Leziuni ale mucoasei nazale

Leziuni ale mucoasei nazale | Autor: Pet

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu ce sa fac cu nasucul baietelului meu. De vreo 2 saptamani ii curge nasul. Numai ca de data asta a facut niste bubite la o nara. In prima saptamana i-am spalat nasul doar cu solutie fiziologica. Apoi am cumparat din farmacie "argento proteinato 1%", o solutie speciala pentru dezinfectarea si desfundarea nasului. Acum, dupa 2 saptamani i s-a extins "bubita" si la nara cealalta. Cu ceai de musetel nu l-am spalat inca. Azi mi-a venit in minte. Stiti cumva ce altceva as putea sa fac? Mi-e asa mila de el ca se trezeste cu narile inchise de muculetzi uscati si cu bubitele astea plange de cate ori mergem la baie sa-i spal nasucul...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ai putea sa mergi la medic pentru a afla cauzele acelor bubite care pot fi de natura alergica sau infectioasa (gen bube dulci), probleme de care ne-am lovit si noi. In momentul in care medicul va sti de ce au aparut acele bubite, o sa iti prescrie si un tratament pe masura.Ma gandesc ca acel curs de nas pe perioada lunga poate fi ceva gen rinita alergica, iar bubitele asa cum spuneam, daca se extind pot fi bube dulci sau eczeme, oricum important e sa il vada un medic pentru ca numai asa gasesti un tratament care sa il ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

O sa ma duc maine dimineata cu el la medic. Am incercat sa evit pentru ca nu prea am incredere in pediatra lui. Adica la urma urmei tot trebuie sa cer parerea unui alt medic dupa ce vorbesc cu ea. Rinita alergica nu e pentru ca o am eu (fac tratament) si stiu cum e. Bube dulci...nu sunt mult in afara nasului...mai mult pe mucoase. Sa vad ce-mi zice maine pediatra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

poate avea stafilococ aureus la nasuc. pt orice eventualitate unguent Fucidin ajuta mult. incearca 2 aplicari pe zi, 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Buna dimineata! M-am trezit si m-am uitat la nasucul baietelului: e curat, fara muculeti, respira pe nas... prima data dupa 2 saptamani!

Nu se mai vede nici rosu pe marginea narilor. Sa vad cand se trezeste dar nu cred ca are rost sa-l mai duc la pediatra.
Si ieri nu i-am facut nimic special: l-am spalat doar de 2 ori cu solutie fiziologica.

Mergi la inceput