Călcâie uscate, bătături dureroase

Călcâie uscate, bătături dureroase | Autor: oanab125

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:e a doua vara in care mi se usuca calcâiele, aproape ca mi se descuameaza pielea. Doar vara patesc asa ceva. Am piatra ponce, ma dau cu crema, dar tot se usuca.
sunt creme minune, care au functionat la voi? Pe talpa mai am niste bataturi care dor cumplit. desi si pentru astea am încercat diferite metode, dar degeaba. Dati-mi, va rog, un sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Incearca cremele de la Scholl, sunt foarte bune.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

O prietena mi-a pove cum face ea: se spala pe picioare , de da cu piatra ponce, se usuca, apoi da cu ulei de masline nu f mult ca totusi o cantitate acceptabila sa poate sa-mi faca efectul, trage o punga peste si apoi sosete (ca sa poate merge prin casa). Si asa sta seara de cand ajunge acasa pana merge la somnic. Cand iei jos s-ar putea sa fie nevoie sa stergi ce-i in plus cu hartie absorbanta.
Am incercat si eu si tare mi-a placut, avand in vedere ca si mie mi se usuca destul de mult dar nu grav. Am stat vre-o 2 ore asa. Pana acum trebuia sa folosesc piatra de fiecare data cand faceam baie si apoi dat cu crema si parca tot nu arata asa bine. Acum arta super dupa 5 zile in care nu am folosit piatra ponce si m-am dat o singura data cu crema intre timp.
Cred ca am sa incerc asa o data pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Si pentru bataturi? Am incercat cu clavusin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Pentru calcaiele crapate m-a ajutat o crema cu vitamina A de la Plafar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Daniella4, cum se numeste crema asta?
Sa cer pur si simplu crema pe baza de vitamina A?
cam cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Acum cateva luni am folosit Mebra pt. calcaie(gasesti la plafar sau farm - in jur de 5 ron). Daca retin bine: am aplicat 3 seri(dupa baie) -> ciorapei(bumbac). Nu se foloseste piatra in ac. zile. La sf.acestor zile se rad calcaiele.
Apoi creme de plafar: cu vit. a, catina + ulei de masline. La farmacie: creme pt. calcaie cu vit. a si aloe preparate in lab. propiu.
Pt. bataturi: nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Oana, si eu am aceiasi problema cu calcaiele pe timpul verii.
Este bune ideea cu ulei de masline, chiar am sa o incerc si eu.



Mari 10+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Oana, crema se numeste Mebra, dupa cum spune si Daria. Eu am aplicat-o fara sosete, ca pe caldura asta numai de sosete nu-mi arde. E bine si asa, presupun ca daca purtam si sosete era si mai eficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

quote:
Originally posted by maricar

Incearca cremele de la Scholl, sunt foarte bune.

mariavlad



Daca nu ma insel, e in oferta la Cora..... Sper sa nu fie considerata reclama!



*********************************
Poze noi cu familionu'
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa De la botezul Teodorei Din parcul Tineretului

Povestea nasterii Anei 17.03.2000 si Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Si mie mi se intampla ca vara sa am picioarele uscate si ca atare au tendinta chiar de a se crapa daca nu intervin !
Eu mi le innmoi in apa cu sapun , le curat cu aparatul de la "solingen" si pe urma dau cu Neutrogena ! E super ! Timp de 1 sapatamana , mereu seara dupa ! Dupa care mai fac pauza de 1 saptamana si incep din nou procedura ! Ma simt excelent !
Nu stiu daca produsul se gaseste la voi , dar e super bun , vi-l recomand , este un produs norvegian de f buna calitate !


Aileene...Alexandre...(22-sept'99)
amintiri

Mergi la inceput