Ajutor! Sapt. 6+, fara batai de inima!!!

Ajutor! Sapt. 6+, fara batai de inima!!! | Autor: paraluta

Link direct la acest mesaj

..M-am intors nu de mult de la ginecolog.
A fost prima mea consultatie. Mi-a spus ca sunt ori in 5+, ori in 6+, desi cred cva sunt mai degraba in 6+, pentru ca barbatu-meu e plecat de acasa in RO cam de 6 saptamani bune.
Doctorul mi-a spus ca nu prea se vede nimic, si ca ar trebui sa vada poate ceva mai mult. De asemenea, n-a vazut nici o bataie de inima.
Sansele mele, dupa spusele lui, ca sarcina sa fie intacta, sunt de 50%.
Sunt asa de disparata!!!
As vrea sa stiu daca si alte mamici au avut astfel de probleme, si sa-mi scrie, pentru ca sunt aici complet SINGURA, si as avea nevoie de o vorba buna.
Va sarut si va imbratisez!!
Paraluta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Paraluta, ce fel de ecografie ti-a facut? Intravaginala sau abdominala? Asta este f important, la cea abdominala nu prea are ce vedea acum, e prea devreme. Nu mai stii cand ai avut ultima menstruatie? Totusi, daca sotul tau e plecat de 6 saptamani inseamna ca sarcina ta e mai mare...saptamani calculate de la prima zi a ultimului ciclu. In orice caz, depinde cand ai ovulat tu. Se poate sa fi fost o ovulatie tarzie. Dar trebuie sa stii data ultimei menstruatii.

In plus, nu prea am inteles ce ai vrut sa spui : "Doctorul mi-a spus ca nu prea se vede nimic, si ca ar trebui sa vada poate ceva mai mult. De asemenea, n-a vazut nici o bataie de inima." Nu s-a vazut nimic in ce sens? Mu a vazut nimic in uter? Nu a vazut embrionul ci doar un sac gestational? Daca eco a fost facuta intravaginal si chiar nu a vazut nimic in uter, sa nu fie cumva extrauterina...Bhcg nu ti-a dat sa faci? Cand te-a mai chemat?

bafta multa, tinem pumnii sa fie bine!


my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Mi-a facut intravaginala.
Ultima menstruatie a fost pe 12 mai.
A vazut sacul gestational, dar inauntru ceva mic - mic, fara batai de inima.
Bhcg nu stiu ce este.
Ma duc intr-o saptamana, si atunci vom sti mai multe.
Sunt cu nervii la pamant, si nu stiu daca mai rezist.
E bine totusi sa incep sa iau acid folic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

deci ai avea 6 saptamani si 4 zile. Daca ai avut o ovulatie mai tarzie ( si nu in ziua 14, cum e in mod obisnuit), si a vazut ceva mic-mic in sacul gestational, e f bine! E puiul tau!Data viitoare se va vedea si activitatea cardiaca.

Bhcg este analiza de sange care se face pt a vedea daca esti insarcinata. O poti repeta la 48 de ore si ar trebui sa se cam dubleze ( cu aproximatie) in cazul unei sarcini normale.

Nu te stresa inutil, peste o saptamana vei sti mai multe, trebuie sa fie vesti bune. Fii optimista, conteaza mult. Si ia acid folic, bineinteles!

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Paraluta, la un CM de 28 zile ( nu stiu daca si al tau e asa), cu UM in 12.05, tu maine intri in 7 sapt. Normal la 7 sapt. ar trebui sa i se vada deja inimioara. Daca ai ovulat mai tarziu, sa zicem ca ai fi cam la 6 sapt.

Uite ce scrie despre bebe la 6 si la 7 sapt.

Saptamana a 6-a de sarcina
Cum creste bebelusul:
Inimioara lui incepe sa bata. Nu va descurajati daca bataile nu pot fi ascultate inca. Aceasta se intampla de obicei mai tarziu. Ochii si urechile lui incep sa prinda contur. Sistemul digestiv devine mai complex odata cu dezvoltarea stomacului si a intestinelor. Acum arata mai mult ca un mormoloc decit ca o fiinta umana.

Tubul neural care va deveni mai tarziu cordul spinal, are neaparata nevoie de acid folic, pentru a preveni defectele ce pot aparea la nivelul tubului neural.

Saptamana a 7-a de sarcina
Cum creste bebelusul:

Embrionul are acum marimea unui bobulet de mazare. Daca ati putea vedea in interiorul dvs - ati descoperi ca fatul are un cap supradimensionat in proportie cu corpul sau. Trasaturile faciale ale embrionului incep sa prinda contur. In locul unde vor fi mai tirziu ochisorii se afla niste pete intunecate iar in locul viitoarelor nari se afla niste gropite in timp ce in locul viitoarelor urechi se afla niste mugurasi.

Lopatelele care vor deveni miini si picioare sint mai evidentiate acum. O alta dezvoltare importanta este dezvoltarea glandei pituare si a fibrelor musculare. Nu o puteti auzi inca insa inimioara - care s-a divizat in camera stinga si cea dreapta - bate cu aproximativ 150 batai pe minut - de doua ori mai repede decit inima dvs.

Eu am fost la 8 sapt. la eco abdominal si s-a vazut si bebe si cum ai batea inimioara.
Inca nu te panica. Mergi peste o sapt. din nou la eco, cand vei avea 8 sapt. de sarcina.
BHCG este un test de sange care masoara hormonul de sarcina. Adica acest hormon ar trebui sa se dubleze la fiecare 48 ore, daca sarcina e viabila. Pt. asta ar trebui sa mergi sa ceri sa-ti ia sange la fiecare 48 ore pt. a masura acest hormon.





Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 13+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

eu zic sa nu-ti faci probleme. a mai fost o graviduta ianinte cu o intrebare asemanatoare cu a ta. la 6 saptamani nu i se vedea activitatea cardiaca , au bagat-o medicii in toti sperietii si in saptamana urmatoare tptul a fost ok
la fel am patit si eu. la 5 saptamani dupa primul test de sarcina fuga la ginecolog. sarcina nu s-a vazut decat intravaginal. control la 6 saptamani, sacul embrionar exista dar nu se vedea activitate cardiaca, control la 7 saptamani la fel si la 8 saptamani s-a vazut cum ii bate inimioara.
stai linistita pana la urmatorul control, ca nu este totul ca in carti. daca acolo scrie ca la 6 saptamani ii bate inimioara asa o fi, dar poate ca nu se vede inca.
asteptam vesti bune si un bebe sanatos!!!!
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Paraluta,am facut si eu eco la 6 sapt.si nu mi-a zis nici macar ca e sigur sarcina clara.Ce batai de inima...La 9 sapt.insa,m-am si speriat cand i-am auzit pulsul...Dar si atunci mi-a zis ca vorbim de o sarcina dupa 3-4 luni,pana atunci se poate intampla orice!Stai calma,ia musai acid folic(se recomanda si inainte sa ramai,toate iau,excesul se elimina oricum,clar nu face rau,dar lipsa lui,da) si in plus eu zic sa iei Utrogestan,mie mi-a dat 4/zi,2 dim oral,2 seara vaginal,e pt.sustinere,mai exact e progesteron care pregateste uterul pt.adapostirea sarcinii.Aproape toate(daca nu toate)iau,unele chiar pana nasc.Eu am avut si un mic chegulet maro chiar inainte de eco de sapt.9 si mi-a dat Gravibinon,intramuscular,e in principal pt.iminenta de avort,dar nu face rau daca nu esti in situatia respectiva,fixeaza mai bine.
Ceea ce e insa f.important e sa gandesti pozitiv,eu m-am stresat f.tare dupa fiecare vizita la medic pana la urmatoarea,iar rezultatul a fost insomnie,nervi,lipsa de concentrare,urmate de dureri de cap si burta(contractii).Ce va fi sa fie,va fi oricum.
Si stai linistita,nu esti singura.Intra si tu la "mamici de ian-febr 2008" si ai sa constati lucrul asta!Bafta multa!

Carmilia 11s4z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Era sa uit,cum zicea si Eseea,fa BHCG.Este un hormon de crestere,care se dubleaza la 48 ore intr-o sarcina normala sau creste f.lent sau scade in sarcina oprita sau extrauterina.E o metoda mai buna decat eco pt.faza asta incipienta,cand la eco nu se vede mai nimic.Aici e ieftina,se lucreaza repede si esentiala pt.diagnosticarea sarcinii.E un tabel pe forum cu valorile pe saptamani.Fa-o musai,ca te linistesti sigur pana la urmatoarea eco.Dar neaparat fa 2,3,la interval de 48 de ore.

Carmilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Din pacate asta mi-au zis si mie de la bun inceput doctorii "se poate intampla orice". Chiar daca e mai greu sa acceptam asta din postura noastra.
Dar in cazul tau poti sa stai linistita si sa ai incredere in Doamne Doamne ca o sa iti ajute. Ecografie relevanta, da, mai incolo nitel... Sunt unii doctori care vad o sarcina de cand e foarte micutza, dar sunt altii care iti zic drept ca se vede saculetul dar ca e prea devreme ca sa isi dea seama daca e ok sau nu. Iti tin pumnii si sa ne mai scrii cand ai vesti!
Pupici!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Vedeti , acum incep sa inteleg de ce holandezii mei recomanda prima echografie dupa 10 saptamani . Sarcinile care se pierd , se pierd oricum pana la varsta asta . Selectie naturala intr-un fel . La 10+ avem deja activitate cardiaca si chiar un fetus , deci mult mai multe informatii .

In Vest nu se face BHCG la cerere , decat in conditii absolut speciale si suspiciune de mola . Tratament de sustinere se da gravidelor prin FIV doar in cazul sarcinilor multiple . Restul - nema .

PARALUTA , linisteste-te si mai asteapta o saptamana-doua . Daca sarcina e in uter e deja o veste buna . Nu la toate echografele se vede totul , eu am facut de exemplu 2D si s-a vazut o sarcina mai mica decat ar fi trebuit , dar cu activitate cardiaca la 8 saptamani . Deci in regula .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Stai linistita, si eu am patit exact la fel si tocmai am nascut de 5 zile o fetita sanatoasa! :)
Prima ecografie am facut-o la 5 saptamani si 5 zile si, la fel, nu se vedea decat saculetul. Dar dr. nici nu si-a pus problema ca ar putea fi ceva in neregula, mi-a spus ca e normal sa nu se vada inima batand in acest stadiu si sa revin la controlul ecografic peste 2 saptamani, pentru confirmarea sarcinii.
Eu m-am dus peste 3 saptamani si a fost totul ok, i-am vazut inima pulsand si m-am linistit.
Asa ca stai linistita si repeta ecografia peste 2-3 saptamani.
Totul va fi ok, ai sa vezi.

Sanatate multa si sarcina usoara!

Florina fericita de Teodora si Tudor (5 ani)

Mergi la inceput