listeria

listeria | Autor: Victo

Link direct la acest mesaj

de parca nu era de ajuns ca acum 6 sapt.am facut varicela, acum iaca/ta 2 teste succesive arata ca am listeria.
o sa devin paranoica..n/o sa mai stiu ce sa mananc..
cunosteti cazuri? cum s/au tratat si apoi ferit de o reintoxicare?
eu fac trat cu augmentin, 625 mg.
Numa bebe sa fie bine.

19+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Din cate stiu eu trebuie facut tratament cu Augmentin si repetate din cand in cand analizele ca sa vezi daca a crescut sau nu titrul anticorpilor. Atat timp cat ii tii sub control totul va fi bine.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

victo intr-adevar e nevoie de tratament cu ampicilina, augumentin...ma rog ce ti-a prescris doctorul. nu te speria prea tare fiindca ai abia 19 saptamani si ai timp sa te vindeci pana in luna a 7a cand exista riscul de a trece prin placenta, la bebe. oricum sa ai mare grija de tine fiindca aceasta bacterie poate provoca anumite complicatii...

totusi dupa tratament ar fi bine sa ceri sa ti se faca din nou antigenele somatice si flagelare pentru listeria. asa ca sa stii sigur daca mai esti infectata sau nu cu listeria, dupa tratament.

ca sa te feresti de o reintoxicare cum ai spus tu, va trebui sa fii atenta si sa eviti: laptele nepasteurizat, pateul din carne, peste sau legume, unele tipuri de branza (feta, cu mucegai...si nu mai stiu care exact), inghetata la cornet (de la masinile de inghetata), puiul semipreparat (si in general orice semipreparat), fast-foods, salatele preparate de-a gata.

iti doresc multa sanatate, sarcina usoara in continuare. sa auzim de bine...


Marybell si Erik (23 dec 2006)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

mary, dar eu nu am mancat nimic din ce ai enumerat tu acolo...
iar de acum incolo voi avea si mai mare grija..nimic preparat de altii.
imi dezinfectez frigiderul...ce sa fac mai mult...ufff...

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Si totusi, stii de la ce te-ai infectat? Ai ceva sfaturi pentru restul de "paranoice"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

nu Kya, nu/mi dau seama
banuiesc ca de la faptul ca mananc pe la restaurante.si poate cdt de igiena nu au fost asa bune. de aceea de acum voi manca exclusiv acasa. plus ca ma pun pe dezinfectia frigiderului de/l ia naiba...
frigiderul il voi da la o temperatura mai scazuta...

20+ Stefan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Victo, o idee foarte buna cu dezinfectatul frigiderului si cu mancatul doar acasa. Si eu mananc destul de des prin oras, sau comandam mancare la servici. Mi s-a mai intamplat sa fac chiar un pui de toxi-infectie alimentara de la asta!

Daca ma mai gandesc si la listeria... brrr...

iti doresc multa sanatate, si bebic voinic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by marybell

victo

ca sa te feresti de o reintoxicare cum ai spus tu, va trebui sa fii atenta si sa eviti: laptele nepasteurizat, pateul din carne, peste sau legume, unele tipuri de branza (feta, cu mucegai...si nu mai stiu care exact), inghetata la cornet (de la masinile de inghetata), puiul semipreparat (si in general orice semipreparat), fast-foods, salatele preparate de-a gata.

iti doresc multa sanatate, sarcina usoara in continuare. sa auzim de bine...


Marybell si Erik (23 dec 2006)



nu inteleg de ce nu ai voie sa mananci peste si legume?
chiar pe acest forum, la alimentatia sunt recomandate legumele zilnic, iar pestele de 2 ori pe saptamana.
iar mie, medicul gineco mi-a recomnadat sa mananc cat mai multe fructe si legume.



Mari 8+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

La capitolul peste stiu ca e bine sa se evite somnul ptr ca are prea mult plumb, tonul crud si specialitatile (rechin..etc). Legumele insa nu-s interzise, de ce ar fi?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

probabil a vrut sa spuna //legumele nespalate//.

Mergi la inceput