epiziotomie cu probleme

epiziotomie cu probleme | Autor: florina

Link direct la acest mesaj

Va rog, daca ati trecut prin asa ceva sau cunoasteti o situatie asemanatoare, sa ma ajutati cu un sfat.
Am nascut acum 9 zile insa nu cu doctorul meu. A fost a doua nastere, mult mai usoara decat prima insa in urma ei am ramas cu o epiziotomie destul de urata si dureroasa, cusuta cu fir care nu se absoarbe.
Azi am constatat ca am eliminat o parte din fir (mai exact nodul din capat, care a cedat probabil de la prea multe creme si sprayuri pentru durere).
Nu stiu daca e normal sa se intample asa, la prima nastere am avut fire care s-au absorbit.
Am nascut cu medicul care era de garda, nici nu stiu unde il mai gasesc acum... Dr meu nici macar n-a venit sa vada cum s-a desfasurat nasterea in lipsa lui...
Nu stiu unde sa ma duc. Sunt sanse sa se vindece si fara fir sau trebuie refacuta epiziotomia?

Multumesc,

Florina, fericita de Teodora(27.06.07) siTudor(5 ani)
Teodora, capsunica mea iubita
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

saraca de tine, felicitari pentru al doilea copil, nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, sint linga tine sufleteste;totusi, la ce maternitate ai nascut? da un telefon la camera de garda si intreaba un doctor sau o moasa, sanatate multa!!!

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cred ca poti merge si la un cabinet particular de obstretica-ginecologie sau de ce nu , la dr care te-a avut in evidenta, ca tot ai cotizat la el pe perioada sarcinii si nu a fost la nastere, macar cu atat te poate ajuta.
Multa sanatate si numai bine!


Nana, 29+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Eu zic mergi la un cabinet particular. Platesti ceva mai mult, insa pentru sanantate nimic nu e prea scump. Trebuie sa te "pui pe picioare" cat mai repede dupa nastere, pentru a te putea ocupa de ingerasul tau.
Daca medicul care ti-a monitorizat sarcina ti-a insuflat incredere (nu prea s-ar zice avand in vedere ca ai ajuns sa nasti cu altcineva), poti merge la el. Insa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Cred ca in situatia ta e mult mai bine sa te vada un dr. !

Ile 38 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 02 sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Din experienta proprie>
- pana mi-a scos firele (multe) simteam ca mor de durere. Imediat ce mi le-a scos, adica din momentul in care m-am dat jos de pe masa, durerea era la jumatate din intesitate. eram alt om. M-a mai durut cateva zile si gata.
Acum depinde si de doctor si de fire si de pacient. Oricum ar cam fi timpul sa le scoti. La orice doctor. Care probabil ca va stramba din nas ca nu i-ai fost pacienta, dar cred ca te va primi. Ca deh, contracost ... Sau la camera de garda a spitalului unde ai nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Florina daca ai ''pierdut '' un capat de fir asta inseamna ca cel fir este din cele care se topesc la interior . Asa am patit si eu, am ''pierdut'' 3 nodulete de la firele mele si acele parti ale firelor erau la suprafata de aceea cad, cele din interior se topesc.

Daca aveai fire ce trebuiau scoase erai programata, chemata , anuntata cel putin sa vi sa le scoti dupa aproximativ 7 zile de la nastere.

Oricum du-te la camera de garda a spitalului Universitar si dr de garda de la gineco se va uita la tine si iti va spune cu siguranta ce sa faci mai departe.

Succes .

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

PS : medicul de garda cu care ai nascut este medicul meu curent. Cu ea am nascut primul baiat, cu ea il voi naste si pe al doilea . Din experienta iti spun ca nu prea foloseste decat fire resorbabile asa incat cred ca doar daca nu existau in spital acest fel de fire in momentul nasterii tale folosea altele ( o ipoteza din pacate foarte valida la lipsa acuta de consumabile din spital ).

Oricum o gasesti pe d-na dr la etajul 5 , la cabinetul de colposcopie , in general in fiecare dimineata, pana in ora 12. Din cate o cunosc eu este un om prea dragut a sa refuze sa te consulte .

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Florina, nodul din capat nu are cum sa fie absorbit de tesuturi fiindca este...afara. S-a rupt si l-ai eliminat atunci cand firele din interior au fost resorbite. Daca era vreo problema, taietura ramanea deschisa.

Cand am nascut eu, a fost o problema in spital cu lotul de fire resorbabile. Corpul meu nu le-a resorbit si mi le-a scos dr.

Eu cred ca e totul bine, incearca sa pastrezi zona cat mai uscata, umiditatea ingreuneaza cicatrizarea. Poti pudra cu Baneocin si renunta la creme. Punea seara un supozitor Diclofenac, atenueaza durerea. Daca alaptezi, nu folosi mai mult de 1/zi.


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moasha spune:

problema daca s-a desfacut epiziorafia! mergi la medic! asta e singura solutie!

Mergi la inceput