scurgeri maronii inainte de menstruatie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

si eu ma confrunt cu aceste scurgeri maronii, cu 3 zile inainte de CM. doctorul mi-a spus ca e de la o lipsa de progesteron. si este adevarat. cand iau duphaston sau utrogestan, CM vine din prima abundent si rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alicia_S spune:

Mi s-a intamplat la fel si mie. Dar dupa ce am inceput sa iau anticonceptionale a disparut "fenomenul" cu scurgerile maronii si imi vine normal. Cred si eu ca este ceva hormonal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

fetelor, multumesc pentru raspunsurile voastre. Din pacate nu voi putea ajunge saptamana asta la dr. pt. ca nu va fi la cabinet. Am sa fac o programare pentru saptamana viitoare. Oricum va voi tine la curent.


Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

De la ciclul trecut...cred ca m-am procopsit si eu cu aceasta problema. Si anume: la ciclul trecut...in ziua in care tb sa vina rusii..mi-a venit o scurgere roze dupa care a stopat. Eram gravi..am facut teste de sarcina care erau vag pozitive. Am fost la dr. si mi-a dat duphaston 10 zile. totul ok. Dupa cateva zile de la terminarea tratamentului...iar pata roze. Am sunat dr. si am luat utrogestan 2 seara iar a 2 a zi dimineatza...era deja rosie scurgerea...asa ca m-am dus la spital unde am constatat ca bb nu mai era acolo...deci avort spontan. Dupa o saptamana de ciclu cu cheaguri..am eliminat ceva de narinea unui ou mai mic si f. tare...deci...embrionul. Mi-am facut analize si totul e ok acuma. Dar ieri am avut ceva scurgeri maronii f. mici dupa urinat...cateva firicele ca nuste resturi de cheaguri. Azi ceva mai multicel dar...tot nu a venit menstra.
So, eu cred ca am aceeasi pb cu voi...si ceva hormonal o fi si la mine!!Dar..dr e in concediu deci...vom face investigatii cand se intoarce!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Cele 2 surioare, in final invingatoare "Dordia-Violeta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeadance spune:

salut.eu nu ma confrunt cu secretie maronie c cu una albuie.stiu ca toate femeile au asa ceva dar la mine e abundentarau si mai miroase si urat.sunt nevoita sa schimb de multe ori pe zi chiloteii.oricat m-as spala chestia aia tot apare yach.a mai patit cineva asa ceva?cum s-a tratat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

vbartan si eu am aceeasi "problema". cu 1-2 zile inainte de CM apar aceste pete bej/maronii. dar nu in fiecare luna la mine. eu mi-am facut toate analizele, inclusiv cele hormonale si au iesit bine toate. cel putin progesteronul la mine este peste limita superioara.
o doctorita mi-a spus ca un ciclu menstrual "cu codita" (adica scurgerile alea maronii/negricioase la debut si la sfarsit) e semn de endometrioza. dar asta e un diagnostic care se pune coroborat si cu alte simptome si laparoscopie. asa ca aici doar ne dam si noi cu presupusul.
cu toate astea, eu consider ca nu e nicio problema, atat timp cat nu exista si alte lucruri care sa deranjeze, gen dureri mari, etc. pupici si sanatate.

deeadance la tine ceva nu e in regula, ai probabil o infectie. nu-i normal sa miroasa asa si sa fie atat de abundenta. ar trebui sa mergi urgent la ginecolog.
sanatate maxima va doresc!

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

Buna din nou fetele,

In sfarsit am ajuns si eu la ginecolog. Dupa eco si consultatie totul este ok in ceea ce priveste organele genitale. Insa ar trebui sa fac analize hormonale pentru a vedea sigur. Oricum dr a zis ca e vorba de o dereglare hormonala si de aici vin aceste scurgeri. Mie mi-a expus trei solutii:
1. Anticonceptionale - insa deocamdata nu vreau sa iau
2. Tratament hormonal - doar dupa analize
3. Lady 4 - niste capsule de plante.
eu am ales varianta 3, avand in vedere ca acum nu am timp si nici finante pentru analize hormonale, dar daca nu apar ameliorari dupa 3 luni ma prezint din nou la medic.
Oricum chestia nu se vindeca, doar se amelioreaza sau dispar pe per. tratamentului. Si nici nu reprezinta un pericol pentru sanatate pe termen lung.

Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)

www.flickr.com/photos/sweetmoments/" target="_blank">Poze cu noi
Cat sunt eu de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Anca Wish

quote:
Originally posted by Leta

...sa nu fie ceva deficit de progesteron...



Confruntandu-ma cu aceeasi problema, asta a reiesit si din analizele mele hormonale




Multumesc ca mi-ati deschis si mie ochii (desi intre timp s-a ingrijit mama natura sa mi-i deschida). Eu asa am ciclul de cand ma stiu (cu aceste zile initiale cu scurgeri maronii).
Din fericire asta nu m-a impiedicat sa raman insarcinata, dar m-a facut sa pierd prima sarcina care s-a resorbit. Dupa aceea am facut insa un tratament cu vitamina (precursoare hormonilor sexuali) E si nu am mai avut aceasta problema la urmatoarea.

Dupa sarcina, s-a declansat o problema de tiroida (tiroidita Hashimoti cu hipotiroidie) care nu reuseste sa se stabilizeze. Asta toamna mi-au marit doza de hormon tiroidian pe care o iau, ceea ce a facut ca de la mijlocul lunii pana imi vine ciclu sa incep sa sangerez continuu (propabil ca asta e apogeul!). Micsorarea dozei de tiroida a mai ameliorat problema, dar nu a disparut. De vreo 2 luni mi-a dat endocrinoloaga Duphaston sa iau chiar in perioada respectiva si pot sa spun ca sangerarile s-a diminuat simtitor. Deci probabil ca e intradevar o lipsa de progesteron.


Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

pana sa citesc aici nu am bagat in seama aceste pete maronii.adevarul e ca la mine au aparut dupa ce in decembrie am pierdut o sarcina la 4 luni.
acum incerc de 4 luni sa raman insarcinata si nu raman.m-ati pus rau pe ganduri ca ar putea fi lipsa de progesteron.si poate de asta nu se prinde bebe.

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, sunteti niste norocoase cu "pete maronii" doar cu 2-3 zile inainte de ciclu. ia ganditi-va cum ar fi sa aveti cam cu 10-14 zile inainte de ciclu asa zisele pete. da, asa patesc eu... deja am vreo 4 ani de cand mi se intampla asta, am fost la shpe mii de doctori, am facut investigatii peste investigatii, de la histeroscopie(examinarea uterului) pana la dozari hormonale, care in prima instanta mi-au iesit rele (deficit de progesteron si prolactina marita), dar si dupa tratament cu Bromocriptin tot am aceeasi problema. am schimbat shpe mii de anticonceptionale la recomandarea medicilor, acuma nu mai iau nimic de cateva luni bune, dar degeaba. orice as face, scurgeri tot am. nu am nascut, nu am facut avorturi, speranta era ca poate dupa ce oi avea un bb sa ma reglez si eu. dar daca voi spuneti ca nici dupa nastere nu e mai bine, ma gandesc oare tre sa traiesc cu povara asta toata viata?
cred ca o sa ma impusc


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput