Crema de vanilie

Crema de vanilie | Autor: crisbar

Link direct la acest mesaj

dragele mele,
vreau si eu un sfat de la voi.
vreau sa fac un tort pt fetita mea care va implini in curand 1 an si as vrea sa-l umplu cu crema de vanilie facuta in casa. eu, in tineretile mele, am facut o crema de vanilie cu lapte, oua, parca se punea si faina si puneam si un pic de lamaie stoarsa pt a mai un pic acrisoara.
din pacate nu mai am reteta si nu mai imi aduc aminte cantitatile si nici ordinea in care amestecam produsele.
ma puteti ajuta, va rog!!!???
sau poate imi puteti spune o alta crema safe pentru copii de pana la 2 ani?
pupici anticipat pentru raspunsurilor ce vor veni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

crema de vanilie clasica :

50 gr faina
100 gr zahar
4 galbenuse
500 ml lapte
coaja rasa de la o lamiie ( optional)
esenta de vanilie sau batonul de vanilie fiert in lapte inainte sa pui restul ingredientelor

se freaca bine galbenusele cu zaharul , se adauga faina cernuta si se adauga laptele rece amestecind cu telul "para" ca sa nu faca cocoloase ...zaharul vanilat dc nu pui baton de vanilie sau esenta de vanilie si coaja rasa de lamiie ( optional) apoi compozitia asta se pune pe focul cel mic si se fierbe amestecind des ca sa nu se prinda de fundul cratitei ... cind incepe sa clocoteasca o mai lasi citeva minute 1-3 min maxim si e gata ...
se lasa sa se raceasca putin si apoi se tine la frigider sa se intareasca ... ( cam 2 ore dar si mai putin daca iti e pofta )

asta e reteta mea de crema .. daca e safe pt copii mici asta nu mai stiu .. banuiesc ca daca ingredientele sunt proaspete e safe si crema ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Crema de vanilie pt prajituri

2 cani lapte
4 linguri faina
1 cana zahar
2 oua
1 pachet unt
coaja a 2 lamai (potrivite ca marime)
esenta vanilie


Se amesteca ouale cu zaharul apoi cu faina si dupa aceea se adauga laptele cu grija, se pun la bain-mairie /pe foc mic amestecandu-se in continuu. Se da la o parte de pe foc, se lasa putin la racit, se adauga untul taiat bucatele, se amesteca pana se leaga. Cand s-a mai racit se adauga coaja de la 2 lamai si 1 esenta vanilie. Se aseaza rece între foi si se da cu totul la rece. Se taie dupa 10-12 ore.

La multi ani pt fetita!

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Crema de vanilie

4 oua, 10 linguri zahar, 5 linguri faina, u plic praf de budinca de vanilie, 2 plicuri zahar vanilat, 1 litru lapte, un cubulet unt (cam o lingura).

Galbenusurile se amesteca cu zahar, vanilie, praful de budinca, faina si laptele. Se fierbe la foc mic, amestecand continuu, sa nu se prinda.
Albusurile se bat spuma tare, se amesteca cu crema fierbinte, si se adauga si cubuletul de unt.

Eu folosesc aceasta crema la prepararea cremsnitului in special, insa se poate folosi si la alte prajituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si eu fac o reteta asemanatoare cu singura precizare ca pun intotdeauna amidon in loc de faina, mi se pare ca iese crema mai fina si se tine mai bine.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

dragele mele,
multumesc pentru idei. vad ca sunt mai multe retete de crema de vanilie. o sa le incerc pe toate in diferite ocazii mai ales ca mie imi place mult crema de vanilie.
pupici

Mergi la inceput