leguminoase (fasole, soia, naut, bob etc), nuci, seminte, alune, ciuperci. Mie analizele mi-au iesit perfect si inainte si in timpul sarcinii, deci nu vad nici o problema cu acest regim. E drept ca eu consum (moderat dar consum) si lactate, dar asta din placere, nu pt ca as avea nevoie. Voi nu consumati deloc nici oua nici lactate? Laptele de soia am inteles ca este foarte bun si recomandat si pt copii (bineinteles doar in cazul in care mama nu il poate alapta suficient), numai ca mie nu imi place gustul..
Daca sunt mamici cu mai multa experienta in domeniu ar fi interesant sa divulge cate ceva despre diversificarea alimentatiei la copilul mic.
Oricum, succes si multa vointa!! Sigur vei avea de luptat cu multe opinii contrare, dar pt sanatatea voastra si a bebelusului merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Selene draga mea,
ai deschis un subiect fain, desi destul de controversat.Sint mamica ovo-lacto-vegetariana, si am o fetita de 17 luni.In timpul sarcinii nu mi-am schimbat alimentatia pe carne, si desi trecuta de varsta la care de obicei femeile fac primul copil, am nascut o fetita total sanatoasa si normala.Fetita mea nu stie care este gustul carnii si nu are nici un fel de carenta.A crescut minunat. Nu am zis nici unui medic ca e ovo-lacto-vegetariana, si la consult a iesit mereu perfect, incadrata in parametrii varstei.... insa pe la 10 luni, fiind in ro si mergand cu fata la medicul meu de fam de acolo,mi s-a repetat ca este armonios dezvoltata, ca psiho-motor este peste varsta.Atunci m-am hotarat sa dezvalui ca nu a papat carne niciodata.Am facut o mare greseala, pt ca in secunda 2, de unde pana atunci totul era bine si frumos,s-a schimbat foia si mi s-a zis ca are inclinatie spre obezitate tocmai pt ca mananca numai fainos si nu si proteina animala.Precizez iarasi, greutatea era in grafic.Recunosc ca initial m-am panicat, dar fiind totusi ff bine documentata pe subiectul vegetarianismului am ramas la varianata aleasa de la inceput pt copilul meu.Asa ca nu te astepta sa fii suportata de medici, mai ales daca gasesti unul setat pe ideea carnea minunea existentei.Ceea ce marturisesc este ca o alimentatie cat se poate de echilibrata la un bebe cere fff mult timp si rabdare.Eu recunosc ca daca nu era mama mea, cred ca as fi clacat.
Daca tu ca mama esti convinsa ca este bine sa iti cresti copilul asa, nu renunta, nu te lasa convinsa de alte zvonuri.Verii mei au 2 fetite crescute vegetarian, una e studenta la medicina azi, alta inca in liceu.Cred ca in fructe, leguminoase,seminte, este tot ceea ce e necesar unui organism sa se dezvolte armonios si normal.
Daca vrei detalii despre diversificare iti stau la dispozitie oricand.De fapt am sa iti dau informatii despre cartea care m-a ajutat pe mine COPILUL VEGETARIAN, insa cum nu o am la indemna ISDN si editura la care a fost scoasa.Cartea e in camera la fetita si ea acum naneste.
Si apropo de piramida alim, carnea este undeva spre varf si nici decum la baza alimentatie!!!!!!!!!!!!!
Succes si nu te descuraja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

revin
COPILUL VEGETARIAN
ISBN 978-973-88073-2-7
Editura Advent
nr de tel 0350 408425
mobil 0749 157500 sau 0744 491215
alimentatia aici este stric vegetariana, dar eu i-am bagat totusi ou,branza, smantana( e drept in cantitati mici si nu zilnice) si nu pe motiv ca nu am incredere ca se poate trai sanatos si bine si fara ele, ci pe motiv ca eu inca mai mananc si nu pot sa ii spun la copil pt mine e bine pt tine nu... e chestia cu puterea exemplului.Poate intr-o zi vom fi complet vegetarieni cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

quote:
Originally posted by Stefanna

revin
COPILUL VEGETARIAN
ISBN 978-973-88073-2-7
Editura Advent
nr de tel 0350 408425
mobil 0749 157500 sau 0744 491215
alimentatia aici este stric vegetariana, dar eu i-am bagat totusi ou,branza, smantana( e drept in cantitati mici si nu zilnice) si nu pe motiv ca nu am incredere ca se poate trai sanatos si bine si fara ele, ci pe motiv ca eu inca mai mananc si nu pot sa ii spun la copil pt mine e bine pt tine nu... e chestia cu puterea exemplului.Poate intr-o zi vom fi complet vegetarieni cu totii.




Stefanna, nu stii daca gasesc ac carte in librarii in Rom? Merg in tara si mi-as cumpara-o...Fetita mea cea mica are 14 luni si e veg din burta, dupa cum spuneam...
Tu ii dai fetei tale supliment de omega 3 ?
A putea face schimb de retete...eu mai stau un an acasa cu ea si de plictiseala am dat in mania gatitului...



Make love, not processed foods

Mergi la inceput