caut medic oncolog bun urgent!!!!

caut medic oncolog bun urgent!!!! | Autor: ADA72

Link direct la acest mesaj

Va rog din suflet daca stie cineva sa-mi recomande un medic oncolog bun. Am o prietena buna operata anul trecut, cancer uterin in faza incipienta si avem nevoie de inca o parere asupra tratamentului care ii face foarte rau. Ea este suspecta si de hepatita C, in plus traieste cu un singur plaman.


Multumesc,
A

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

In ce oras vrea prietena ta sa se consulte cu un oncolog?
E cancer de corp uterin sau de col uterin? Ce fel de tratament face si care sunt efectele secundare de zici ca il tolereaza rau?

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

In Bucuresti este prietan mea, a fost operata anul trecut,are 62 de ani, i-au scos tot, a facut cobalto si acum ia Megesin de 7 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

A luat Megesin la inceput pe care l-a suportat bine, ca dupa aceea sa i se dea ceva mult mai p[uternic contraindicat celor cu probleme hepatioce si de aici tragedia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Cred ca locul subiectului ar fi fost la Clinica virtuala. In plus, as fi preferat sa iti scriu pe PM dar nu il ai activat.

Dupa cobaltoterapia pentru cancerul de corp uterin, hormonoterapia (gen Megesin) se administreaza 1.5 - 2 ani. Pentru a avea o justificare in admninstrarea ei, inainte de inceperea tratamentului se face o analiza speciala la Institutul de Anatomie Patologica Victor Babes care se numeste imunohistochimie pentru a stabili statusul receptorilor hormonali (pentru estrogeni si progesteron). In cazul in care acesti receptori sunt pozitivi, numai atunci se indica hormonoterapia. Ti-am explicat aceasta succesiune pentru ca avand in vedere ca tolereaza acest tratament foarte rau, ar fi bine sa se stabileasca clar daca exista beneficiu inainte de a continua. Oricum, nu imi este prea clar de ce i s-a schimbat tratamentul daca tolera bine Megesinul.

Pentru a raspunde concret intrebarii tale, eu iti recomand sa se consulte cu medicul oncolog care a supravegheat-o in cursul radioterapiei (cobaltoterapiei). In cazul in care doreste pe altcineva cu care poate discuta, iti recomand pe Dr. Alina ALDEA de la sectia de oncologie a Spitalului Coltea. Din pacate sunt foarte aglomerati acolo si poate astepta destul de mult pana o poate consulta...cabinet particular nu are.

Ii doresc sanatate prietenei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA72 spune:

Iti multumesc tare mult. Cum as putea afla cand este de garda eventual, poate atunci e mai lejer si putem sta de vorba pe indelete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Doamna Dr. Aldea este de garda in fiecare zi de luni. O gasesti la sectia de Oncologie a Spitalului Coltea, la etajul 1 sau la subsol unde are cabinetul. Iti recomand sa mergi dupa ora 15.

Mergi la inceput