Furuncul, tratament naturist?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Xio, nu a supurat, intr-adevar, dar e pe fata. Cum sa ma tai pe fata?:)) Semn clar ca ramane dupa taiat, oricat de medic estetician ar fi. Stii tu vorba aia, pana la cutit, incearca omul tot ce poate:) Daca nu merge si nu merge, trebuie sa fie vreo metoda mai putin intrusiva sa nu ramana semn. Daca stiu sigur ca nu ramane semn de la taietura, maine ma duc la doctor si ii vin de hac, dar asa..

O sa le iau la rand, ceva, ceva tot trebuie sa mearga.

Baneocin cred ca am prin casa, asta mi-a dat la farmacie, dar m-am dat cu el pana am fost la medic si nu am vazut nici o imbunatatire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Josefine , am vazut la plastica excizii de chisturi diverse de pe fata care imediat dupa excizie si sutura nici nu se vedeau pt. ca se folosesc fire fooooarte subtiri, incizia este una liniara, chiar pe respectivul , nu in jurul lui.
Intreaba un doctor cum va fi .
Eu mi-am cauterizat deasupra buzei superioare niste veruci si nu am nici o urma

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

OK, sa zicem ca pana la urma ajung la cutit. La care medic sa ma duc?:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Eu nu te sfatuiesc sa-l incizezi. Ti-am zis, si eu am avut aceeasi problema, am avut un furuncul si m-am dus la chirurg, la recomandarea medicului de familie. Tot ce a reusit acesta sa faca a fost sa disemineze infectia, asa ca dupa prima "buba", a mai aparut una. Increzatoare in chirurg, am mers iar la taiat, iar a diseminat si a mai iesit unul. Precizez ca eu am respectat foarte strict regulile de igiena.
M-am dus si a 3 a oara la chirurg, care mi-a zis ca amo piele mai sensibila si nu are rost sa ma mai taie, asa ca m-am tratat cum ti-am zis mai sus, cu rezultate foarte bune. Enbecinul (am verificat, scrisesem corect si mai sus) elimina si chistul format. Incearca, costa doar 1,5 lei, dar e grozav.
Sper sa-ti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Alina, deci se reduce si "chistul" cu Enbecin? Azi il iau sa vad ce rezultate obtin..

PS: Multumiri de urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Mai, ce sa zic, la mine a disparut. Ti-am zis, merita sa incerci, mai ales ca nu e deloc scump. Bafta multa! (trebuie si din asta putin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Alina , tu aveai furuncul supurativ , Josefine are chist!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

josefine daca nu a spart nici nu cred ca va mai sparge. si totusi.... esti sigura ca e furuncul. eu am chist pilonidal, adica e tot un fel de furuncul, doar ca nu coace niciodata, nu are "cap" in afara, infectia e localizata la nivwel subcutanat. totusi, nici eu nu iti recomand eliminarea pe cale chirurgicala, eu am fost operata de 2 ori (la mine se situeaza in zona fesiera) si recidiveaza. imi apare periodic, cam o data pe luna. pun gheata de cum simt ca incepe sa se umfle, iar cand nu trece doar cu asta apelez la antibiotice.
a! si nu vreau sa te sperii.... dar anestezie se face doar locala, care din cauza infectiei nu prinde si deci totul se desfasoara pe viu. anestezia prinde cam cand ajung acasa si dureaza vreo 2-3 ore, dupa care incepe din nou chinul!
multa sanatate si casa de piatra!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Sunt din ce in ce mai sigura ca e furuncul si nu eu am pus diagnosticul. Inainte sa merg la medic am cautat pe net tot ce am putut, la cat se umflase, am zis ca m-am pricopsit cu acnee, dar dupa vreo 3 pareri, dintre care una furuncul la care tratamentul a dat rezultat, zic si eu ca e furuncul:) Cand mi-a dat tratamentul, mi s-a spus ca imi da antibiotic tocmai ca sa nu supureze si sa nu ramana urma ca e pe fata. Ca l-ar fi operat. Si tin minte, ca la un moment dat facuse asa o mica pustula dar a trecut rapid.
Nu e foarte mare, se vede putin, iar cand ma dau cu fond de ten parca a disparut. Dar se simte la pipait, oricum, a mai scazut in volum, dar eu sper sa ii vin de hac si sa treaca mai repede. Of:(
Asta imi aminteste de maica-mea care imi spunea ca asa se intampla inainte de nunta ; a avut o prietena care facuse raie chiar inainte de maritis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:


Raie?


Anestezia nu prinde total decat daca e infectia in floare , cu puroi si tot ce "trebuie" pe acolo.
Am vazut la chirurgie plastica o doamna cu un abces cat o nuca pe fesa care i-a fost drenat si debridat inauntru sub anestezie.A spus ca doare putin, dar nu e nimic extraordinar.
In fine , Josefine , tu faci cum crezi, din Bucuresti nu stiu sa-ti spun chirurgi din pacate .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput