insolatie

insolatie | Autor: Moniska

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de un sfat de la orice mamica ce a trecut prin ce trec eu acum.....

Sunt insarcinata, 25 saptamani. Ieri am stat mult la soare (un musafir de care trebuie sa ma ocup), si cred ca am facut insolatie. Nu ma simt prea bine si am baut deja cativa litri de apa. Medicamete nu pot sa iau.... aveti vreao idee ce ar trebui sa fac? La mine e numai 5 dimineata, parca nu m-as duce la spital... ce sa-mi zica si medicii? sa-mi trimit musafirii acasa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Esti sigura ca ai facut insolatie???
ai varsat?sau ai mainile fierbinti, transpiri, ai diaree?
ma gandesc ca daca era insolatie nu mai puteai sta la calc...
daca ai facut febra mergi neaparat la medic, insolatia e periculoasa cu atat mai mult cu cat esti si gravidutza, org. face fata mai greu.
Din proprie experienta iti spun ca daca nu e ceva grav, adica mai mult o oboseala accentuata, dureri de cap, moleseala asta nu e insolatie,poate fi o oboseala cauzata de temp ridicata, de caldura, si trece in cateva ore daca consumi lichide, stai intr-o camera racoroasa , slab iluminata, eventual poti pune o punga cu gheata pe frunte daca suporti...
daca nu trece in 12 ore mergi la medic, insa dupa primele ore ar trebui sa te simti mai bine.



29+
vacanta Brasil
foto burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniska spune:

Servus Nikole, multumesc mult de raspuns. Am baut multa apa si am incercat sa ma odihnesc si sa stii ca mi-a trecut. Ma simt mult mai bine (musafirii au plecat), asa ca incerc sa am grija de mine acum. Oricum m-am speriat foarte tare de aia am si cautat ceva pe forum.... ca nici nu stiam ce sa fac. Numai bine.....

Mergi la inceput