ochisor umflat

ochisor umflat | Autor: loriangi

Link direct la acest mesaj

Iarina ( 2 ani si 10 luni) s-a trezit ieri cu ochisorii putin umflati ca si cand i-ar fi fost cald noaptea ( cu toate ca in casa sunt 24 grade).Dupa amiaza cand am luat-o de la gradi unul dintre ochisori era foarte umflat fata de cum il avea dimineta.Am mers la medic care ar fi zis ca este de la curent si i-a prescris picaturi NETTACIN si unguent CIPLOX.Aatazi dimineata avea ochisorul la fel de umflat,nu o doare ,nu se scarpina. Intrebarea mea este: a mai folosit cineva aceste medicamente la copii,pentru ca farmacista mi-a spus ca picaturile sunt pt. adulti(dar daca le-a recomandat medicul......)
Ce altceva ati mai folosit in cazuri asemanatoare?

Mami & Iarinutzu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

daca okisorul este rosu, cu vase sparte in interior, probabil ca este de la curent sau de la ceva ce i-a intrat in oki - vant, praf, manutze murdare. noi punem picaturi de visine de obicei, sau alergol.

in principiu, chiar dc sunt pt adultzi picaturile, ai grija sa pui 1 singura pic/ ochi (sau cum ti-a recomandat dr) si nu e nici o problema!

daca insa okisorul este limpede si normal la interior, si doar pleoapele sunt umflate, nu e neaparat sa pui picaturi, da-i doar cu un unguent oftalmic.
noi dam 1 data dimineatza dupa ce se scoala (lasi vreo 10 minute si apoi stergi usor cu o batistutza sau compresa sterila surplusul de crema, ca altfel vede in ceatza...), apoi dupa-amiaza cand sosim de la gradi si seara, inainte de culcare.

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

in interioar albul ochiului este curat doar pleoapa este umflata si putin rosie.unguentul l-a recomandat doar seara in sacul conjunctival dar avem mari probleme cu ea ca nu sta strange din ochi si tipa

Mami & Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Loriangi, baietelul meu a primit nettacin cand avea 1an si 4 luni, facuse conjunctivita. Tot asa, s-a trezit cu ochisorul umflat si rosu, am fost cu el la oftalmologie si asta mi-a dat. Doar ca mi-a recomandat cate o picatura in fiecare ochi in loc de toata fiola aceea care e doza de adulti. De unguent nu stiu.

Ruxandra cu aka Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

la conjunctivita se inrosesc si okisorii, de obicei.

ce descrii tu nu pare sa fie conjunctivita. mai degraba blefarita - cam asa parca se cheama. ai mei fac destul de des, se rezolva doar cu crema. cand au si okisorii iritatzi le pun si picaturi, dar nu prea vor ca ustura un pic. oricum picaturelele nu-i fac rau, dezinfecteaza okisorii...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

am ajuns si la oftalmolog pentru ca ochiul drept se umflase mai mult si ne-a dat NETTACIN si inca o crema (nu mai stiu exact cum se numeste) dar aceea doar seara .A spus ca ar fi putut recidiva o conjunctivita mai veche,care datorita curentilor.....

Mami & Iarinutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

loriangi, in primul mesaj spuneai ca initial avea ambii ochisori inflamati.ma gindesc sa nu fie o alergie ceva mai ales ca nu o doare,nu o deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriangi spune:

draga SPEED asa am zis si noi ca ar fi o alergie pentru ca in aceeasi seara am inceput si tratament cu ceclodine pentru rosu in gat dar dupa tratamentul de la oftalmolog n-a mai avut nimic chiar daca a luat in continuare antibioticul.Oricum nu prea am mai pus picaturile ca nu sta ,e un adevarat circ seara de seara si am vazut ca nici nu a mai avut probleme.

Mami & Iarinutzu

Mergi la inceput