Calorii pe zi....

Calorii pe zi.... | Autor: Gabbriela

Link direct la acest mesaj

Am gasit acest site, si mi s-a parut foarte interesant... Asa ca vi-l impartasesc si voua...
Sunt curioasa ce parere aveti despre rezultate.
deci:
www.inch-aweigh.com/dcn.php" target="_blank">Calculeaza de cate calori ai nevoie pe zi sa iti menti greutatea

- ca sa transformi cm in feet, procedezi asa: "mergi la google search si sc inaltimea ta in cm. Exemplu: 161cm in feet si apesi enter.. rezultatul trebuie sa apara sc asa: 161 centimeters = 5.28215223 feet "

- ca sa transformi kg in lbs, procedezi asa: "mergi la google si sc greutatea ta in kg. Exemplu: 52.100 kg in lbs si apesi enter... rezultatul trebuie sa apara sc asa: 52.10000 kilograms = 114.860839 pounds

www.inch-aweigh.com/diet_center/serving.pdf" target="_blank">Food chart

Cine nu are timp de transformari poate sa posteze aici cati ani are, cate kg, ce inaltime si una din variantele:
- Sedentary: On most days, you find yourself mainly sitting, reading, typing, or working at a computer.

- Light Activity: You participate in light excercise, such as walking, for no more than 2 hours daily.

- Moderate Activity: You rarely sit during the day and do heavy housework, gardening, or dancing daily.

- Very Active: You participate in physical sports such as jogging or mountain-biking each day or you hold a labor-intensive job such as a construction worker or bicycle messenger.

PS: ca sa slabesti trebuie sa scazi 750 calorii din totalul obtinut.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sa raspund eu prima... la o grutate de 115 lbs = 52.1631226 kilograms, inaltime de 5 feet si 3 inches = 161 centimeters, 26 de ani ... Sedentary: On most days, you find yourself mainly sitting, reading, typing, or working at a computer am nevoie de 1762 calorii pe zi sa imi mentin greutatea... sau de 1012 calorii pe zi sa slabesc.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Initial creeata de Gabbriela
PS: ca sa slabesti trebuie sa scazi 750 calorii din totalul obtinut

Asta ca sa slabesti 1 kg la 10-12 zile. Dar de slabit slabesti indiferent ce deficit caloric ai, dar durata variaza.
quote:
...sau de 1012 calorii pe zi sa slabesc

Daca mananci mai putin de 1200 calorii pe zi corpul tau crede ca mori de foame si se va agata de fiecare firicel de 'rezerve' pe care il are. Mai bine mananci 1200 calorii si alergi sau consumi cele 200 calorii prin exercitii fizice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Bird70, te-am mai intalnit pe un topic asemanator si stiu ca esti informata. Atunci n-am priceput chiar tot ce-ai spus si n-am avut vreme sa te-ntreb.Pe scurt:eu am 60kg si 163cm. As vrea sa ajung la 53 kg. Calculele spun ca la inaltimea mea (si ca activitate aerobic de 2-3 ori pe saptamana),inteleg eu corect ca daca aportul caloric este de 1280kcal (adica cel corespunzator greutatii de 53 kg), slabesc? In cat timp dau jos 1 kg? In timpul in care, teoretic, am un deficit caloric de 7500-9000kcal? Sper ca am fost coerenta..ce vreau sa stiu eu este: daca aportul caloric este de aprox 1300kcal/zi, in cat timp dau jos 1 kg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by aalina2003
In cat timp dau jos 1 kg?

Sunt foarte tentata sa-ti spun ca nu conteaza . Ce importanta are cat dureaza sa dai jos un kg? Daca ai o alimentatie sanatoasa si faci miscare, vei da jos kilogramele in plus. Parca ar fi concurs slabitul asta. Parerea mea este ca cu cat dai jos mai repede, cu atat le vei pune la loc mai repede. Asta pentru ca daca iei masuri drastice pentru slabit nu vei putea sa le sustii pe termen lung. Fata de varianta cand iti schimbi obiceiurile si inveti sa mananci si sa faci miscare intr-un fel sanatos si pe termen lung, cand iti vei pastra greutatea.

La inaltimea si greutatea ta (60 kg) ai nevoie de 1350 cal/zi pentru metabolismul bazal, adica in repaus total. Tot ce consumi peste 1350 cal/zi prin munca, aerobic, plimbari, curatenie, etc se va consuma din rezerve. Deficitul caloric pe care il vei avea depinde de cata miscare faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu trebuie sa consum 1500 calorii pe zi? La 55 kg si 1,68! Mi se pare cam putin! Si ca sa slabesc cate calorii trebuie sa elimin? 750? Si cu ce mai traiesc?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

bird70, ai dreptate, eu obiceiurile alimentare si stilul de viata mi le-am schimbat. Bine, mai am ceva reminescente, dar, in mare, e bine.Problema cu nerabdarea este comune, toata lumea vrea ca lucrurile sa se-ntample instantaneu.
Ellinia, pai daca eu la 1.63\60kg trebuie sa consum 1350kcal ca sa nu ma ingras, apoi la tine 1.68\55kg mi se pare OK. Tu ai putea sa elimini mai putine calorii, vei slabi mai lent, dar mai frumos si mai sigur. Le poti elimina atat prin sport (1 ora aerobic=aprx 500kcal), cat si scazand din alimentatie. Ca sa slabesti 1 kg trebuie sa elimini 9000kcal, depinde de tine in cat timp si cum vrei s-o faci. Oricum cifrele sunt orientative, nu toata lumea reactioneaza la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sincer.. nu as putea trai cu 1012 calori pe zi...
nici cu 1200 calori pe zi, am arderile fff rapide si mananc in jur de 1800 calori pe zi si ma mentin la greutatea asta de ceva ani.
ce am postat mai sus e rezultatul ce imi iesise la acele calcule. Nici prin cap nu mi-a trecut sa intru la cura de slabire.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Uitati aici un tabel din care va puteti calcul singure caloriile, sa nu depaseasca mai mult de 1200 de cal./ zi:

http://www.beautycenter.ro/calculator/view_tabel_calorii.aspx

Mergi la inceput