Cum as putea face dulceturi cu miere??

Cum as putea face dulceturi cu miere?? | Autor: claudia_a

Link direct la acest mesaj

Pentru ca este vremea capsunelor, as vrea sa fac o dulceata ... dar in loc de zahar sa pun miere! Am gasit multe retete de dulceata, dar toate cu zahar si chiar mult zahar, adica kg de zahar la kg de fructe... noi folosim din ce in ce mai putin zahar!
Daca stiti cantitatea de miere la kg de capsuni, modul de preparare si ambalare, astept cu enrabdare retete!
Vor mai apare si piersicile (preferatele mele) si va trebui sa fac dulceata/gem si din ele... tot cu miere... merge oare??? si cum???

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

www.armonianaturii.ro/www/produse-naturiste/articles|displayArticle/id_184/Gem-de-capsuni- zmeura .html" target="_blank">Gem cu miere, insa mie nu mi-e clar ca se fierbe si mierea, si stim ca asta-i distruge proprietatile.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

din cate stiu eu, mierea se zahariseste daca o fierbi. plus ca ii distrugi proprietatzile.

eu as incerca sa fierb doar fructele, cu un pic de zeama de lamaie pt dulceatza - sau facute piure, pt gem. ]
si apoi cand se racesc le amesteci cu mierea, gusti sa vezi proportziile.


_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

pai bunn...dar daca nu fierb si mierea si o pun rece nu exista posibilitatea fermentatiei pana la iarna??? Hmmmm... nu musai tin sa se pastreze proprietatile mierii... cat doar sa nu folosesc zaharul care este foarte nociv!
Si da se intelege in reteta ca se fierbe si mierea...ca doar pui peste capsuni mierea, se lasa un sirop care se fierbe...am sa incerc...categoric voi pune mai putina miere ca in reteta...cam 300 grame la 1 kg de capsuni..asa m-am gandit! Va anunt cum iese!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

cred ca punand mai putzina miere nu va iesi suficient de dulce!
si in nici un caz nu va iesi dulceatza!
eu as face retzeta la proportzie 1/2, dar as respecta-o!
vezi cum iese apoi, dc e prea dulce sau nu...
sincer, eu cred ca daca in cazul folosirii zaharului proportzia e de 1:1, 300 grame de miere la 1 kg de capsuni este fff putzin.

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Asa am citit si eu ca mierea are putere dubla de indulcire fata de zahar. Si la fel si zaharul invertit. Acuma, asta-i teoria... Din pacate cu practica stau prost, adica nu ma pricep la bucatarie.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Poti incerca sa faci cu fructoza (indulceste de doua ori mai mult ca zaharul). Eu nu am facut niciodata, deci nu stiu daca conserva la fel de bine ca si zaharul. Eu dupa ce pun dulceata in borcane bag borcanele in cuptor si le las la foc potrivit, aprox. 10 min. de cand incepe dulceata sa faca bule. Asa am siguranta ca nu se altereaza.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput