nu prea il simt pe bebe!!!

nu prea il simt pe bebe!!! | Autor: nikol31

Link direct la acest mesaj

fetelor, va rog sa-mi spuneti voi cat de des il simtiti pe bebe? eu am intrat in 23 de saptamani, il simt deja de la 18, a inceput cu niste mici falfaieli, gadilaturi pe care le simteam de multe ori in cursul unei zile, dar de vreo 3 saptamani nu mai am aceleasi senzatii. sper sa intelegeti exact ceea ce vreau sa spun. acum seara cand ma pun in pat, si nu in fiecare seara, simt asa niste mici zvacniri in burtica, in timpul zilei nu le simt deloc sau cel putin nu imi dau seama. oare este normal? eu tot credeam ca odata cu trecerea timpului il voi simti din ce in ce mai tare, dar v-am spus nu il simt numai sara cand stau relexata in pat si numai cateva mici zvacniri. uneori ma panichez, ca ma gandesc ca bebe nu e bine din moment ce nu misca!!! voi ce simtiti, oare e normal? precizez ca la ultimul eco, la 21 saptamani era cu capul in jos si cu funduletul inspre ombilic. oare sa nu-l simt din cauza pozitiei pe care o are sau care este explicatia??? va rog un sfat. merci
23+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Stai linistita ca la varsta asta bb doarme mult. E foarte bine daca il simti odata, de doua ori pe zi. Mananca putina ciocolata si sa vezi atunci agitatie

Roli, mamica lui Marc (9 iunie 2006) si bb2 http://tickers.baby-gaga.com/p/fly018ns_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaionut spune:

Stai linistita ca unii bebe sunt mai cumintei si eu cand eram pe la 23 sapt il simteam in special dimineata si seara cand facea mai multa gimnastica,iar in restul zilei mai putin sau chiar deloc. Pupici si sarcina usoara in continuare!

spanu.mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Stai linistita ca e OK! La fel a fost si la mine si la fiecare eco doctorul imi zicea ca bebe e in regula si ca misca destul de mult. In legatura cu pozitia, sa stii ca el acum se tot roteste, deci nu e sigur ca o sa ramana in continuare cu capul in jos.

Eu sunt acum in saptamana 32 si iti pot spune ca abia de vreo 2 saptamani simt miscari mai energice si chiar se vede in afara. La 23 saptamani e inca mititel...si important e sa miste zilnic!Cred ca depinde si de constitutia mamei - femeile mai plinute nu simt miscarile cu aceeasi intensitate.

Mult succes si sarcina usoara!

M. 32+ babyboy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

am tot citit ca unii bebei sunt mai cumintei in burtica. Dar chiar sa nu-l simt deloc in timpul zilei, iar seara ,si nu in fiecare seara, sa simt asa cateva zvacniri micute in burtica??? si acele zvacniri sunt oare intr-adevar bebele? dar rasucirile cum se simt? cateodata simt ca mi se intarestre burtica intr-o parte asa ca o umflatura , asta sa fie? va rog fetelor linistiti-ma ca sunt foarte speriata sa nu fie ceva in neregula cu bebele! si la control trebuie sa ma duc abia peste 2 saptamani. multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Daca si la eco ti s-a spus ca miscarile fetale sunt normale, stai linistita! Unele mamici abia incep sa-l simta in jurul saptamanii 22. Gandeste-te ca bebele tau e totusi precoce!

Sarcina usoara in continuare!

Lia 29S Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Cand ti se intareste burtica si iti apare o umflatura intr-o parte este chiar bb care se misca dintr-o parte in alta. La prima sarcina asa facea si bble meu. Nu ma lovea, nu il simteam toata ziua, in schimb seara cand ma relaxam uite asa se misca dintr-o parte in alta si imi facea ca un fel de val in burtica.
Sarcina usoara!

Roli, mamica lui Marc (9 iunie 2006) si bb2
http://bd.lilypie.com/uGYJp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys3000 spune:

Si bebeul meu a fost cumintel in burtica si ca si tine si eu il simteam la inceput doar seara cand stateam linistita in pat.
In ultima luna il simteam si cand stateam pe scaun la servici,cum se intorcea dintr-o parte in alta,parca mi-ajungea in gat.Oricum nu m-a lovit niciodata. Ce na-s da sa mai simt odata miscarile alea! Numai noi femeile putem trai acele sentimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol31 spune:

multumesc fetelor de raspunsuri, dar eu tot ingrijorata sunt! cand le aud pe alte gravidute cum se lauda ca bebe face gimnastica, se joaca incontinuu imi vine sa plang! eu nu-l simt mai deloc. aseara stand intinsa in pat am simtit asa cum imi zvacneste burtica de vreo 3 ori si gata, asta a fost tot!! abia astept sa vina seara sa-l simt ca e acolo si ca e ok. si daca nu-l simt intru in panica. dar daca si acele intarituri ale burticii intr-o parte sunt tot bebele, atunci inseamna ca il simt mai des!!!!! asa sa fie? tare as vrea sa il simt ca e activ, sa ma loveasca sa ma doara, pentru ca aceea durere nu poate sa fie pentru mine decat fericire curata!!! oare isi va da drumul cu evolutia sarcinii? multumesc fetelor si astept si alte mamici sa ne impartaseasca din experienta lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nikol,
fie`mea misca doar seara in jurul orei 23, doar vreo 2-3 minute. Atat. Niciodata nu am primit vreun sut, niciodata nu mi s-a miscat burta vizibil, iar in timpul zilei nu o simteam deloc. Eu am considerat ca asa e normal ! Bebelina s-a nascut sanatoasa si este in continuare destul de cuminte !
Sarcina usoara in continuare !


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

nikol31, eu zic ca e cazul sa stai linistita. Stiu cum te simti pentru ca am trecut prin starile astea si eu. Ma ingrijora orice legat de bebe, si mi se parea ca nu misca suficient. Cu cat creste bebe o sa il simti mai bine si o sa fie mai vioi.
Oricum cred ca grijile astea nu o sa scapi. Eu ma trezesc dimineata si acum si ma sperii ca nu ma loveste imediat cum deschid ochii. Domnisoara mea si-a facut un program f ciudat, invers decat al meu. Adik ziua nu loveste mai deloc, iar seara si noaptea, parca vrea sa iasa afara prin piele asa de tare se agita.

30+ Denisa Maria

poze cu noi + poze cununie

Mergi la inceput