Proteina C reactiva (CRP)

Proteina C reactiva (CRP) | Autor: aprilie1976

Link direct la acest mesaj

Azi am luat analizele si am facut teste in mod special pentru reumatism, gen ASLO, proteina C reactiva si factor reumatoid, iar proteina C reactiva are valoarea 0.73, cand ar trebui sa fie sub 0.5. Eu ma asteptam sa fia ASLO mare dar nu este (am foarte mari dureri de oase in mod special cand este nor.
Stie cineva ce inseamna proteina C reactiva, inainte sa ajung la doctor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu sunt doctor, asa nu iti pot da o definitie. Dar stiu ca i-am facuto fetitei mele impreuna cu ASLO si VSH ca sa vedem daca nu are reumatism. Dupa care am citit putin pe internet despre ea.

Cand i-am facut analizele, fetita mea tocmai avea o viroza care se complicase pulmonar (daduse in pneumonie). Atunci a avut CRP 10,3 daca iti poti da seama!
Ce am citit apoi este ca in caz de infectii (reumatice, pulmonare...) CRP este prima care creste dar isi si revine mai usor, VSH-ul creste mai greu, dar isi si revine mai greu.

Cert e ca dupa o luna cand i-am facut din nou analizele CRP era normala.

Deci s-ar putea ca CRP-ul tau usor crescut sa fie doar o consecinta a unei raceli.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aprilie1976 spune:

Da, multumesc. Am mai citit si eu pe net despre ea si cred ca are ceva legatura cu reumatismul. Am sa ma duc la doctor sa vad ce este. Eu am facut analizele astea pentru ca am dureri de genunchi si coate, in general de oase si am inteles ca pot face injectii cu moldamin...
Multumesc inca odata pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

ce simptome mai ai ?
cum ti-a zis si Sanziana, indica o infectie undeva in corp.

Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Auras, valoarea crescuta a proteinei C indica existenta unei infectii, a unui reumatism articular, poliartrita, spondilita anchilozanta, artrita.
Varul meu tot timpul avea proteina C reactiva marita si a fost diagnosticat cu spondilita anchilopoetica.
Daca valoarea e mai mica s-ar putea sa fie o infectie virala, daca e mai mare atunci e bacteriana.
Sanatate multa.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Proteina C arata o inflamatie existenta in organism deci nu neaparat o infectie pot fi o multime de alte cauze, inclusiv boli autoimune.
Testul este unul general si nu specific. Trebuie deci investigatii suplimetare.
Sanatate multa!

Mergi la inceput