ce mancati in primul trimestru de sarcina?

ce mancati in primul trimestru de sarcina? | Autor: Raluk31

Link direct la acest mesaj

Am si eu o curiozitate,ca nu stiu ce sa mai pregatesc,mai ales cand greata imi da tarcoale..deci daca aveti retete simple,cat mai naturale,v-as ruga sa le consemnati

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Raluk,felicitari pt. bb,greu de spus pt ca fiecare gravida are particularitatile ei.ar trebui sa mananci 4-5 feluri de fructe si legume diferite pe zi.aici intra si seminte,nuci,alune,fructe uscate,salate etc.lactate,carne,oua si macar o data pe sapt peste.
mai putin sarat ca sa nu faci edeme si nu prea multe dulciuri,paine ca .
ca sa-mi mai taie greata nu mancam deloc prajeli numai gandul imi facea rau.oua fierte,carne la cuptor,gratar,fiarta,branza dulce de vaci,ceai de menta sunatoare si lamaie imi calma stomacul super.dimineata cand te trezesti sa ai langa pat covrigei,pesmeti,sticsuri pe care sa le rontai inainte sa te dai jos din pat si nu-ti mai vine greata.
nu uita ca e absolut nesesar sa iei acid folic 5mg/zi in primele 3 luni care previne spina bifida(malformatie a coloanei vertebrale)si dupa analize vitamine prenalale si fier sau calciu.
sarcina usoara si bb sanatos
nu sunt indicate:prajeli,peste sau carne cruda(marinata,pastrama),maioneza cu ou crud,icre de peste,ficat si pateu,mezeluri.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Of, Laura, daca as putea sa mananc ceva din ce spui tu acolo!! De cand sunt gravida nu pot sa mananc mare lucru. Nu ma deranjeaza f tare ca am slabit vreo 4 kg, dar ma tot gandesc cum sa fac sa ma alimentez asa cum trebuie... dar ce sa fac daca atunci cand imi vine miros de mancare imi vine instantaneu s-o tulesc la baie?! Carne nu mananc de mult timp, lactate putine, in special Danonino, oua o data pe sapt., fructe- mere, pere si banane. In rest imi provoaca aciditate si mi-e rau, ca am gastrita...

Ce ma fac??

Ioana
11+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Multumesc pentru sfaturi,Laura,dar eu ma gandeam efectiv la mancare gatita,cum ar fi vreo tocana de legume,de ex...Carna fiarta,da,e super si ar merge de minune langa orice.In rest,mananc fructe cu placere si dimineata iaurt cu cereale.

Ioana,nu dispera,mananca ce poti si ce simti nevoia si chiar daca versi,ia-o de la capat,ca nu va mai dura mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:




ufffffff,daca spun cu ce m-am hranit eu in primul trimestru .

diminetza cum ma trezeam fara sa ma scol din pat,mincam apa minerala rece aproape congelata,apoi asteptam un pic shi mincam un biscuit simplu (apa shi faina)sau in zilele mai norocoase un corn cu miere.

iar in rest supe creme in consome de pui...dar fara carne fiindca o bucatica in farfurie era de rau.

portocale shi suc de portocale.

am inceput sarcina cu 48 kg iar dupa 2 luni de sarcina aveam 44.
dar bb se dezvolta ff bine ,doctora mea mi-a zis sa nu ma preocup ca am sa recuperez,shi asha a fost,la 4 luni aveam 39 de kg.
daca ai greturi ,bauturile reci gazoase shi alimentele cu continut ridicat in amidon(biscuitzi,grisine,sticsuri) amelioreaza senzatia.
sarcina usoara.
maninca ce poti ,nu te preocupa, o sa vina vremea cind ai sa scapi de senzatiile pe care le ai.


monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Felicitari pentru sarcina. Eu zic sa nu-ti faci prea multe griji, deocamdata maninci ce poti. Zi mersi daca poti sa maninci ceva cit de cit.
Pe mine m-a ajutat daca am reusit sa maninc des, dar in cantitati foarte mici. Daca as fi reusit treaba asta si la prima sarcina... bine era!


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Fetelor,incep sa cred ca sunt un caz fericit ...Oi fi singura?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

eu am putut manca orice, doar ca din cauza caldurii nu prea am avut chef. asa ca am mancat la greu salata de rosii cu castraveti si branza.
daca mergeam in vizita sau la restaurant mancam ce aveau acolo fara sa-mi fie greata sau rau.
deci nu esti singura



Mari 15+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Ioana, la inceput si eu am slabit tare rau, nu mancam decat sana cu putina paine si covrigei sau sticksuri.Asta pana pe la vreo 14 saptamani.Apoi mi-am revenit si am recuperat greutatea pierduta.De asemenea beam apa minerala si multa lamaie.De mancare gatita nu putea fi vorba.Dar depinde de fiecare in parte.

Lavinia, mamica de Radu Andrei
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie .Sunt in saptamana 13 de sarcina, a, slabit 3 kg pentru ca nu puteam sa mananc nimic(eu nu am avut greturi ci arsuri).Acum incep sa ma simt mai bine si vreau sa ma duc la doctor sa vad ce vitamine imi recomanda.Acelasi lucru mi s-a intamplat si la prima sarcina dar dupa 3 luni am avut grija ce mananc, am luat vitamine si minerale in continuu am luat apoi pe sarcina 11 kg si am nascut o fetita de 3kg si 800 gr deci nu va ingrijorati.

Mergi la inceput