SCARLATINA??!!

SCARLATINA??!! | Autor: bozo

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu merge la gradinita si acum 2 zile a aparut un caz de scarlatina. Educatoarele spun ca rar ramane un singur caz, ca sigur mai iau si altii.

Problema e ca in doua saptamani trebuie sa venim in tara. Am citit ca perioada de incubare a bolii este de pana la 7 zile.

Intrebare e: daca cumva face si el, avem voie sa calatorim? Sau trebuie izolat? Pe situri germane am gasit ca bolnavul trebuie izolat (mai mult pentru siguranta celorlalti si pentru a nu declansa o epidemie). Pe cele romanesti am gasit ca trebuie internat!! Bunica sotului, care a fost asistenta spune ca in nici un caz nu trebuie scos din casa ca pooate face complicatii grele .

Bineinteles ca sanatatea si siguranta copilului sunt mai presus. Daca insa ar face si ar putea fi transportat... as prefera sa nu mai pierd si banii pentru biletele de avion!!!


Pleaseee, impartasiti din experientele/cunostintele voastre.

Pupici,
Laura si Tudor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Buna!
Si noi am luat scharlach tot de la gradi..cam la 2 luni dupa ce a inceput sa mearga...e adevarat ca de obicei se declanseaza o epidemie....daca ai posibilitatea cel mai bine ar fi sa nu-l mai duci pana trece! Nu zic ca e obligatoriu sa faca...dar se poate intampla.

Maxi a facut deocamdata, doar o data, multumesc lui D-zeu...de atunci a mai fost o data epidemie la gradi...dar nu a luat.
L-a noi a fost fara eruptie, doar cu febra mare.....pana la 40.9, tratata cu antibiotice, obligatoriu...l-am tinut acasa, cam o saptamana.
De atunci am mai luat magen-darm-gripe....

Am obs.ca baietelul meu e de o varsta cu al tau....mai putem impartasi experiente!
Sanatate multa si drum bun spre casa!


Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Daca face boala nu poate sa calatoreasca cu avionul,boala este foarte contagioasa si trebuie izolat,spitalizat,in Romania este obligatorie internarea,plus ca trebuie sa urmeze un tratament cu penicilina injectabila si moldamin la final,insa ar putea sa faca un tratament preventiv,se practica in colectivitatile unde au aparut cazuri si exista suspiciuni in acest sens.Se face exudat faringian si daca este negativ insemna ca nu sunt probleme,de ce nu te consulti cu medicul copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Tratamentul l-am facut cu amoxicilina, sirop...nici vorba de ceva injectabil! Sau de internare in spital.....
Cred ca depinde de forma care se face....

Alina si Maximilian(10.09.2004)
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

In Germania nu se interneaza copilasii cu scarlatina. Se incepe cat mai repede tratamentul cu anibiotic (de preferinta, penicilina, dar se dau si altele) si, dupa numai cateva zile copilasul nu mai este contagios datorita tratamentului. Baietelul meu a fost suspect de scarlatina, la exudat i-a iesit streptococ, erau cazuri si in gradinita dar el a facut o forma atipica, fara eruptie - si de aici semnul de intrebare (a fost sau nu a fost totusi scarlatina?). S-a nimerit atunci sa fie chiar in vacanta, asa ca a stat o saptamana acasa si apoi a reluat gradinita.

Complicatiile am inteles ca apar la un sfert din cei care nu au fost tratati deloc sau au fost tratati necorespunzator sau insuficient. Inima, rinichii, articulatiile pot fi afectate. De aceea, pentru mai multa siguranta e bine ca, la 3-4 saptamani dupa infectie sa se faca testul de sange ASLO, EKG si examen de urina. La insistentele parintilor medicii de aici fac aceste teste, altfel unii nici nu pomenesc de ele

Daca e sa faca baietelul tau (nu-i obligatoriu, uite, al meu n-a facut anul trecut desi era scarlatina n gradinita), atunci sigur va face pana la plecare. Nu cred ca transportul ar fi o problema atata timp cat face tratament. Mergeti in tara cu masina sau cu avionul? Depinde cum se simte, ce forma a bolii face - mai grea, mai usoara, daca are sau nu eruptie...

Eu ii doresc baietelului tau sa fie norocos si sa scape "nemolipsit".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Phillip a facut si el anul trecut scarlatina. Aavut eruptie, dureri de gat mari dar febra mica(38 ).A primit antibiotic timp de 10 zile, l-am tinut acasa pentru ca era si vacanta, dar stiu ca nu mai este contagios dupa 3 zile de antibiotic.Nici in Austria nu se interneaza copii, doar se verifica de catre medicii pediatri.

Incearca si fa-i Scharlach test, data e ceva iese pozitiv la o saptamana dupa ce a intrat in contact cu o persoana bolnava.

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor!

anuntul ca e scarlatina in gradinita a aparut abia ieri. Eu am intrebat in jur si am vazut ca toata lumea o ia foarte lejer.... Am fost sfatuita sa il duc in continuare la gradi. De acasa insa, dimpotriva, mi s-a spus ca e f nasol daca face. Din mom ala m-am panicat.

Bia, am incercat sa sun, azi insa medicul lui nu are consultatii. O sa ma duc maine la prima ora cu el. Si eu am citit ca se poate face un test preventiv, insa cred ca e prea devreme.

Cristina, Alimaxi, Babee mi-ati confirmat ca pe aici e privita altfel boala in Romania. cineva chiar intreba pe un alt forum daca scarlatina nemteasca e altfel decat cea romaneasca sau medicii de aici sunt inconstienti sau incompetenti .

In fine, o sa il tin acasa macar o perioada, desi e ff greu ca am de lucru de nu imi vad capul. O sa merg la doc sa vad cand s-ar putea face testul asta preventiv.. sper sa nu ia deloc. Atat am astepta vancata asta, si eu si mai ales bunicii care sunt topiti de dorul lui .

Pupici si icna o data multam de raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Alimaxi.. si al meu a luat tot felul de nebunii, inclusiv magen darm gripe... Asta pe langa otitele repetate pe care le-a avut si oiperatia de polipi si la urechi. Intr-un an de garadi vreo 4 luni a stat acasa...

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Of Bozo....la noi nu e foooarte rau, sa nu zic intr-un ceas rau. de cand i-am dat Imunogrip junior(din ro.) cred ca a racit o data sau de 2 ori...dar fara febra mare...doar muci, tuse trecatoare...
Cred ca cei mai miculuti iau tot de la gradi....nu cred ca avem ce face,....Al meu merge doar de la 2 ani jumate, de 4 luni...
se zice ca primul an e cel mai greu.....sper sa treaca repede...
In alta ordine de idei.....scarlatina e intradevar f.contagioasa....noi am facut toti, inclusiv mama care era la noi....forme diferite....si am lungit-o de la unu la altu' cred ca mai bine de o luna....pana ne-am tratat toti cu antibiotic!
Trebuie avut grija....mai ales ca mergeti in ro. ...cel mai bine zi eu, sa-l tii acasa....
Poti sa te consolezi cu ideea ca de facut tot o sa o faca...ca e o boala a copilariei....dar te inteleg ca n-ai chef s-o faca tocmai acum...
sanatate multa si drum bun!

Alina si Maximilian(10.09.2004)
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Fetelor vroiam sa va spun ca l-am tinut acasa si azi (deci la 8 zile dupa ce a aparut scarlatina la gradi) l-am dus la doc si i-a facut un test. A iesit negativ. Doctorita mi-a zis ca iese pozitiv chiar la 2 zile dupa ce a intrat in contact cu un bolnav.

Asa ca sper sa ajungem cu bine in Romania.. ca de fiecare data cand plecam e cu peripetii.

Pupici

Mergi la inceput