Reteta avocado

Reteta avocado | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Fetelor, voi care postati aici, cred ca sunteti tare pricepute intr-ale gatitului, chestie cu care eu nu ma pot lauda.Insa, mai nou, din proprie initiativa, am inceput sa gatesc si eu si a inceput sa-mi placa ( desi n-as fi crezut una ca asta ! ). Am si eu un fix, sa prepar avocado, tin minte ca am vazut candva aici o reteta - ceva preparat in genul vinetelor da' nu mai stiu exact, era in orice caz ceva foarte gustos. Va rog, daca stiti despre ce reteta e vorba, sa ma ajutati. Va multumesc.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86039&SearchTerms=avocado

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84617&SearchTerms=avocado

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67686&SearchTerms=avocado


Sper sa-ti fie de folos si sa te inspire la bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Alintaroma, esti o scumpica ! Multumesc mult !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

pisimuky ,

asta este reteta mea preferata cu avocado,ptru ca este repede de pus in practica ,traiesc in venezuela ,si am avut un avocado in curte.pot sa-ti spun cum sa-l alegi ca sa fie bun.
cind il cumperi ,sa-l incerci sa vezi daca ii suna simburele,este bine ca simburele sa fie desprins de miez,sa fie lucios (este mai bine sa-l iei mai verde decit deshidratat),sa nu aiba pete maron pe coaja,este copt cind daca apesi cu degetul se simte ca o para coapta sau o piersica8moale si firm in acelasi timp),este mai bun cel oval ,ca cel tip para.

reteta

avocado umplut cu salata de ton

o cutie de ton in ulei
un avocado mare
1 ceapa verde,1 catel de usturoi 1 lingura de maioneza,piper,o patlagica mai mult verde( la alegere),1 lingurita de suc de lamiie

se taie avocado pe jumatate(orizontal ,si fara sa se curete de coaja)
din ton cu cepa verde tocata marunt,usturoiul pisatsi amestecat cu maioneza,patlagica taiata cubulete fara miez,sucul de lamiie si piperul se face un amestec cu care se umple avocado(ca ouale umplute)se garniseste cu o frunza de patrunjel ,se serveste direct din coaja.

immmm delicios

daca mai vrei pot sa-ti trimit alta cu shrimpi salata verde ,si avocado

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

alta chestie daca faci guacamole sau alta pasta cu avocado ,ptru a o pastra proaspata fara sa se oxideze lasa-i simburele in crema,valabil si daca nu ai consumat tot avocado ,partea care ti-a ramas pastreazo cu tot cu simbure.

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Monica, te pupic de mii de ori ! Cred ca e super delicioasa mancarica asta pe care mi-ai descris-o....yamy, yamy..... M-as bucura sa-mi trimiti si cealalta reteta, cu shrimpi salata verde si avocado. Off-topic - nu stii vreo reteta cu mango ? ( daca tot stai intr-o tara latina, sa te intreb ca acum e momentul), eu sunt mare fan... Pupici tie si puiului tau !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


buna,

uite reteta cu salata verde

o salata verde
20-30 shrimpi
4 catei de usturoi ,
2 linguri de ulei
1/2 de avocado mare ,sau unul mic
salat o rupi in bucati mai mari( nu taiata ),poti folosi diferite soiuri de salata(creata ,romaneasca,etc)
shrimpii ii inabusi 5 minute cu ulei usturoi si sare,ii lasi sa se raceasca.ii pui peste salata ,
aguacatele il iei cu lungura din coaja ,si il pui si pe el peste salata
amesteci un pic
si faci fie un sos din maioneza ,un ppic de mustar ,piper si usturoi pisat,sau poti sa-l servesti doar cu ulei de masline si otet balsamic,sau daca nu ai otet balsamic pune peste otetul de mere un pic de miere de albine si un pic de apa.
si gata in max 20 min ai o farfurie pe cinste.


cu mango

tot salata ,fiindca mie imi plac mult

daca ai andive de preferat daca nu o salata mai batoasa asa
o cescuta de nuci prajite si taiate
citeva feliute subtirele de piept ardelenesc rumenite in tigaie,si lasate la racit,
1 mango,nici verde dar nici f copt,taiat in felii,sau cuburi.
poti pune si madarina si mar verde,
se aseaza andivele in farfurie cu cavitatea in sus si in fiecare frunza se pun ingredientele de mai sus(pipt, mango ,nuci)
servesti cu otet balsamic p cre poti sa-l inmoi un pic cu apa si miere

salata de mango cu varza rosie

varza,tocata marunt
mango in cubulete
nuci prajite si taiate
maioneza la care adauagi un pic de zahar.

pofta mare


monica mami de print

mango il poti baga si in placinta cu brinza (cea in foi filo)in cuburi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Multumesc tare mult, Monica !

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput