Copil inhibat

Copil inhibat | Autor: brenda11

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!

Azi m-am inscris pe forum prima data.
Asta pentru ca am o problema " mai neobisnuita si delicata " cu copilul de 4 ani si zece luni.
In primavara a fost vreo luna constipat din cauza unor vitamine de la Amway pe care i le-am dat pt. a nu raci, etc. si de atunci a ramas inhibat si pur si simplu nu mai vrea sa faca cind trebuie sa " iasa afara ", se stringe in disperare si tipa. I-am facut clisma de 2 ori la spital, fisuri anale nu i-a gasit ca sa fie vreo pb. de durere, ci pur si simplu nu vrea sa faca, se tine in disperare. Am mai auzit de asemenea cazuri cu copii inhibati pe pb. asta, poate stiti cum se poate rezolva. Si pediatra a zis ca e pb. " la cap, nu la fund ".

Merci, Mihaela.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Dar l-ai intrebat de ce nu vrea sa faca? Care e explicatia lui pt. asta? Cand face kk plange sau il vezi mai speriat? Incearca sa-i explici pe intelesul lui cum e cu sistemul digestiv. In ultima instanta, mergeti la un psiholog de copii, nu-l lasa sa se streseze pe chestia asta.
Succes

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Poate daca i-ati da mai multe fibre si ar fi scaunul mai moale, ar fi mai ok. El spune ca il doare ceva? La aproape 5 ani va poate da ceva info despre aceasta problemuta a lui.
Nu merge cu exemplul personal? Sau sa il dati cu crema inainte, ca sa "nu-l mai doara"... sau poate recompense dupa fiecare scaun, laude...
Este bine ca nu sunt fisuri sau alte probleme. Multa sanatate.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am avut si noi problema asta dupa o perioada de constipatie si vreo 2 supozitoare cu glicerina. Eu i-am dat o perioada lactoza, am continuat cu Lass Baby (astea pe langa iaurt, fructe etc.) pentru a fi sigura ca nu mai face kk tare sa o doara si am pus-o pe olita la ora ei obisnuita, in fata desenelor animate. Nemaifiind atenta la ii dadea drumul imediat. Dupa aia, de fiecare data ii spuneam "vezi ca e usor? vezi ca nu doare?" Am scapat relativ repede de inhibitie si m-am invatat minte sa nu o mai las sa se constipe si, mai ales, sa am mare grija sa nu mai ajungem la supozitor. Am in permanenta Lass Baby in casa, daca nu are scaun o zi, a doua zi ii dau o portie. Din fericire, inghite fructe la greu, de toate felurile si momentan stam linistiti.

P.S. Am incercat si cu explicatii - kk e gunoi, trebuie data afara din burtica, altfel se aduna prea multa si face rau, te doare burtica, ba chiar i-am zis la disperare si ca se umfla burtica si face poc - nu am reusit sa o conving. Am incercat si sa o amenint ca daca nu face ii pun supozitor - nimic. Incepea sa planga si atat.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Daca nu vrea sa faca inseamna ca ajunge sa fie constipat si prin urmare, chiar daca nu are fisuri sau altceva un disconfort exista, care il deranjeaza. Nu mi se pare normala reactia pediatrei... bun este problema la cap, dar asta nu inseamna ca nu trebuie rezolvata.

In alta ordine de idei si noi am avut mereu astfel de probleme... chiar si fisuri anale. Primul pas este sa-i dai un laxativ, noi am folosit duphalac, poate fi folosit pe termen lung si cand renunti la el nu apar efecte negative. Eu i-am dat si doua luni la rand cand a fost cazul, ca sa scape de stres ca apare disconfort. In plus eu il tineam de manute de cate ori facea KK si astfel simtea ca eu sunt alaturi de el, o sa radeti, dar de multe ori ne scremeam impreuna.
Tocmai pentru ca problema este la cap trebuie sa ai multa rabdare si sa nu-l certi.
Incearca sa vorbesti si cu un alt pediatru.

Mergi la inceput