Lectie de viata

Lectie de viata | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Poveste scurta si plina de invataminte:

O girez acum cativa ani pe cea mai buna prietena a mea pt asi putea lua un credit in euro (pt nevoi personale). Ea de cateva luni incoace din motive de ea cunoscute (a avut si ceva probleme cu jobul insa rata nu era fantastic de mare incat sa nu o fi putut plati) nu si-a mai platit ratele. Banca a trecut la executarea intregului credit ramas neachitat. Ea nu are nici un fel de bun pe numele ei. Executorul bancar m-a sunat pe mine sa platesc banii.

Iata cum ajung sa cred ca de fapt modul meu de gandire era gresit si ca de fapt oameni pe care eu i-am contracarat vehement aveau poate dreptate. Iata cum ajung oamenii sa fie foarte grijulii cu banii chiar cand vine vorba de prieteni.

Ea...prietena mea cea mai buna, stie ca sunt insarcinata, stie ca am si eu cheltuieli mari, stie ca am facut de curand un credit mare. Am sunat-o. M-a rugat sa-i spun eu de unde sa ia banii si ea ii ia. Fereste-ma Doamne de prieteni???

Ce pot face? Cer si sfaturi juridice. Am vreo sansa sa nu platesc eu pt ea?



Alina 9+ si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Initial creeata de alina023

Poveste scurta si plina de invataminte:

O girez acum cativa ani pe cea mai buna prietena a mea pt asi putea lua un credit in euro (pt nevoi personale). Ea de cateva luni incoace din motive de ea cunoscute (a avut si ceva probleme cu jobul insa rata nu era fantastic de mare incat sa nu o fi putut plati) nu si-a mai platit ratele. Banca a trecut la executarea intregului credit ramas neachitat. Ea nu are nici un fel de bun pe numele ei. Executorul bancar m-a sunat pe mine sa platesc banii.

Iata cum ajung sa cred ca de fapt modul meu de gandire era gresit si ca de fapt oameni pe care eu i-am contracarat vehement aveau poate dreptate. Iata cum ajung oamenii sa fie foarte grijulii cu banii chiar cand vine vorba de prieteni.

Ea...prietena mea cea mai buna, stie ca sunt insarcinata, stie ca am si eu cheltuieli mari, stie ca am facut de curand un credit mare. Am sunat-o. M-a rugat sa-i spun eu de unde sa ia banii si ea ii ia. Fereste-ma Doamne de prieteni???

Ce pot face? Cer si sfaturi juridice. Am vreo sansa sa nu platesc eu pt ea?



Alina 9+ si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan




Ai ceva bunuri pe numele tau? Ca daca nu, nu prea au ce sa-ti faca, altfel..e nasol, ti-ai bagat pielea-n saramura
Aici nu te gireaza nimeni, nu-si risca nimeni pielea pt tine, iti poti pierde usor averea pt o facere de bine! Intreaba si la juridice, poate stie cineva vreo portitza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Chiar e cu invataminte povestea ta, din pacate!
Poate pana la urma se hotaraste prietena ta sa-si plateasca ratele...ii da Dumnezeu minte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emma_ spune:

Alina,

Imi pare rau ptr. situatzia in care esti.Dar daca ea nu plateste creditul,tu esti ceea care este responsabila,prin semnatura.
Acum eu nu stiu cum este in Romania si in ce mod isi colecteaza banca inapoi banii,dar aici daca nu ai bunuri atunci iti trmit dosarul tau la centre de recuperare ale banilor si esti in baza de date ca si un rau platitor,rau creditor si nimeni nu-ti mai da nici un ban pina nu termini de platit datoria.
Tu acum trebuie sa discuti cu prietena ta si sa o faci sa inteleaga ca tu i-ai oferit o mina de ajutor si ca ea este responsabila sa plateasca datoria.
Iti doresc sa se termine cu bine ptr. tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

e o vorba in romani "Frate ,frate dar branza e pe bani "

Uite o sa iti spun ce as face eu ..nu te cunosc si nu o cunosc dar iti voi spune cum as face eu si doua situatii prin care am trecut personal ( e adevarat nu eu ci mama dar am fost martor)
Sincer , cred ca prietena ta e in probleme maaari cu bani ... M-a rugat sa-i spun eu de unde sa ia banii si ea ii ia..este o fraza folosita indeosebi de persoanele care au atatea datorii si oameni care isi cer banii inapoi incat nu mai stie cum sa se apere si ce sa mai spuna in "apararea ei""..un om care a vrut sa te insele ..fi sigura ca nu il mai gaseai .
Calmeaza-te ..gandeste-te bine ...vorbeste cu sotul tau si daca tu crezi ca e omul care merita si este un om de cuvant .in fond tu o cunosti ..tu stii prin ce ati trecut impreuna(eu ptr prietena mea cea mai buna as sari in foc ptr ca am trecut impreua prin sit. limita) ....vorbeste foarte serios cu ea si cere bancii o reesalonare a creditului ( pe numele tau ca banuiesc ca ea numai poate ) pe care fie o plateste ea , fie juma -juma , fie tu ..urmand ca in secunda in care se pune pe picioare sa iti ramburseze tot ..Mama mea a avut o astfel de problema ...pur si simplu a pierdut afacerea pe care pariase TOT si a trebuit sa plateasca creditele ..se impurmutase de la prieteni iar acestia stiind ce om si stiind ca e in ""deeeeep shit " au platit ei doua -trei rate ..apoi mama si-a gasit un job ..au platit cateava rate impreuna ... apoi a treminat mama de platit datoria ...pana la sfarsit a achita tot asa cum a promis si si-au salvat si prietenia ...E adevarat ca mama s-a dus la prietenii ei din primul moment si le-a explicat situatia ..si fiind prieteni de 100 de ani au avut puterea sa gaseasca calea de mijloc .chiar tu ai spus ca insa rata nu era fantastic de mare ..e adevarat ca fiecare isi stie problemele lui ..dar daca e om adevarat care acum poate trece printr-o perioada proasta ..merita ajutat ..nu poti sinura ..vb cu prietenii vostrii comuni sau cu parintii ei ..faceti o cheta lunara ..e pacat DACA merita sa nu o ajutati si sa va salvati prietenia ( DACA merita) ...dar un lucru e sigur ..iti poti recupera banii prin aceasta metoda.
Oamenii rau voitori ii vezi imediat ...in zilele bune ..inainte de marele Crash de care vb mai sus( ma rog in parte a fost si asta un motiv ) ..mama a ajutat tot asa pe cineva ...nu iti spun cat a alergat dupa el ..niciodata nu era acasa ..odata s-a enervat si s-a dus la el la poarta si fiind nervoasa i-a strigat ca ea nu are bani sa isi creasca copii( ptr ca afacerea era singurul nostru venit..noi fiind elevi pe vremea aia) si el bea bere in curte ( asta facea nenea statea cu aveta de bere langa el la umbra ) .eeee nu iti spun ca peste 1 ora la usa apartamentului ne-am trezit cu nevasta respectivului care a facut scandal monstru cum a indraznit mama sa ii ceara socoteala tipului ca au auzit vecinii .nu ca ea nu ar fi urlat ca o descreierata ...nici in ziua de azi nu ne-am recuperat banii de la el ..ba ne privesc pe starda ca pe ultimii oameni ..de parca noi am avea datorii la ei si nu invers.
Cum am ai spus eu as alege prima varianta pentru ca in cazul asta nu ai fi pagubita decat cu stresul de acum ...chiar daca e pe termen lung ..cu a doaua varianat ..cu cearta si injurii nu ai sa reusesti decat sa ramai pagubit atat de bani cat si de increderea in oameni .. ..incearca sa te detasezi de sentimentul de dezgust si de furie pe care le simti acum sisfatuieste-te cu sotul tau ..si incercati impreuna sa va puneti o sec si in locul ei ...poate ca va va ajuta sa vedeti lucrurile in asa fel in care sa gasiti solutia care vi se potriveste ...muuuuult succes ..nervi cat mai putini ..si sper din tot sufletul ca prietena ta sa fie OM!!!

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Alina, pai si intre frati e problema cu banii, nu numai intre prieteni. Eu zic ca trebuie sa platesti datoria, ca se va rasfrange asupra ta. Dar...plateste doar cat sa fii la zi, nu plati tot. Intreab-o daca are vreun plan de viitor si daca intentioneaza sa iti ramburseze creditul. Spune-i clar ca daca vrea sa mai fiti prietene trebuie sa se tina de cuvant. Prietena ta e singura, nu are sot, parinti, frati care sa o ajute?

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Din pacate esti buna de plata! Asta ai semnat in hartiile de la banca.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

SInt foarte putini prietenii pe care i-as gira - de fapt am foarte putini prieteni cu adevarat. Insa pentru aia as face cam ce a spus Alessia.
As intelege ca au intrat in big shit si m-as stradui sa ii ajut, fie imprumutindu-i cu ratele pentru 2-3 luni, fie gasind o solutie de plata temporara, pina isi revin pe picioare.

Asta i se poate intimpla oricui, nu trebe neaparat sa fie rau intentionat. Sa zicem ca esti singura, te da shefu' afara... nu iti gasesti de lucru vreo 3 luni...poftim, ce faci? Daca pina si prietenii in mometul ala pun problema "nu stiu, nu ma intereseaza, pui mina si platesti!"....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Banca unde are ea creditul o sa trimita dosarul la executorul judecatoresc si la o firma de recuperare in ultima instanta. Chestia este ca tu, daca ai conturi pe undeva, o sa fie blocate/poprite, iar banutii de acolo o sa mearga la banca unde are ea creditul. Iar daca ai si tu credit undeva este foarte posibil ca banii pe care-i depui pentru plata ratelor tale sa mearga la creditul ei, iar tu sa ramai restanta. E foarte serioasa chestiunea, vorbeste cu tipa sa gasiti impreuna o solutie, altfel e de rau.
Asa este, a gira pe cineva inseamna a fi solidar cu respectivul la plata creditului!
Multa bafta!

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

quote:
Originally posted by alessia105

Sincer , cred ca prietena ta e in probleme maaari cu bani ... M-a rugat sa-i spun eu de unde sa ia banii si ea ii ia..este o fraza folosita indeosebi de persoanele care au atatea datorii si oameni care isi cer banii inapoi incat nu mai stie cum sa se apere si ce sa mai spuna in "apararea ei""..un om care a vrut sa te insele ..fi sigura ca nu il mai gaseai .



SAU... fraza poate fi folosita de catre cineva care nu prea are chef sa plateasca.... Mai ales daca fata spune ca rata nu era chiar asa de mare incat prietena ei sa nu o poata plati....
Din pacate, Alina, situatia este complicata. Am patit-o si eu, ca si tine, tot cu un best friend, tot cand eram insarcinata... Nu era vorba de un credit, ci de un abonament la mobil facut pe numele meu. Dupa cateva luni, persoana nu a platit dar vorbise de cateva milioane grele. Nu puteam renunta la abonament pentru ca exista si acea taxa de 200 de dolari sau cat era, pentru reziliera inainte de un an. Iar de nu, imi taia si telefonul meu, de care chiar aveam nevoie.
Persoana nu a disparut, ba chiar imi raspundea la telefon, si imi spunea la fel "De unde sa iau banii? N-am de unde, imi pare rau". Asa ca a trebuit sa platesc eu, din pamant din iarba verde cele vreo 15 milioane (la acea vreme, un salariu si jumatate de-al meu)... Persoana mi-a mai promis ca o sa imi returneze banii, ca doar ii parea rau, nu?? Nu a contat nici o secunda ca aveam si eu niste probleme, niste rate, sarcina,....
Ei bine, nici in ziua de azi nu am mai vazut vreun leu...
Asa ca, Alina, nasol sa fii in papucii tai.... Mai are mult de platit din credit? Nu ai cum sa o determini sa imprumute de undeva? Habar n-am, sa amaneteze ceva, sa faca un imprumut la societati din alea "camataresti"... - care e suma? Daca totusi mai are mult timp de platit, nu va fi suficient ca ea sa plateasca o rata. E posibil sa "recidiveze" si tu sa ajungi in aceeasi situatie... Imi pare rau, si sper sa gasiti totusi o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

din pacate, esti buna de plata.

sa iti zic ca si eu am patit ceva cam ca si tine: finii nu aveau unde sa stea, noi aveam un apartament primit mostenire, mobilat, cu aparatura, cu tot ce vrei, e drept, mai vechi, dar functionale, si in loc sa inchiriez ca omul normal, hai sa ii ajut pe fini. ii las sa stea acolo, singura conditie a fost sa plateasca la timp toate cheltuielile curente. intre timp au plecat, cu datorii de 11 milioane la intretinere. e si vina mea ca am lasat sa se adune, ce sa zic... cand le-am cerut banii, mi-au zis ca suntem ,,evrei" (?!?) ca vrem banii lor si sa nu uitam ca ne-au facut curat acolo atatea luni. i-am explicat finei ca nu mi-a facit mie personal, ci si-a sters praful si a aspirat in casa unde au locuit ei, si ca una peste alta eu i-am primit atunci cand familiile le-au intors spatele. intr-un final au semnat un contract de imprumut cu noi, doar dupa ce - nici nu imi vine sa cred ca e posibil in situatia unor oameni de 25 de ani- i-am parat parintilor, si ai lui si ai ei. va place, da? uite asa se adevereste proverbul ca facerea de bine stim noi ce e. m-am invatat minte.



chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput