Sterilet obisnuit vs. Mirena

Sterilet obisnuit vs. Mirena | Autor: Florentina Roman

Link direct la acest mesaj

Medicul meu ginecolog mi-a prezentat mai multe propuneri de sterilet, dar in afara de modul cum arata si cum se instaleaza n-am retinut mare lucru. Ca Mirena este hormonal si celalalt....?, ca Mirena e vreo 500 lei si celelalte 200lei.
Deci, cam ce diferente ar fi intre cele doua?Dar intre cele obisnuite, sunt si astea de mai multe tipuri?


Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Chiar nu stie nimeni?

Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Florentina, principala diferenta e ca Mirena e sterilet hormonal (adica elibereaza hormoni care impiedica sarcina, cu alte cuvinte actiunea lui este hormonala, ca si a pastilelor), in timp ce restul steriletelor actioneaza mecanic si nu elibereaza hormoni.
O alta diferenta este ca Mirena duce aproape la suprimarea menstruatiei (adica te poate tine 1 zi-doua mazim sau chiar deloc), in timp la celelalte nu.
Initial optasemn dupa Mirena, care parea la prima vedere mai avansat tehnologic, dupa ce am cerut mai multe pareri am optat pentru unul simplu, Copper T. La mine argumentul determinant a fost ca cele hormonale duc la ingrasare! (poate cu asta trebuia sa incep).
Vezi ca s-a mai discutat despre Mirena, poate fetele care au iti pot spune mai multe, da o cautare.

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Candynu generaliza treaba cu ingrasarea...cred ca depinde de organsimul fiecareia...eu am Mirena de 1 an jumatate si n-am luat 1 gr in plus, nu mai spun de pastile ca am luat 6 ani si n-am avut probleme cu greutatea.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Si eu cred ca tot pentru unul normal as opta pana la urma,care actioneaza mecanic adica. Mi-e cam frica de hormoni,nu musai de ingrasare,ca nu e regula generala(dar eu am patit-o de la o injectie anticonceptionala valabila 3 luni si care m-a ingrasat vreo 20 de kile in 6 luni.De la pastile n-am avut nimic) In fine,mai mult mi-e frica de efectele pe termen lung,de reactiile adverse ale infuziei de hormoni.
Eu am luat pana de curand Yasmine,pilule si mi-a picat fata cand m-am uitat pe efecte adverse,de la tromboza,cancer si alte cate si mai cate. Mi-a fost frica sa mai iau,mama abia a scapat de o tromboflebita urata si eu,desi ma simteam bine cu ele,aveam venele foarte pronuntate la maini si la picioare. Si mentionez ca in general mie nu mi se VAD macar,nu se simt la pipait,e cosmar la analize.
In plus,nu mi se pare ok la Mirena ca scade menstruatia atat de mult,pana la disparitie.Ciclul asta lunar are rolul lui de curatare etc si,desi suna bine si comfortabil...nu mi se pare natural. Femeile carora nu le vine ciclul fac tratamente grele sa le vina,menopauza se amana cat mai mult prin orice mijloace si Mirena il ia de tot. Eu cred ca are rolul lui si,anularea mentrustiei poatze duce pe termen lung la diferite probleme.

Si pe mine m-a tentat mult timp Mirena, era pus demult daca nu era asa de scump,dar acum m-am hotarat sa mai fac un bb si apoi pun de ala clasic.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval
Marc

Mergi la inceput