Shtrudel cu mere

Shtrudel cu mere | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Fetelor, eu sunt incepatoare intr-ale gatitului si imi doresc sa fac shtrudel cu mere fiindca ne place foaaarte mult. Cine ma ajuta cu o reteta ? Multumesc.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

STRUDEL CU MERE - reteta de pe forum (imi cer scuze, nu mai stiu autoarea postului)

Ingrediente:
Foi de placinta, un kg mere, 200 g zahar, 100 g nuca de cocos, stafide, zeama de lamaie, vanilie, scortisoara, 100 g margarina

Merele se curata si se dau prin razatoare. Se pun intr-un castron cu zaharul si zeama de la o lamaie, se lasa 2-3 ore, apoi se storc, se amesteca cu nuca de cocos, stafidele, scortisoara, vanilia. Acest amestec se intinde pe foile de placinta, se ruleaza, se ung cu margarina si se presara cu putin zahar. Se asaza in tava unsa cu margarina si se dau la cuptor.


Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Si o alta reteta pe care o fac foarte des iarna. Umplutura poate fi si cu branza:
(pentru o tava mare cca 30/40)
Foaia:
1 cana de apa plata, 5 linguri ulei, un praf de sare si faina pana ce se obtine un aluat elastic, ce poate fi intins - se desprinde de pe vas si maini (cca. 400 g)
Separat 3/4 pachet de unt sau margarina pt prajituri se amesteca bine cu 6 linguri faina pana se obtine o pasta. Aluatul se intinde in foaie subtire de vreo 5 mm, se unge pe toata suprafata cu pasta de unt, apoi se ruleaza si se lasa deoparte, eventual la rece, pana se pregateste umplutura: fie mere rase si calite cu zahar si scortisoara, fie branza dulce amestecata cu zahar, oua si stafide + arome (rom, coaja de lamaie /portocala).
Apoi aluatul se imparte in 2, se intinde o foaie de marimea tavii si se aseaza in aceasta - eu folosesc hartie de copt, apoi umplutura, apoi alta foaie deasupra. Se taie in forma dorita - dreptunghiuri, patrate inainte de a baga la cuptor pt cca 30-35 min (se rumeneste usor deasupra).

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Strumfi, multumesc mult !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Sau gasesti la Metro, gata pregatit, doar sa-l pui la cuptor. E delicios. Si nu e scump. Si este si cu branza dulce de vaci, si cu fructe de padure.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Uite aici un site care iti arata cum sa rulezi strudelul:

http://www.athens.com/recipes/shapes.aspx?shape=Rolls

Are si reteta, daca stii engleza.

Mergi la inceput