de ce toata lumea zice ca-i baiat?!

de ce toata lumea zice ca-i baiat?! | Autor: amik

Link direct la acest mesaj

37 saptamani si vreo 5 ecografii la activ...oricat ar parea de putin probabil,nu stim ce sex are bebelusul nostru.la poze sta cu funduletul intors,cu picioarele lipite sau cu cordonul intre ele.
toata lumea zice ca dupa forma burtii,dupa faptul ca nu m-am patat pe fata si am burta joasa sau tuguiata e baiat!ce sa zic?sotul meu isi doreste parca mai mult un baietel,asa cum eu mi-as dori mai mult fetita.insa una peste alta il iubim la fel de mult indiferent de sex si nu avem pretentii!
insa ma oftic!ma oftic de mor cand spun strainii asa ceva!daca va fi fetita?ce teapa le-am trage!
de la inceputul sarcinii eu am tot visat ca am fetita.si eu cred in visele mele mai mult decat in superstitiile si zicalelele astea babesti!
mamei mele tot asa,i se spunea ca va face baiat sigur.dar...iata-ma-s!
chestia e ca mor de curizitate!si va fi intr-adevar o surpriza cand va iesi la lumina scumpul nostru ingeras si ni se va spune:"e baiat!" sau "e fata!"de-abia astept sa aud cuvintele astea!
la voi cum e?stiti ce purtati in burtici?:)))

pupici~!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Initial creeata de amik

37 saptamani si vreo 5 ecografii la activ...oricat ar parea de putin probabil,nu stim ce sex are bebelusul nostru.la poze sta cu funduletul intors,cu picioarele lipite sau cu cordonul intre ele.
toata lumea zice ca dupa forma burtii,dupa faptul ca nu m-am patat pe fata si am burta joasa sau tuguiata e baiat!ce sa zic?sotul meu isi doreste parca mai mult un baietel,asa cum eu mi-as dori mai mult fetita.insa una peste alta il iubim la fel de mult indiferent de sex si nu avem pretentii!
insa ma oftic!ma oftic de mor cand spun strainii asa ceva!daca va fi fetita?ce teapa le-am trage!
de la inceputul sarcinii eu am tot visat ca am fetita.si eu cred in visele mele mai mult decat in superstitiile si zicalelele astea babesti!
mamei mele tot asa,i se spunea ca va face baiat sigur.dar...iata-ma-s!
chestia e ca mor de curizitate!si va fi intr-adevar o surpriza cand va iesi la lumina scumpul nostru ingeras si ni se va spune:"e baiat!" sau "e fata!"de-abia astept sa aud cuvintele astea!
la voi cum e?stiti ce purtati in burtici?:)))

pupici~!



Amik,

Exact asa a fost la noi...nu ne-au spus cu siguranta ce sex are bebe...nu m-am patat pe fata, etc, iar toata lumea (fie familie, fie vanzatoarele) imi repeta cu insistenta ca va fi baiat...care, bineinteles ca a fost fetita !!!! Asa ca...surprise surprise! Nu se stie niciodata! Sarcina usoara sa ai tu...in rest, detalii...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuca spune:

Draga Amik
Tot ce se poate sa fie baiat ... sau fata. Eu am mult mai putin ca tine (12 sapt) si deja unii imi prezic ca o sa am fata altii baiat (ce-i drept aia cu fetele sunt mai multi). Nu conteaza. O sa-l vezi in curand.
Eu una nu vreau sa stiu ce port in burtica (deocamdata).

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Draga Amik, nu te lua dupa ce spun altii. Eu nu cred in chestiile astea babesti, si sa stii ca se spune ca te patezi pe fata la fetita. Iar eu am o fetita in burtica si nu m-am patat deloc pe fata, burta mea e cam tuguiata, nu m-am deformat (se zice ca la fete pui mult pe solduri, coapse), asa ca...Totul depinde de soarta...Si ai incredere in instinctele tale mai mult decat in ceea ce spun altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Draga Amik, chestiile astea sunt babesti.La mine de exemplu la inceputul sarcinii la toate "testele" imi iesea baiat.La echograf mi-au spus ca am fata pana la ultima echografie la care mi-au spus ca este baiat.
Eu toata sarcina am fost ferm convinsa ca este fata dar.. a fost Codrinel.
Parerea mea este ca pana nu nasti nu poti niciodata sigura.
Oricum bebelus sanatos sa fie!...si cuminte!...si mancacios!
Sarcina usoara in continuare!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Si eu am visat fetita si asa a fost cu toate ca dupa calendarul chinezesc imi iesea baiat.IAr dupa alte teste mi-a iesit clar fata.
Cei care isi dadeu cu parearea spuneau si ei ba fata ba baiat.
Eu zic sa incerci unul dintre testele pe care le-am facut eu .Iti scriu dupa ce gasesc link-ul respectiv.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

M-atzi inspaimantat cu mesajele voastre. Noi am fost siguri ca e fetitza, aveam numele ....pana la ecografia de la 22 saptamani cand ne-au zis ca e baietzel. Ca sa nu mai spun ca toata lumea imi zicea ca e baiat....ca duc sarcina sus, ca nu am pete pe fatza....chestii d'astea cum atzi zis shi voi.
Acum intru in saptamana 34 si am pregatit totul pentru bebe (patutz, carutz, hainutze....pana shi caditza e albastra )pe nuantze baietzeshti (bleu, albastru)....si voi imi spunetzi ca medicii se pot inshela. Ce ma fac daca e fata???????

Ina

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Am gresit link-ul din mijloc.
http://www.obfocus.com/calculators/gender.htm

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminiss spune:

am auzit si eu ca mamele au asa un feeling in ceea ce priveste sexul copilului. am auzit deasemeni ca e probabil sa se greseasca, mai ales daca ti se spune ca e fata, poate fi baiat, invers mai putin probabil. si eu as vrea o fetita, habar n-am ce e, e inca prea devreme. sunt si curioasa, dar orice ar fi important e sa fie sanatos/sanatoasa.

va pup,
luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Amik, zii merci ca sunteti bine si tu si bb, si nu te mai agita asa cu sexul,e cel mai putin important! Eu, de exemplu, nu as fi vrut deloc sa-i stiu dinainte sexul, dar sotul meu murea de curiozitate (caci isi doreste baiat, of corse ) si a intrebat-o pe ecografista care acum ne zice la fiecare eco ca e baiat!!!
Eu ma bucur cind aud de cate un bb ca al tau cu personalitate care nu isi lasa sexul admirat asa de toata lumea! Va fi si mai mare surpriza la nastere!
Mai ai foarte putin asa ca vei afla cat de curand! Sanatate si nastere usoara iti doresc, iar bb sa vina sanatos si norocos!

danat

Mergi la inceput