Minor neinsotit pe avion ......

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by cxt21

Buna. Am 15 ani si traiesc in Portugalia de 4 ani, cu autorizatie de residenta. Scoala se termina peste 3 saptamani...si vreau sa merg in tara la frati mai repede...inaintea de parinti mei, care au concediu doar in august. Daca se poate, o sa merg cu autocar, pe soferi ii cunoastem. Si o sa ma intorc in septembrie cu parintii. Se poate face ceva document cu autorizatia parintilor mei ca sa pot merge linistit fara probleme? Am pasaport personal. Va rog sa imi raspundeti cat de urgent posibil, pe emailul c_x_t_2_1@yahoo.com
VA MULTUMESC!



Este nevoie de procura numai daca intentionezi sa iesi din Romania, esti cetatean roman(nu conteaza rezidenta aici, ci numai cetatenia) si calatoresti neinsotit de parinti. Pentru intrarea in Romania nu ai nevoie de procura, chiar daca vei veni singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by ADRIANNA

Buna,vin si eu cu o intrebare.Daca copilul are alta cetatenie decit romana si pleca cu altcineva in Ro (cetatean roman)si se intoarce tot cu el, ii mai trebuie procura sa iasa din tara?



In mod normal, nu. Cati ani are copilul? Intreb pentru ca, in mod normal, daca are intre 2 si 5 ani trebuie sa fie insotit de un reprezentant al companiei aeriene transportatoare. Cel mai bine este sa contactezi transportatorul si vezi ce spun regulile acesteia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suflet_trist spune:

Va rog din suflet am sh`o o intrebare...am 17 ani..si mi s`a cumparat un bilet de avion din spania..pe ruta bucuresti-madrid....dar a uitat sa mentioneze k sunt minora si k am nevoie de un insotitor de bord..ce trebuie sa fac..de sunat am sunat si nimeni nu stie nimik..biletul s`a luat dupa internet..si nu avea cu sau fara insotitor..:(((...ajutati`ma va rog..tre` sa plec in 2 saptamani aproape..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

de ce suflet trist? hmm

si eu am cumparat un bilet pe internet la compania germanwings, bucuresti-koln,unie fetite de 17ani,se pare ca la varsta ei are nevoie doar de procura din partea parintilor precum ca sunt deacord sa paraseasca tara .
cred ,nu sunt sigura ,ca poti cere acompaniator contra cost daca crezi ca nu te descurci singura cu avionul, calatorie placuta

http://fr.youtube.com/watch?v=wQAthxUjkpY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pai, sufletel trist, in principiu treaba e cam rezolvata!
doar ca iti trebuie NEAPARAT o declaratie notariala data de parinti, ca ai permisiunea lor sa calatoresti singura.
cineva, un adult trebuie sa te insoteasca la aeroport, daca parintii nu sunt in tara (poate la ei pleci) si tre sa fi cu doua ore inainte, ca se plateste taxa de insotitor, 80 euro, si se completeaza un formular cu adresa ta si cu adresa unde trebuie sa ajungi in Spania si persoana care te asteapta acolo.
cine ti-a cumparat biletul, nu te ajuta sa obtii si informatii?
ai un adult langa tine pe care sa-l rogi sa te ajute?
se va rezolva!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Va spun din experienta mea cu minorii. Dar eu locuiesc in Statele Unite. Baiatul meu cel mare are 12 ani luna trecuta a plecat ca minor neinsotit. Tot ce-am facut a fost sa sun inainte linia aeriana sa le spun cine il aduce la aeroport aici (adresa si nr de telef) si cine il ia de la Bucuresti (la aerport aici am platit taxa extra de insotitor $100). Aici in US la aeroport mi-au dat un tag (eticheta) si lui la fel. A trebuit insotit pana la avion (poarta) si a trebuit sa stau pana a decolat avionul. La Bucuresti l-a asteptat tata care a trebuit sa arate cartea de identitate si sa semneze pt el. Pe avion mai erau inca 5 copii singuri tot cu "eticheta" de minori neinsotiti. Am uitat sa va spun ca pasaportul i l-a luat si l-a pus intr-un plic, iar la Bucuresti reprezentatul de acolo l-a dat tatei.

Nu a trebuit sa dau nici o delcaratie si nici o procura. Am semnat doar plicul in care au pus pasaportul copilului si pe care am scris cine-l ia de la Bucuresti.

Anul trecut s-a intors cu niste prieteni din Ro. Eu le-am dat procura notarizata aici la banca si a fost suficienta. Dar nu cred ca i-a intrebat nimic la Bucuresti pt ca el e cetatean american, deci cumva e alta situatie.

Aici trebuie sa aiba peste 5 ani ca sa calatoareasca singur si sa nu necesite medicatie pe avion ca nu i-o da si nici nu-l ia in conditiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Laura, din Romania conditiile sunt cele spus de mine, anterior. copii mei au plecat duminica din tara si asa a trebuit sa procedam.
daca minorul are pana in 18 ani (neimpliniti), are nevoie de procura de la parinti, caci altfel nu paraseste Roamnia, orice bilet ar avea! deci, suflet_trist (ea a pus intrebarea) asa trebuie sa procedeze...
la aeroport, la bilete, cand preda bagajul si plateste taxa de insotitor o intreaba de procura de la parinti!


Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Da, Kari, asa e cum zici tu. Eu am uitat sa specific ca baiatul meu e cetatean american nu si roman. De aceea diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si noi avem dubla cetatenie, si trebuie mereu sa avem procura, oriunde calatoresc copii singuri.
la plecarea de duminica in Canada, a copiilor, au ratacit declaratia aia notariala, si ne-a sunat de la vama, cineva din Canada sa ne intrebe de copii.




Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirga spune:

Buna fetelor. Am si eu o intrebare.
Noi, eu si sotul, sintem cu dubla cetatenie -israeliana si romana- si am infiat o fetita de aici din israel dar inca nu s-a finalizat adoptia. Acum avem tutela pt. ea pe un an de zile si venim in Romania in 13.08 impreuna cu ea. Fetita are pasaport individual pe numele nostru si va fi insotita de noi amindoi, dar deocamdata are doar cetatenie israeliana.
Stiti cumva daca ne mai trebuie si alte documente ca sa intram/iesim din Romania in afara de pasaportul ei si ale noastre?




Pupici si multa bafta.

Mirga

Mergi la inceput