Tuseste numai noaptea

Tuseste numai noaptea | Autor: ingridnen

Link direct la acest mesaj

Fetelor, de cateva zile (de cand a baut un suc un pic mai rece la gradi) Cristi tuseste... dar numai noaptea.... cate o "repriza" de cca. o ora... se strica tot somnul...
Am incercat Stodal, fara rezultat. Acum ii dau Plantusin cu propolis si miere, vad ca nici un efect deocamdata. Nu are rosu in gat, nu are febra, nu are nasul infundat, nu tuseste ziua deloc.
Incepe cu o tuse uscata si se continua cu ceva tuse cu expectoratie.
Ce sa-i mai dau ???

Ingrid si Cristi 4 ani si 3 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Mai bun decat stodal este eurespal. Iar pt. expectoratie pediatra ne-a rec. ambroxol.
Pitica mea e mai mica dar poti folosi ac. med.
Cel mai bine este o vizita la medic sau macar sa-l suni, sa te asiguri ca ac. tuse nu are alte urmari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Ingrid, iti recomand ceaiul de cimbrisor. La noi a facut minuni. L-am folosit si eu si Bogdan. Da-i seara inainte de culcare o cana de ceai.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ceai de ceapa cu miere e super dar poate sa nu ii placa.Incearca inainte de culcare o ligurita de miere sau sirop de tuse Favitusin cu scai vanat.
Foarte bun e siropul de ridiche neagra cu miere.
Sanatate multa!



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Cum arata expectoratia ...e cumva alba-transparenta ?
Asculta-i respiratia si vezi daca se aude ceva in neregula.
Nu vreau sa te sperii dar tusea seaca nocturna fara alte simtome este specifica crizelor de astm.
O spun din propria experienta.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

in aceeasi situatie am fost eu acum 1luna dar numai ca la noi a durat 3 luni si mai apoi a inceput sa haraie ,tot la fel numai noaptea tusea,dar la noi dura si 2 ore uneori am chinuit saracul cpoil cu multe antibiotice care nu au facut decat rau ,i-am facut chiar si genta intravenos pana cineva de aici de forum ne-a recomandat sa mergem la domnul doctor STANCIU care este un adevarat profesionost si ne-a prescris ambroxol care este exceptional,pufuri cu becotide,ketof-antihstamic,si crema pulmababy pt piept si a facut minuni minuni ,nu imi venea sa cred eu care incercasem la fel cu stodal,prospan,mucotreis,si inca cateva dar toate fara efect ,incearca cu ambroxol sau daca ai timp mergi la acest doctor pt o consultatie,vei fii pe deplin multumita.

sanatate

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Si Maia face de-astea! Are 1 an si 2 luni si m-a speriat rau pediatra care mi-a zis sec ca nu stie ce sa-i mai dea, in afara de ce-i daduse (ambroxol, nurofen ...)
Ne-a trimis la ORL, unde doctorita era prietena cu nasa fetitei, deci s-a uitat bine. A zis ca nu are nimic, dar ca se mai intampla sa mai tuseasca noaptea daca nu bea nimic. Iar Maia nu bea nimic de seara pana dimineata. Se poate sa i se usuce gatul si atat. Punem vas cu apa in camera, dam ceai la bebe seara ... cam asta.
Va dorim sanatate multa!

_
adar si MAIA
minunea cu ochi mari (30 martie 2006)
''cel mai iubit copil ...''



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna, noua pentru "tusea de noapte" ne-a recomandat pediatra KETOF, 5ml inainte de culcare. Si a avut super efect.
Multa sanatate.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Multumesc pentru raspunsuri !

ultimele 2 nopti a tusit mai putin - adica in reprize mai scurte... tusea este numai la inceput seaca, pe urma cu expectoratie.
Ii dau in continuare sirop Plantusin (cu diverse plante, propolis si miere). Am si eu Ketof in casa, Eurespal si Rhinatiol... insa m-am gandit sa incerc cu "naturiste" ca se tolereaza mai bine.

Ingrid si Cristi 4 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si Vladut facea asa si am fost la alergolog.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Si eu am copii are tusesc numai noaptea! Dar 2, maxim 3 nopti la rand. Pana acum am rezolvat intotdeauna cu o lingurita de miere. Eryteea, nici copilasii mei nu au alte simptome, dar nici respiratia nu e ciudata. Cum se depisteaza astmul?

Mergi la inceput