ce sa fac?

ce sa fac? | Autor: izabela-maria

Link direct la acest mesaj

Are doar 2 saptamani, si sa obisnuit deja in brate. Ce sa fac? Sa o las sa planga? Alta cauza nu cred ca este.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

In brate tace? plange doar cand o pui jos? e posibil sa o doara si burtica si sa se linisteasca doar atunci cand o ieie in brate si simte caldura corpului tau...incerca sa te culci pe spate si sa o tii pe burta ta ...eu zic ca nu este inca vorba de obisnuinta..

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela-maria spune:

Adoarme la san, o pun incet in patut si dupa 5 min. incepe muzicuta. pe urma o iau de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Nu e vorba de obisnuinta la varsta asta. Nu o lasa sa planga. Bine ca stii ce o calmeaza. Are nevoie de tine, de prezenta ta, de caldura ta.Poate ca o doare burtica sau poate pur si simpu te vrea aproape de ea. Nu e nici o problema. In nici un caz asta nu e semn de rasfat, pentru ca nici nu se poate discuta de asta la doar 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Imi aduc aminte ca si fetita mea facea asa la aceasta varsta. Cu timpul si-a facut un program si lucrurile s-au mai schimbat. Daca pediatrul zice ca nu are nici o problema, nu te ingrijora. Ia-o in brate de cate ori cere. Stiu ca e obositor, dar gandestete ca nu o sa dureze vesnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

e normal sa planga daca adoramen la san si dupa o pui in patut...de ce spun asta? pentru ca adoarme linistita si la caludurica ...iar cand se trezeste da cu ochisorii de un loc muuuult mai putin primitor decat cel in care era cand a adormit...incerca sa o adormi in patut...eventual laganata usor cu patutul..sau in carucior...cand se va trezi nu va ma fii speriata ca e in alt loc decat cel in care a adormit...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

si inca ceva nu o invata sa stea la san mai mult decat e nevoie ...adica mai mult decat suge...este o mare placere pentru copii sa stea la sanul mamei si iti va fii foarte greu sa o dezveti de trezitul in totiul noptii sau de cateva ori pe noapate char si atunci cand va fi mai mare...deci dupa ce papa ...chiar daca adoarme incerca sa o trezesti usor atunci cand o pui in patut...adica sa realizeze ca acolo trebuie sa faca nani ...am citit si eu intr-o carte chestiile astea...sper sa aiba rezultata si la voi

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Incearca sa faci din aptutul ei un loc calduros si sa nu fie spatiu larg (adica la fiecare miscare sa simta ceva langa ea-ex: o paturica). Sa nu o lasi sa planga (eu n-am lasat-o si acum cand se trezeste noaptea, nu stie sa adoarma singura, trebuie sa ma simta langa ea, dar mie imi place )

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

nu o legana si nu o lasa sa adoarma la san.iti va fi greu mai tarziu.noi am trecut prin asa ceva si am schimbat foaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

de ce sa o lasi sa planga? cand ai un disconfort iti place sa ramai nebagata in seama vaietandu-te? sau preferi o vorba buna, chiar daca nu te ajuta cu nimic?

preferi sa adormi in patul tau cu iubitul in brate, cu patura preferata sau singura in sufragerie?

daca ai adormi in pat cu el, la caldura si soptindu ti ceva dulce in ureche si te ai trezi pe jos in baie? cam asa se trezeste si copilul tau la 5 min dupa la el in patutz...

nu exista rasfatz la aceasta varsta. e vorba de nevoia de afectiune si e perfect normala. nu ti mai fie frica sa ti iubesti copilul! nu e nimic rau in asta.

plus ca doarme mai bine usor ridicat sau pe burta. inca nu stie sa ragaie si tot aerul pe care l a inghitit il deranjeaza la burtica.


diana si david 03.12.06


Pentru Diana. www.copaculdehartie.ro/ajuta%20.html" target="_blank">Copacul de hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Iubita, nu s-a obisnuit deloc in brate. O vrea pe mami, de aia plange. Ii e dor de atmosfera din burtica, unde era cald, auzea bataile ritmice ale inimii tale, o leganai la fiecare pas.
La 2 saptamani e socul de cum e viata afara ... la 2-3-4-5 luni vor fi colicii ... la mai multe luni vei putea spune ca s-a obisnuit si ca te santajeaza sentimental. Aku e doar un pui mic care vrea la mami ca numai ea stie s-o aline.
Stiu ce spun, al meu copil atomic a crescut primele 10-11 luni numai in brate... desi majoritatea ma invata sa-l las sa planga ca se invata el. Se invata el ce ? Ca daca plange nu vine mami la el ? Ca e mai bine singur ? recunosc ca la un moment dat eram atat de obosita ca nu l-am mai plimbat si l-am lasat juma de ora sa tipe dar ... mai bine nu.
Si dupa ce am plimbat asa copilu cu skimbu (nu cred ca dormeam mai mult de 2 ore prinse din minute separate pe noapte) cand mami, cand tati cand buni ... la 11 luni copilu meu a decis ca doarme singur in patul lui in camera lui si gata. De atunci dorame ca un pui mare de la 22 la 7, singurel.


Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput