streptococ grupa B

streptococ grupa B | Autor: doxinu

Link direct la acest mesaj

FEtelor care dintre voi v-ati confruntata cu acest streptococ?Am aflat de el acum la 37 de saptamani cand mi-am facut ultimele analize.Sunt disperata dupa ce am citit pe net ca se poat intampala cu bb.Sunt sigura ca nu sunt singura care se sau s-a confruntat cu asa ceva in sarcina insa nu stiu ce se va intampala.Deocamdata dr ma trecut pe Augmentin si pe ovule Macmiror pentru 10 zile. Io am zis ca dac nu nasc normal nu este nici un pericol pentu bb insa dr zice ca se transmite prin sange!!! si ca oricum va fi va trebui sa-l treaca pe antibiotice pe bb la nastere .MA simt asa de vinovata dar in acelasi timp nu am ce face.Simt ca nu mai scap de ghinioane si imi vine sa urlu!MAi intai injectiile(Clexanne,am trombofilie),apoi am facut prurit de sarcina cu care ma chinui toata noaptea si ziua si acum culmina cu asta!Simt ca inebunesc!
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva si vrea sa-si imparta experienta cu mine i-as fi tare recunoscatoare.




37+ Stefan Bogdan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si eu am acest streptococ. La toate cele 3 sarcini l-am avut. Apare si dispare, chiar daca iei tratament. Si nu ai de ce sa te simti vinovata. Bebe v-a fi OK si tu la fel. Daca nu stiai de acest strept. era mai rau, dar pt. ca sti, se poate remedia.
Mie dr. mi-a spus ca atunci cand voi naste sa spun ca am acest strept. si mi se v-a dat antibiotic injectabil cu 4 ore inainte de a naste ( natural).Iar bebe v-a fi si el tratat cu antibiotic. Asa ca numic rau nu se v-a intampla.
Asa am fost si eu ca tine, cand am aflat prima data, dar apoi cand am vazut ca sunt tratamente m-am mai linistit. Totul e ca inainte de a naste(cu cateva ore) sa-ti mai faca o data analiza pt. strept. ca sa se stie daca il mai ai sau nu. Pt. ca s-au vazut cazuri cand strept. s-a tratat , iar a doua zi femeia s-a dus sa nasca si nimeni nu i-a mai facut testul si bebe a avut probleme, pt. ca strept. a revenit a doua zi . Sunt sigura ca ai citit si tu pe net.
Deci hai, linisteste-te si sa ai o nastere usoara.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumesc mult pentru raspuns!Am inceput sa ma mai linistesc sau sa accept situatia ca nu am ce face!Sper ca nu-l afecteze Augmentinul pe bb ca doar acum e baiat mare!Toata lumea zizce sa ma bucur acum cand e ste in burtica ca dupa nu voi mai avea liniste insa io abia astept sa-l tin in brate si sa nu-mi mai fac atatea porbleme.



37+ Stefan Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Nu o sa-l afecteze antibioticul, altfel nu ti-l mai dadea dr. sa-l iei.
Bafta multa.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

!Buna! Eu am avut la prima sarcina acest streptococ b, mi-a fost depistat la analizele din primul trimestru; eu m-am documentat pe net si, asa cum a zis sio irlandeza, am vazut ca apare si dispare chiar daca il tratezi, astfel incat, impreuna cu dr mea, am decis sa nu iau nici un fel de tratament cu antibiotice atunci, am facut, in schimb, o cura de doua ori, a cate 2 sapt, cu tinctura de propolis, iar la analizele de sapt 63 nu mi-a mai aparut. Oricum, la nastere, am nascut normal, fetita a fostr luata si i s-au facut niste analize speciale ca sa vada daca nu a luat totusi si sa previna eventualele urmari. Nu a avut nimic, dar nimic iar acum are un an. Eu nu am luat nici un antibiotic in travaliu si nici dupa.
Eu sunt din nou insarcinata in 16+, dar la analizele din primul trimestru de acum vad ca nu mi-a mai aparut. O sa fac aceeasi chestie cu propolisul, ca nu strica deloc, si astept la 36 iar sa vad ce si cum. Curaj, o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

doxinu,ce analize se fac pt a vedea daca ai sau nu acest streptococ?si inca ceva,se mai da gratuit clexane?multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

mona, streptococul se depisteaza din cultura col

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Sau din testul de urina, asa mi l-au depistat mie.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru

10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Si mie mi l-au depistat la prima sarcina, aici se face analiza secr vaginale in ultimul trimestru special pt asta. Mi-au pus antibiotic intravenos in timpul nasterii (naturale) si totul a fost ok.
E bine ca ti l-au depistat, nu-ti face griji si nu te simti vinovata ca nu ai de ce.
Augmentinul e unul din antibioticele care se pot prescrie in sarcina.
Sanatate!

Anto 36 cu siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Si eu am fost depistata cu B strep in saptamina 37, nu am facut nici un fel de tratament in timpul ultimelor saptamini de sarcina.
Doar in timpul travaliului mi s-a administrat antibiotic intravenos cu appx 4 h inainte de nastere (naturala).
E bine ca ai facut aceasta analiza.

Nu are rost sa iti faci griji, si tu si bebele veti fi bine.

Nastere usoara si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:


Si eu am avut streptococ B, am luat amoxicilina in timpul sarcinii dar nu a avut efect, am nascut acum o luna natural si, din pacate, l-a luat si puiutul meu. Dar important e ca am aflat de asta la timp si am facut tratament si eu si bebe. Bine macar ca i-au pus o branula prin care i-au facut antibioticele, 5 zile din 8 in 8 ore, ca sa nu il intepe la fiecare injectie. Oricum, eu nu am putut sa ma uit cum i le-a facut si mai si plangeam de fiecare data, ca il auzeam pe el cum plange...

Am stat in salon cu o mamica care nascuse prin cezariana si luase si bebe microbul, deci se transmite prin sange.
In nici un caz nu e vina ta!!! Multa sanatate si tie si bebelului!!!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=2780000" target="_blank">
Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput