cercei pt fetite

cercei pt fetite | Autor: nikol31

Link direct la acest mesaj

mamici de fetite, va rog sa-mi dati si mie un sfat. voi avea o fetita, dupa spusele gine la ultimul eco la 29 de saptamani, nu cred ca mai fie vreo indoiala in aceasta privinta.
inca nu am luat absolut nimic pentru bebelina mea, dar as vrea sa incep prin a-i cumpara o pereche de cercei. am vazut ceva foarte draguti, niste bobite cu piatra rosie de rubin, superbi, dar cu surub. va rog sa-mi spuneti daca la nou nascuti sunt indicati astfel de cercelusi sau estenevoie sa-mi iau gandul de la aceia si sa-i cumpar niste verigute.??? acestea mici ca niste bobite sunt foarte finuti si mici. tare as opta pentru asa ceva decat pentru verigute.
astept un sfat. multumesc
30+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Io zic sa lasi sa-i cumpere nasica cercei. Asa-i datina. Unii model "tortitze", sunt siguri si comozi de purtat.

Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

www.dropshots.com/astery
www.dropshots.com/asteryaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

In nici un caz cercei cu surob, ia-ti gandul de la ei pt. mult timp, eu de ex. nici acum nu pot purta cercei cu surub cand dorm pt. ca ma incomodeaza, ma inteapa, asa ca gandeste-te la micuta cum sar simti ea cu "acele" acelea in spatele urechiusi.

uite ca sa-ti faci o parere cam asa ar trebui sa fie inchizatoarea respectiva, nu de dimensiunea celor pe care o sa-i vezi in poza, ci unii micuti pt. copii, dar nu am gasit altceva:
http://www.jadealliance.ro/product.php?productid=627&cat=180&page=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Eu i-am pus fetitei mele cercei din maternitate cu tortita ci pietricele sunt super frumosi si lejeri.Acelasi sfat iti dau si eu:i-ati gandul de la cercei cu surub ca nu sunt comozi deloc,eu una nu ii suport.Numai bine.





"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


http://community.webshots.com/user/maya0785/albums/least-recent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

In nici un caz nu cu surub...parerea mea...se poate rani foarte usor si repede dupa urechiusa.
Eu nu i-am cumparat inainte dar i-am facut gaurelele la iesirea din spital si pana acasa am tinut-o cu ata chirurgicala, cum i-au pus asistentele. Cand a venit nasica la ea in vizita i-a adus si cercelusii , cu tortita sunt ...eu zic , ca e mai bine decat cu surub.

si o nastere usoara si un bebe sanatos si papacios.

Ali si IARINA (16.02.2006)
www.dropshots.com/ali-iarina" target="_blank"> poze si filmulete Iarina (1), www.dropshots.com/ali-iarina2" target="_blank">(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickol_f spune:

Buna
Nici eu nu te-as sfatui cu surub, cu toate ca mie nasa i-a luat geva in genu cum sunt cei rotunzi cu pietricele pt bebei dar doar pe jumatate, nu sunt pe surub dar la spate tot inteapa insa sa stii ca nu i-a facut absolut nimic la urechiuse, nu o deranjeaza pt ca nu plange si nici nu a zgariat-o.
Ai vb cu nasa poate vrea ea sa-i cumpere, si eu am fost nasica de fetitza si mi-a facut mie placere sa-i iau cercelusi bebelinei (i-am luat un model care stiam ca-i place si la mamaica )

Nicol mami de Beatrice 19.04.2007

Varsta lui Beatrice

Poze Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Sunt mamica de baietel, dar am doua nepotele, carora le-am cumparat primii cercelusi. Sunt gen tortita, in niciun caz pe surub (le poate rani urechiusa). Si acum la 5, respectiv 2 ani, tot cu tortita poarta.
Pupici, sarcina si nastere usoara si sa-ti dea Domnul o fetita sanatoasa si frumoasa.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

nikol31, te-ai hotarat ce o sa alegi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Nikol,
fetitei mele ,i-am facut gauri la virsta de 6 luni...,doctora ei,i-a pus direct cercei cu surub...,poate pentru ca era mai marisoara,nu s-a intimplat nimic...,respectiv,nu s-a ranit in nici un fel cu ei...I-a purtat vreo 3 saptamini,dupa care i-am schimbat ca o asteptau cerceii cu safire...Daca tu ii iei permanent...,nu stiu ce sa zic...,eu ,personal nu i-as face asa devreme gauri...,lobul urechii nu este dezvoltat si poate sa-i faca gaura strimba...,zic si eu...
Si eu i-am luat cercei in perioada sarcinii,dar m-am razgindit pe parcurs...si am zis mai bine sa mai cresca putin..,oricum i le-a facut cu pistolul si mare lucru nu a simtit,iar in spital nu cred ca-i fac cu pistolul...,iar imaginea cu acul si urechiusa bebelusei mele...,zau daca pot sa mi-o imaginez...

Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

dar nu este cam prea devreme sa pui cercelusi unui nou nascut?

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

quote:
Originally posted by conchita

dar nu este cam prea devreme sa pui cercelusi unui nou nascut?

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)



Nu e deloc devreme, e chiar indicat sa se faca in maternitate.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput