intercars-Franta

intercars-Franta | Autor: bucluc

Link direct la acest mesaj

Dragii mei,
Nu va pot explica in ce hal de stres ma aflu. Trebuie sa ma intorc in Ro duminica si dupa un an de stat aici, va inchipuiti cam cate bagaje am. Credeam ca voi putea sa trimit o parte din ele printr-o cunostinta, dar cum unii nu se tin de cuvant... m-am trezit azi-dimineata ca am fost lasata balta, cu toate bagajele. Bineinteles ca primul lucru pe care l-am facut a fost sa sun la agentie sa intreb de limita de bagaje. O doamna foarte "draguta" mi-a spus ca e vb de 30 de kg si ca nu pot sa platesc daca depasesc limita asta si sa-mi ia totusi tot ce am (pe site-ul lor scrie ca fiecare bagaj "in plus" e taxat cu 10€). Am intrebat-o, normal, daca nu pot sa trimit separat bagaje in Ro, iar ea mi-a raspuns ca pt asta trebuie sa ma interesez la Consulatul Ro
Voi ce stiti de chestia asta? Pentru mine e prima data cand merg cu autocarul...
Mersi mult! Pupici!

"Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Nu are nici o legatura cu consulatul............
Depinde cu ce companie calatoresti.Eu am mers cu Eurolines o data si, indiferent de limita de bagaj, care ei spuneau ca e de 30 de kg, cine a avut numai doua genti de voiaj+geanta de mana nu le-au mai cantarit si nu a contat ce greutate au.Cine a avut mai mult de doua genti i-au fost cantarite si a platit la greutate.Nu stiu sa iti spun daca asta e regula, dar cred ca poti sa iti iei linistita bagajele cu tine si sa incerci sa ajungi la intelegere cu cel care se ocupa de bagaje;Ia-ti si tu ca bagaj de mana un rucsac care sa intre sub scaun si in care pui ce e mai greu(pe langa ce ai tu nevoie pe drum: apa, mancare, acte, etc).
Succes!
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bucluc spune:

Pai eu voi calatori cu Intercars... Am inteles ca agentia lor din Cluj poarta numele de Amad. Nici eu nu cred ca ar avea vreo legatura cu consulatul. Ar fi si culmea! Chestia e ca ma indoiesc ca imi vor incape toate in 2 genti de voiaj... E tare nasol ca eu ma bazam pe ajutorul unui roman ce mergea acasa din Spania si stateam linistita in privinta asta.
Mersi pt raspuns! Sper ca voi primi si altele...

"Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Cu Atlassib-ul am inteles ca se pot trimite pachete in Romania.Poti sa trimiti ce depaseste sub forma asta.
Imi pare raun dar chiar nu stiu cum se procedeaza la firma cu care pleci.
Numai bine!
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Daca esti la Paris poti trimite surplusul de bagaje in tara cu EUROTIME:

Eurotime France
PARIS: 39, Bd. De Magenta
Tel: 01 42009090 ,01 42020574 (fax)

Nu costa prea mult si poti trimite rapid sau economic, cum vrei tu.
In economic mai demult era 3FF/kg, asa ca este foarte convenabil (nici o legatura cu cei 10€/kg!)
Incearca la n° asta de telefon sau daca nu mai e bun cauta in www.pagesjaunes.fr

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

M-am uitat acum in agenda mea, se pare ca asta e n° nou de la EuroTime. (0142009090)
Programul lor anul trecut era: de luni pina vineri: 9-13 si 15-19h
simbata: 10-18h.
Succes!!! Si drum bun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bucluc spune:

Otilia, iti multumesc, insa eu sunt in Aix en Provence si nu am gasit firma respectiva nici aici, nici in Marseille...

"Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

nu stiu daca mai ai timp dar daca te intereseaza o firma de transport Paris-Bucuresti si care nu costa f mult 1.5 euro pe kg( Eurotime ia acum 3.5 sau 3 euro pe kg, e o diferenta totusi!!!!!!), este Interas, o firma din Ploiesti, care transporta bagajele si in Bucuresti.Partea proasta este ca ei vin o data la doua saptamini aici, avind posibilitatea de a depune bagajele simbata si duminica dimineata, in ziua plecarii.Eu am facut de multe ori apel la ei, ptr bagaje mari,si nu am avut probleme.Daca te ajuta:Paris:0147837928 sau 0147460050; Nice:0493824162; mobil 0607466268
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bucluc spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri... Pana la urma le-am inghesuit in doua valize mari si cateva haine le-am lasat unor cunostinte, spunandu-le ca daca nu ma intorc pana in octombrie pot sa le arunce... Altceva nu aveam ce face. In fine. Astea sunt detalii. Ideea e ca maine imi voi incerca farmecul asupra soferilor ...
Va pup!

"Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)

Mergi la inceput