Vaccinul pt. prevenirea rujeolei

Vaccinul pt. prevenirea rujeolei | Autor: Karina

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva cind a devenit vaccinul obligatoriu ?

Oare acum 40 de ani se facea vaccinul asta ?
Va intreb fiindca simbata m-am jucat cu o fetita, care luni a fost diagnosticata cu rujeola si acum stau cu morcovul: fac sau nu rujeola?!
In fisa mea, pe care s-a uitat mama, a vazut ceva "ruja", dar nu stie daca era vaccinul impotriva rujeolei sau nu.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

acum 2 ani vaccinul a devenit obligatoriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Acum 37 de ani sigur nu era obligatoriu. Eu stiu de la mama ca am facut toate bolile copilariei nu am fost vaccinata de nimic. Deci putin probabil ca pe vremea noastra sa fi sot aceste vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

eu am 35 de ani si am facut rujeola pe la 5 ani.se face obligatoriu dinainte de 89,dar nu stiu exact anul.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Vaccinuri obligatorii

B.C.G.: Impotriva tuberculozei (obligatoriu pentru copiii mai mici de 6 ani care traiesc in colectivitate, cresa, doica, scoala,…).

DTPolio : difterie, tetanos, poliomielita, haemophilus gripa B (meningita), tuse convulsiva.

Vaccinuri recomandate

R.O.R.: Rujeola, oreion, rubeola. Dupa varsta de 1 an.

Vaccinul impotriva hepatitei B : in prezent, sub forma de 2 injectii, apoi o revaccinare dupa 6-12 luni.

Cu ocazia calatoriilor in strainatate sunt obligatorii anumite vaccinuri, in functie de tara in care calatoriti. Vaccinarea trebuie sa aiba loc inaintea calatoriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu sunt nascuta in 1970 si nu am prins vaccin antirujeolic. Fratele meu s-a nascut in 73 si a facut vaccinul. Asa ca, vezi si tu in ce generatie te incadrezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

In 1978 cand m-am nascut eu era obligatoriu vaccinul...mai precis in 1979 ca atunci e trecut pe fisa ca l-am facut, deci la 1 an

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Multumesc mult. Intre timp am aflat ca fetita a facut rubeola, nu rujeola, ceea ce nu e asa de grav, e mai usor de suportat .


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput