help!!!!!!! probleme cu talpile la bb

help!!!!!!! probleme cu talpile la bb | Autor: Laura XXX

Link direct la acest mesaj


Care din mamicile saritoare poate sa ma ajute, atmosfera de pe site este fantastica dar nu am reusit de vreo doua ore sa gasesc vreun raspuns la ce ma doare. Am o fetita de 1 an si 5 luni si are laba piciorului sting stimbata spre interior. S-a confruntat cineva cu problema asta sau stie cineva un medic pediatru ortoped adevarat? sunt din Tirgoviste dar pot s-o duc si la Bucuresti.
Mii de multumiri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Laura xxx

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Sper sa te mai ajute cineva.
Eu sunt din Bucuresti si stiu ca Spitalul 2 CFR are doctori ortopezi foarte buni si chiar in incinta curtii este un atelier unde se confectioneaza ghetute speciale,in functie de problemele fiecaruia.
Daca fetele mai stiu si alte locuri poate iti vor scrie si ele.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Ioana s-a nascut cu luxatie congenitala la ambele picioare si avea asa cum zici tu ambele talpi indreptate spre stanga (parca). Cand am iesit din maternitate, am plecat direct la o clinica de chirurgie infantila unde doctorul de acolo i-a pus picioarele in gips. A fost greu, le-a tinut mai bine de o luna in gips, la sfarsit plangea o gramada pentru ca o strangeau (ea crestea - normal) si dupa aceea i-am facut doar masaj dupa fiecare baita si le fortam putin spre partea care trebuia. Acum are 13 ani si are niste picioare drepte si frumoase.... Nu e grav - se mai intampla! Doar ca trebuie sa te misti repede pana nu se osifica de-a binelea.
Deci, cauta un ortoped special pentru copii - cei pentru adulti nu stiu mare lucru... am intrebat si eu la vremea mea.
Sanatate si picioare drepte!
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

incearca la spiatlul grigore alexandrescu, bucuresti.

citeste urmatoarele:
http://www.rad.washington.edu/anatomy/modules/HalluxValgus/HalluxValgus.html

mai sunt link-uri:da cautare pe google pt "valgus"

ariel
http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

buna ..eu ti l-as recomanda pe Dr. Mihai Jianu . Stiu ca e la clincica Medicover . Fetita mea a avut ceva de genul asta..cand am nascut-o avea laba de la un picior intoarsa in interior (cred ca se chema talvalg daca mai tin eu minte). Mi-au spus sa ma duc la ortoped la 3 luni daca nu trece cu masaj. De trecut a trecut dar pt orice eventualitate am fost la acest dr. Jianu care mi-a placut foarte mult.

Sanatate multa
marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_c spune:

Buna,
Raducu s-a nascut cu ambele picioruse indreptate spre interior (laba piciorului) Nu s-a rezolvat in primele luni cu masaj asa ca am fost la ortoped la Budimex - dr. Cernea Ion. Se chiama picior varus .. nu-stiu-cum. I-a pus intai ghetute de gips (2 sapt., la 6 luni)si parca si-a mai revenit cu dreptul. Apoi i-am facut orteze pe care le-a purtat vreo 3 luni, dar de cand a inceput sa misune, nu i le-am prea pus. Noaptea se trezea din somn (cred ca-l deranjau). Acum i-am facut ghetute ortopedice si trebuie sa le scot. Oricum, trebuie mers la ortoped. Problema se rezolva dar in timp, cu masaj, ghetute ortopedice sau ghetutele puse pe invers (sa-i forteze piciorul in exterior)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Un vot in plus pentru Prof. Jianu de la Spit Grigore Alexandrescu - are ore si la Medicover! Si noi am fost la el si am fost foarte incantati. Ne-a fost recomandat de medicul pediatru (medicul de familie) care a lucrat cu el si ne-a spus ca din punct de vedere profesional este foarte bun.

quote:
Originally posted by Marina

buna ..eu ti l-as recomanda pe Dr. Mihai Jianu . Stiu ca e la clincica Medicover . Fetita mea a avut ceva de genul asta..cand am nascut-o avea laba de la un picior intoarsa in interior (cred ca se chema talvalg daca mai tin eu minte). Mi-au spus sa ma duc la ortoped la 3 luni daca nu trece cu masaj. De trecut a trecut dar pt orice eventualitate am fost la acest dr. Jianu care mi-a placut foarte mult.

Sanatate multa
marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:


Multumesc mult tuturor celor care au raspuns, nu am reusit decit acum sa gasesc/caut raspunsul. Am epuizat deocamdata celelalte metode (masaj, ghetute invers) asa ca probabil voi incerca la spital. Ma intreb daca merge si fara trimitere.
Cel mai mult ma sperie responsabilitatea noastra ca parinti de a observa si ce doctorii nu observa sau ceea ce nu le pasa sa observe, asa incit de multe ori se descopera prea tirziu unele chestii grave. Bine ca nu suntem singuri si Cineva acolo sus ne iubeste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

la medicover nu ai nevoie de trimitere pt ca e o clinica privata cu plata.

marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=337&&idart=241&&numecap=Sănătate

Din pacate nu am mai multe amanunte, dar mi se pare interesant de stiut.

Sanatate si picioruse drepte si frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

quote:
Initial creeata de Laura XXX


Care din mamicile saritoare poate sa ma ajute, atmosfera de pe site este fantastica dar nu am reusit de vreo doua ore sa gasesc vreun raspuns la ce ma doare. Am o fetita de 1 an si 5 luni si are laba piciorului sting stimbata spre interior. S-a confruntat cineva cu problema asta sau stie cineva un medic pediatru ortoped adevarat? sunt din Tirgoviste dar pot s-o duc si la Bucuresti.
Mii de multumiri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Laura xxx









Laura,

nu stiu daca ce iti voi scrie eu te va linisti dar eu incerc.
Baiatul meu Andrei s-a nascut cu laba piciorului intoarsa inspre inafara...a fost ingrozitor cind l-am vazut...A fost consultat de mai multi medici ortopezi si de ce ? pentru ca primul ne-a spus ca nu e cazul sa facem ceva ...piciorul isi va reveni in clipa in care se va ridica pe picioarele lui,insa noi trebuie sa-i facem masaj zilnic si citeva exercitii.Si ca intradevar in urma cu 10 ani se facea acest lucru dar s-a ajuns la concluzia ca defapt nu prea ajuta gipsul.
Toti medicii ne-au spus accelasi lucru...cu toate ca eu am intrebat daca nu e cazul sa-l puna in gips...Si ca intradevar in urma cu 10 ani se facea acest lucru dar s-a ajuns la concluzia ca defapt nu prea ajuta gipsul.
Atunci ne-am spus noi,parintii ca doar n-or fi toti medicii prosti...stiu ei ce stiu
Andrei s-a ridicat in patut la 7 luni...si vedeam pe zi ce trece cum piciorul isi revine...La 10 luni cind a inceput sa mearga singur abia se mai observa...acum este mare are aproape 12 ani...nimeni nu ar spune ca ar fi avut acest defect la nastere.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput